„Смълчана пролет“ на Рейчъл Карсън разкрива истината за вредата от пестицидите
Акценти
|
През лятото на 1962 г. книгата на Рейчъл Карсън „Смълчана пролет“ (Silent Spring) разтърсва американския народ. Историята в нея е художествена измислица, която обаче предупреждава за реалната заплаха от използването на пестициди. В творбата се разказва за измислен град, в който пролетта не настъпва с птичи песни, жужене на пчели и детска глъч.
Книга, базирана на научни изследвания
В първата глава „Басня за утрешния ден“ авторът предупреждава как широката употреба на пестициди може да унищожи птиците и пчелите и да разболее хората. Това заключение обаче не е случайно, а е базирано на 4-годишно проучване. Карсън пише, че препаратите срещу вредители, които съдържат тогава непотвърдени канцерогенни съставки, убиват насекоми и растения и се натрупват във водата, почвата и телата на живите организми (риби, птици, хора).
Коя е Рейчъл Карсън
Рейчъл Карсън посвещава живота си на изследването на природата, водена от детската си любов към красивите пейзажи в родния й град Спрингдейл, Пенсилвания. Тя изучава морска биология и завършва магистърска степен по зоология в университета John Hopkins през 1932 г.
През 1939 г. става главен редактор на публикациите на Американската агенция за защита на рибите и дивата природа. Карсън е автор и на някои много известни книги, свързани с океанския свят. В тях тя описва връзката между организмите и средата, в която живеят. Темата за взаимната им свързаност е заложена и в по-късните й научни трудове върху пестицидите.
» Широко употребяван хербицид може да се окаже причина за хронично бъбречно заболяване в Шри Ланка
Посланието в „Смълчана пролет“ – човекът не може да оцелее, ако унищожи другите живи организми
Книгата „Смълчана пролет“ критикува американската химическа индустрия и федералното законодателство в момент, когато американското население вярва почти безрезервно в ползите от токсичните препарати. За целта ученият вмъква човека като част от екологичната мрежа, вместо да го остави извън нея.
Този неин ход оборва вкорененото схващане, че човекът има правото да контролира, а оттам и да живее откъснато от природата. Карсън пита своите читатели: „Може ли една цивилизация да поведе такава безпощадна война без да се самоунищожи?“ Тя дълбоко вярва, че оцеляването на хората е силно зависимо от съществуването на другите живи организми.
Химикали, използвани за борба с пестицидите
Химикалите, които зоологът споменава в „Смълчана пролет“ са ДДТ, хептахлор и 2,4-D. Те навлизат широко по време на и непосредствено след Втората световна война. DDT се използва за първи път в борбата с вредителите през 1939 г. Заради смъртоносното му действие върху комари и въшки, той бързо се превръща в чудодейно средство, което спасява американските войници от малария и тиф.
Тогава американците гледат на тези химични препарати като на безценни инструменти за спасяване на човешки животи и осигуряване на прехрана. Няма да мине много време обаче и някои хора ще започнат да отправят предупреждения, свързани с масовата употреба на химикали.
Изследвания, доказващи вредата от пестицидите
Убедени в безопасността и безспорните ползи от пестицидите, обществото, министерство на земеделието, компаниите от химическата промишленост и фермерите не обръщат внимание на зачестяващите научни изследвания през 40-е и 50-е години, които доказват пагубния им ефект върху природата.
През 1944 г. Хю Морисън, ентомолог от Орегонския държавен университет, изследва остатъци от ДДТ върху измити плодове и зеленчуци. Той заключава, че „безопасността на химикала за здравето на човека не може да бъде категорично доказана“.
Други учени от Мичиган отбелязват, че използваният през 50-е години в борбата с холандската брястова болест ДДТ препарат e унищожил цели популации червеношийки, които са се хранили със замърсени с химикала червеи.
Всъщност огромният принос на Рейчъл Карсън се дължи на умението й да вплете научните факти в завладяваща история, която успява да привлече вниманието на хората.
» Работници от бананови плантации в Латинска Америка: Пестицидите ни причиниха стерилитет
Активизмът за опазване на околната среда
„Смълчана пролет“ се превръща в едно от най-значимите научни произведения на 20-и век. Емоционалната й история и яростната защита на проведеното от самата нея проучване, напук на безмилостните атаки от страна на ключови химически компании, не се оказват напразни. Книгата предизвиква вълна от активизъм в защита на околната среда и води до създаването на Агенцията за опазване на околната среда през 1970 г. Две години по-късно е забранена употребата на препарата ДДТ.
