Работници от бананови плантации в Латинска Америка: Пестицидите ни причиниха стерилитет
Десетки хиляди бивши работници в плантации за отглеждане на банани твърдят, че страдат от стерилитет заради пестицид, забранен на територията на САЩ, но използван от американските компании в Латинска Америка през 70-те години на миналия век.
Историята на Изабел Коба
Десетилетия наред местното население търси справедливост без успех. Изабел Коба Мохика е на 16 години, когато започва работа в бананова плантация. Тогава тя е собственост на американската „United Fruit Company“, която по-късно сменя името си и днес е известна като „Chiquita“. Г-н Коба дълго време таи надежда, че някога ще има семейство и деца, но приятелката му не успява да забременее. След време двамата се разделят и той среща друга жена. Проблемът обаче остава. Те никога нямат деца. След три години работа в плантацията мъжът решава да потърси медицинска помощ. Спермограмата потвърждава, че е стерилен. „Не можех да повярвам. Бях на ръба, мислех си, че няма за какво да живея“, спомня си той.
Коба не е единственият работник в бананова плантация, който се сблъсква с този здравословен проблем. Рафаел Гонзалес работи в две различни американски плантации на „United Fruit“ в Панама. На третата година съпругата му прави спонтанен аборт в шестия месец и никога повече не забременява.
Без ръкавици и предпазно облекло
В Панама има над 1100 бивши работници в бананови плантации, според които използван пестицид е причина за техния стерилитет. Става въпрос за дибромохлоропропан (ДБХП), който се отразява негативно на репродуктивното здраве на мъжа.
Според г-н Гонзалес мерките за предпазване на хората по време на прилагане на пестицида не са били достатъчни. Той разказва: „Пръскал съм бананите с най-различни химикали. Когато използвах Fumazone (едно от търговските имена на препарата с дибромохлоропропан), ми даваха маска, но не и ръкавици, обувки или друго предпазно облекло.“
Американски адвокати помагат на двамата мъже и на още стотици други с тяхната съдба да заведат дела срещу „Chiquita“ и производителите на препарата, но нищо не се променя.
Проблемът не е само на територията на Панама. Хиляди работници от Коста Рика, Еквадор, Гватемала, Хондурас и Накарагуа също съдят компаниите, които произвеждат ДБХП и плантациите, които са го използвали - „Dole Fruit“, „Del Monte“ и „Chiquita“.
>>> Рекорден брой хора с рак на простатата в Мартиника и Гваделупа заради отравяне с хлордекон
Тестикуларна атрофия при животните
По време на съдебните дела, свързани с използването на пестицида, са изтъкнати доказателства от 50-те години на миналия век, че той води до атрофия на тестисите при животни.
Учени от екипите на две от компаниите собственици провеждат клинични изпитвания за ефекта от ДБХП върху зайци, плъхове и мишки, които разкриват спад в броя на сперматозоидите, а в някои случаи и атрофия на тестисите. Още тогава, през далечната 1961 г., в свой неофициален доклад до американските регулаторни органи, един от изследователите, д-р Чарлз Хайн, предупреждава, че химикалът крие риск за репродуктивното здраве на човека.
Отговорът от страна на служителя на компания „Shell“ (производител на пестицида), който отговаря за регистрацията на новите препарати, е категоричен: „Нека спрем да обсъждаме какви рискове за човешкото здраве крие ДБХП. Това все пак не е трактат на тема безопасна употреба.“
Химикалът получава лиценз през 1964 г. Никъде по етикета няма предупреждение за възможен негативен ефект върху мъжкото репродуктивно здраве. Консултантът на „Shell“ д-р Хайн препоръчва използване на предпазно облекло, но и това не е упоменато в инструкциите за употреба.
Стерилитет сред работници в компаниите производители на пестицида
„Dole Fruit“ са първите, които започват да обработват бананите с дибромохлоропропан (ДБХП) през 60-те години на 20-ти век. Десетилетие по-късно те са последвани и от другите големи плантации в Латинска Америка. Според доказателствата, представени в съда, дори след забраната на препарата на територията на САЩ, той продължава да се използва в Централна Америка след 1977 г.
Забрана на пестицида в САЩ
През същата година 35 служители в завод за производство на ДБХП в Калифорния са диагностицирани със стерилитет. Американската агенция по околна среда забранява употребата му при отглеждането на 19 вида земеделски култури в страната и задължава фирмите, които продължават да го използват, да осигуряват на работниците си респираторни маски и защитно облекло.
