Да, понякога е полезно да скучаем и мързелуваме! Ето защо
"Скуката. Това е болестта на щастливите хора. Нещастните никога не скучаят, защото имат твърде много работа.” — А. Дюфрен |
В наши дни имаме толкова много неща, с които да се занимаваме, че рядко сме в ситуация да се чудим какво да правим. Прекарваме уикендите си с разнообразни забавления. Обградени сме от различни източници на информация и сетивни дразнители. Но все пак ние продължаваме да искаме още. Боим се от еднообразието и бягаме от скуката по всевъзможни начини. Дори самата дума скука е натоварена с негативна конотация. Да мързелуваш означава да правиш нещо лошо. Но защо?
Ако погледнем само няколко поколения назад, ще видим, че след като човек приключи със задълженията за деня, му остава много свободно време за хоби, срещи с приятели или просто за почивка и бездействие.
Проучване, чийто обект на изследване е скуката, твърди, че това е и най-неразбираната от хората емоция. Въпреки че е лесно да се намерят примери за това, че отегчението лесно води до състояния като депресия и ниска продуктивност, учените са решили да проверят дали скуката не може да бъде култиватор и на нещо полезно.
Проектът се провел по следния начин. На една група от участниците е дадена задача, която да предизвика силно отегчение, като например сортиране на бобови зърна по цвят. А на втората група е предоставено да се занимават с вълнуващи и изискващи енергия занаяти.
След това обаче групата от отегчени хора продуцирала много повече и по-интересни идеи, за разлика от екзалтираните от дейността си участници. По време на изследването учените стигат и до други изводи, вижте някои от най-интересните.
1. Скуката възбужда въображението
Изводите от изследването показват, че когато сме отегчени и не можем да намерим стимули, въображението ни започва да се активизира с пълна сила. В такъв момент човешкото съзнание започва да мечтае и да си представя. Много изобретения, които променят човешката история, произлизат точно по този начин. Затова когато имате възможност, зарежете телефона и останете сами с мислите си.
2. Скуката и мързелуването ви позволяват да се погледнете отстрани
Хората, които си позволяват лукса да побездействат, често изпадат в състояние на себерефлексия. Скуката ни дава възможност да обмисляме текущото си социално, финансово и професионално състояние, замисляйки се дълбоко и вглеждайки се в проблемите по-обективно и от различни страни.
3. Умът ви си почива
Когато не се налага да обработва постоянно променяща се информация, умът се отдава на заслужена почивка.
Ако пътувате с влак или автобус, оставите телефона настрани, обстановката ще ви даде чудесната възможност да се насладите на пейзажа, да поскучаете и да отпочинете.
Прочетете още:
"Скуката е вреден плевел, но и подправка за храносмилането." — Гьоте |
4. Скуката може да ви направи по-добър човек
Изследване, проведено в Ирландия, сочи, че скуката води до алтруизъм. В повечето случаи, когато сме отегчени ни липсва значим смисъл в настоящия момент. За да възстановим смисъла на нашия живот, често се обръщаме към приятели и близки за съдействие или започваме нещо ново, с което да помагаме на хората. Това води до просоциално поведение, като даряване на кръв или благотворителност.
5. Скуката подобрява психичното здраве
Както вече споменахме, отдръпването от всички екрани води до почивка на ума. Тази почивка е изключително полезна и поради още една причина – намалява стреса и тревожността. Задачите и ангажиментите понякога ни натоварват толкова много, че водят до психични разстройства.
Скучаенето и мързелуването в малки дози всеки ден лекува и неутрализира негативното влияние от работата.
А вие помързелувахте ли днес?
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- 5 съвета за справяне с хроничното отлагане
- Мързел или зона на комфорта
- 11 начина да определите дали сте скучни за останалите
- 7 доказателства, че мързелът е мит
- Стресът в понеделник се дължи на... мързеливия петък
- Ще го свърша утре: 3-те най-често срещани типа прокрастинатори
- Постоянната скука може да бъде сериозен проблем, не само в условията на COVID-19
- Как го правят нидерландците: Мързелувайте от време на време, ако искате да сте по-щастливи
- Ако в дома ви преобладава кафявият цвят, това може да отключи депресия и скука
- 6 причини защо винаги сте гладни - част 2
Коментари към Да, понякога е полезно да скучаем и мързелуваме! Ето защо