За съжаление, Карсън умира от рак на гърдата през 1964 г. и не става свидетел на тези положителни промени, за които се бори години наред.
Въпреки предприетите мерки за опазване на околната среда и човешкото здраве от негативното влияние на токсичните вещества, Щатите не се вслушват в посланието за по-предпазлива употреба на пестициди в книгата.
Все по-широка употреба на пестициди в САЩ
Опасните химикали продължават да употребяват масово и след излизането на книгата „Смълчаната пролет“. Само през 1960 г. САЩ използва близо 89 милиона кг пестициди, през 1981 г. – 300 милиона кг, а през 2017 г. – над 453 милиона кг.
След книгата Silent Spring дискусията сменя фокуса си от безопасността на пестицидите като цяло към безопасността на специфични химични вещества. Регулаторните органи например потвърждават, че DDT е опасен за хората и животните, но одобрява негови заместители като глифозата. Тази смяна на един препарат с друг не прави нищо освен да увеличи мащаба на използване на пестициди.
Появата на препарата „Раундъп“ с основна съставка глифозат
Водещата американска компания производител на химически препарати „Монсанто“ пуска на пазара своя световноизвестен продукт „Раундъп“, с активно вещество глифозат, през далечната 1974 г. Заради високата му ефективност при отглеждане на култури като царевица и соя, днес глифозат може да бъде открит в почти всички хранителни продукти – от сладолед до бира и вино.
Съдебните дела срещу компанията Monsanto
Факт са множеството проучвания, които доказват връзката между излагането на глифозат и рака. Съдебните дела през последните няколко години пък доказаха, че компанията Monsanto е повлияла на решенията на федералните власти по отношение на глифозата. Припомняме, че гигантът Bayer, който закупи Monsanto през 2018 г., изплати над 4,5 милиарда долара за обезщетения на пациенти, диагностицирани с рак.
Масовата употреба на пестициди води до резистентност на растенията и животните
Освен това свръхупотребата на пестициди води до повишена резистентност при растенията и животните, което означава, че за да се постигне предишният ефект, е необходимо да се използват много по-разнообразни и силни химикали, далеч по-силни дори от глифозата. Към 2021 г. над 48 вида плевели са придобили резистентност към препарата Roundup. Рейчъл Карсън описва всички тези сценарии в „Смълчана пролет“ – замърсената храна, агресивните видове рак и суперплевелите.
Органичното земеделие и натискът за промени в законодателството
Все пак, колкото и песимистична да изглежда ситуацията, имаме основание да запазим умерения си оптимизъм. Органичното земеделие в САЩ например се развива с бързи темпове. Между 2011 г. и 2016 г. броят на органичните ферми и продажбите на органични продукти в Щатите са нараснали двойно. Близо 5 милиона акра земеделска земя имат сертификат за органично земеделие.
Ново проучване по Програмата за контрол на вредителите (IPM) настоява за разработването на биологични методи за контрол, които да се съчетаят с химическите.
Все по-често хората заемат активна гражданска позиция и търсят отговорност от производители като Bayer.
Обществени организации също оказват натиск за по-строги наредби и по-задълбочено проучване на пестицидите, използвани в САЩ.
Всички тези стъпки помагат за осигуряването на по-безопасна среда на живот както за хората, така и за растенията и животните. Нужно е обаче много повече време, за да се постигне желания ефект.
Добре е всички да се вслушаме в предупрежденията в „Смълчана пролет“ на Рейчъл Карсън. Десетилетия по-късно, те остават все така актуални.
A World Drenched with Pesticides: Rachel Carson’s Silent Spring: https://origins.osu.edu/read/world-drenched-pesticides-rachel-carson-silent-spring
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Рекорден брой хора с рак на простатата в Мартиника и Гваделупа заради отравяне с хлордекон
- Предпазете градината от вредители с диатомична пръст
- Пестицидите са опасни за мъжката репродуктивна система
- Пестицидите предизвикват ранен пубертет при момчетата
- Как да отглеждаме зеленчуци без химикали?
- Отстранете вредните вещества от плодовете и зеленчуците с оцет
- Пестицидите намаляват интелигентността
- Продължителното излагане на пестициди на работното място е свързано с повишен риск от ХОББ
- Французойка губи детето си след излагане на пестициди през бременността
- Използвайте сода за хляб, за да почистите плодовете и зеленчуците
Коментари към „Смълчана пролет“ на Рейчъл Карсън разкрива истината за вредата от пестицидите