Две години по-късно пестицидът е забранен изцяло в САЩ. Макар че производството е преустановено, вече наличните количества се изпращат до няколко страни в Централна Америка.
Политика на компаниите производители
Компанията производител на дибромохлоропропан „Dow“ заявява, че „спира производството му на 11 август 1977 г., или три седмици, след като става ясно, че високите концентрации от препарата могат да увредят сериозно мъжкото репродуктивно здраве.“
Търговското име на химикала, произвеждан от другата компания - „Shell“, е Nemagon. Нейният говорител съобщава: „Shell“ сама преустановява производството на Nemagon през 1977 г., когато Агенцията по околна среда излезе с изявление за възможните рискове.“
„Occidental Chemical“ продължава да продава ДБХП на Панама до 1979 г., а „AMVAC“ до 1985 г. Висш служител на „AMVAC“ коментира: „Продажбите и употребата, които се обсъждат напоследък, датират отпреди 40 години. От документите, на които съм попадал, става ясно, че нашата компания е доставяла химикала на едро на няколко дистрибутори. След това те са снабдявали различни латиноамерикански страни, така че не можем да проследим кой е бил крайният потребител. На въпроса защо пестицидът се е продавал и след забраната му в САЩ не бих могъл да отговоря, тъй като решенията са взимани от мои колеги през 70-те години и аз не съм запознат.“
Представителите на компанията производител „Dow“ допълват: „Зад създаването на дибромохлоропропан стоят големи научни екипи. Дозата от препарата играе ключова роля. Ако човек се излага на малки дози, работи на открито и не е в непрекъснат контакт с него, здравето му не би било застрашено.“ Според тях на най-голяма опасност в миналото са били изложени работниците, които участват в процеса на производството му, тъй като са боравили с него директно, а концентрациите са били високи. Те обаче са скептични по отношение на твърденията, че хората, работили в банановите плантации, също са били засегнати, защото там дозите са били много по-ниски.
Дългогодишни съдебни войни
За близо 30 години само едно от заведените съдебни дела е разгледано от американския съд. Шестима работници в бананова плантация в Никарагуа твърдят, че са били диагностицирани със стерилитет, причинен от излагането на пестицида дибромохлоропропан. Делото им обаче е обжалвано и прекратено, след като юристи предоставят доказателства за корупция.
Всички дела, заведени от работници, са прекратени. В някои случаи съдените компании уреждат споровете извън съда и изплащат обезщетения. Има само две дела, които все още се разглеждат. Адвокатът, който защитава работниците от Латинска Америка, заявява: „Няма спор, че химикалът причинява стерилитет. Това, което трябва да се изясни, е дали твърдението на всеки от ищците, че е бил изложен на високи дози от него, е вярно и може да бъде доказано.
Делата на хиляди работници от бананови плантации, включително г-н Гонзалес от Панама, са отхвърлени през 2010 г. от Калифорнийския съд. Мъжът никога не получава възможността да разкаже за здравословните си проблеми, стерилитета и работата с пестицида дибромохлоропропан без ръкавици и маска. Г-н Коба също не присъства в двете все още разглеждани дела. Той често си мисли какъв би бил животът му при други обстоятелства: „Братята ми имат деца, но те никога не са работили в бананова плантация. Гледам племенниците си как играят и се чувствам някак празен. Боли ме.“
Pesticide made us sterile, banana workers say: https://www.bbc.com/news/world-latin-america
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Как химикалите в ежедневието нарушават ендокрината функция
- „Смълчана пролет“ на Рейчъл Карсън разкрива истината за вредата от пестицидите
- Как да отглеждаме зеленчуци без химикали?
- Почистете пестицидите от плодовете и зеленчуците по 4 начина
- Предпазете градината от вредители с диатомична пръст
- Как да намалим консумацията на пестициди, съдържащи се в плодовете и зеленчуците?
- НАРЕДБА № 2 от 23.01.2015 г. за максимално допустимите количества на остатъци от пестициди във или върху храни
- Пестицидите са опасни за мъжката репродуктивна система
- Французойка губи детето си след излагане на пестициди през бременността
- Рискът от рак при излагане на пестициди е сходен с този при тютюнопушене
Коментари към Работници от бананови плантации в Латинска Америка: Пестицидите ни причиниха стерилитет