Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Култура и изкуство Скритите заболявания на великите исторически личности

„Скритите“ заболявания на великите исторически личности

от 25 март 2022г., обновено на 17 юни 2024г.
Редактор: Мила Василева
„Скритите“ заболявания на великите исторически личности - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Ако се обърнем назад във времето и преминем през световната история, ще открием стотици личности, достойни за възхищение – смели, самоотвержени, вдъхновяващи. Обикновено се запознаваме с постиженията им и дори не се замисляме за цената, която е трябвало да платят, за да присъстват днес в учебниците.

Въпреки великите си дела, те са обикновени хора и не са им чужди различните трудности, пред които ни изправя животът. Болестите са сред най-честите предизвикателства, изпълващи дните им. Оказва се обаче, че здравословните проблеми на много от тях са дефинирани стотици години след смъртта им, което вероятно се дължи на напредъка на медицината.

Ще ви запознаем с посмъртните диагнози на велики личности, оставили своя траен отпечатък в световната история въпреки сериозните си здравословни проблеми.

Юлий Цезар – епилепсия или микроинсулти

Юлий ЦезарСмята се, че великият римски пълководец Гай Юлий Цезар е страдал от епилепсия. За това свидетелстват писанията на древните историци Плутарх и Светоний, които отбелязват, че тялото на Цезар неведнъж се е разтрепервало неконтролируемо и е получавал припадъци. Симптоматиката е добре позната на древните римляни, които наричали заболяването Morbus caducus (падаща болест), познато днес като епилепсия – хронично мозъчно разстройство, което се проявява под формата на повтарящи се епилептични припадъци.

По-обширно проучване на заболяването на Цезар е проведено през 2015 г., когато се появяват предположения, че състоянието на пълководеца може да е причинено от поредица мини инсулти и исхемични атаки.

Микеланджело Буонароти – артрит

Известният ренесансов художник и скулптор Микеланджело умира на 88-годишна възраст. До последните си дни той работи върху своите произведения, въпреки че се оказва, че е страдал от остеоартрит – дегенеративно ставно заболяване, което се изразява в изкривяване на пръстите и причинява болка и скованост. За диагнозата се разбира едва в началото на 21-ви век, когато медицински изследователи анализират творбите, които майсторът създава през различните периоди от живота си.

Специалистите изследват ранните творби на Микеланджело и портретите, които е завършил около 20 години преди смъртта си. Те забелязват значителна разлика в поведението на лявата ръка на гения – произведенията разкриват, че тя е отпусната и деформирана. Доказателства за здравословния проблем учените откриват и в лична кореспонденция на художника, в която той споделя, че страда от подагра, както и че не е в състояние да отговори на писмо, защото ръката му отказва да пише.

Предполага се, че състоянието на твореца се е влошавало през годините вследствие на продължителната работа, която изискват шедьоври като скулптурата Пиета и Статуята на Давид. Въпреки това Микеланджело не щади ръцете си и работи упорито върху произведенията си. Учените допускат, че може би точно това е помогнало на гения да съхрани пръстите си активни до последно.

Хариет Тъбман – нарколепсия

Хариет ТъбманХариет Тъбман е активист и шпионин по времето на Гражданската война в Америка. Благодарение на своите упоритост и силен кураж, тя спасява не само себе си, но и стотици други хора от робство.

По време на престоя си в плантация в Мериленд като дете, Хариет става жертва на лошо стечение на обстоятелствата. Надзирател хвърля оловна тежест, с която цели да удари друг роб, но за съжаление, улучва Хариет и чупи черепа й. Това я обрича на постоянно главоболие и припадъци до края на живота.

Не само мозъчната травма е причина за влошеното й здраве. Историците смятат, че жената е страдала и от нарколепсия – мозъчно увреждане, което кара човек да заспива внезапно, и е съпътствано от световъртеж, внезапни припадъци и хиперсомния.

Тъбман често изпада в състояние на транс. Очевидец разказва, че е заспивала дълбоко по време на разговор, но след събуждане е помнела всичко.

Според други учени тя е била болна и от катаплексия – неврологично състояние, свързано със загуба на мускулна сила и парализа.

Крал Джордж III – порфирия

Джордж III е първият крал на Обединено кралство Великобритания и Ирландия. Въпреки големите му успехи, има сведения, че през целия си живот той страда от пристъпи на лудост, които понякога са толкова сериозни, че налагат използването на усмирителна риза.

През 60-те години на миналия век експерти разглеждат здравния му картон и стигат до извода, че кралят е страдал от порфирия – наследствено заболяване, което засяга черния дроб и кръвта и се характеризира с понижено производство на хемоглобин. Най-често срещаните признаци на болестта, които са наблюдавани и при Джордж III, са стомашни и мускулни болки, тревожност, халюцинации и безцветна урина.

До днес се спори дали това е точното заболяване, поразило краля. Твърди се, че причина за лудостта му е по-скоро биполярно разстройство или друго психично заболяване.

Анализ на негови косми, проведен през 2005 г., сочи, че тежкото протичане на порфирията най-вероятно е в резултат на медикаментите с високо съдържание на арсен, които той приема.

Други исторически сведения тълкуват пристъпите на лудост като ответна реакция на травмиращи събития в живота на Джордж III, едно от които преждевременната смърт на най-малката му любима дъщеря Амелия, починала от туберкулоза.

Самюел Джонсън – синдром на Турет

Още от ранна детска възраст Самюел Джонсън има различни здравословни оплаквания. По негови думи той се е родил „почти мъртъв“ и не след дълго се заразява със скрофулоза (туберкулозни жлези). Болестта оставя отблъскващи белези по лицето и врата му. Освен това той е почти сляп с лявото око.

За жалост, списъкът със заболявания не свършва дотук. Бележитият поет, лексикограф и съставител на едни от първите подробни англоезични речници е страдал от Синдром на Турет. Според източници, които разказват за живота на Джонсън, той е имал физически и словесни тикове, изразяващи се в постоянно клатене на глава, издаване на странни звуци, потъркване на лявото коляно с ръка и други подобни отклонения, характерни за наследственото неврологично заболяване. Необяснимото му за онези времена поведение е повод за безброй подигравки по негов адрес, въпреки високата му ерудираност.

В зряла възраст Самюел Джонсън често изпада в депресия. След смъртта на двама негови приятели, здравето му се влошава драстично. Хроничният бронхит, който го преследва години наред, както и отоците в крайниците, му причиняват сериозен дискомфорт. През 1783 г. получава инсулт, а година по-късно умира.

Джейн Остин – болест на Адисон

Джейн ОстинДжейн Остин – велика писателка с трагична смърт. През 1816 г. авторката на романите „Гордост и предразсъдъци“ и „Ема“ проявява множество странни симптоми – изтощение, пребледняване, болки в кръста и жлъчни кризи. Семейството й забелязва влошеното й здраве, но Джейн решава да продължи да работи и да прикрива страданието си, доколкото е възможно. На 41 години тя вече едва да ходи, а по-късно е прикована към легло. Година по-късно, през май 1817 г., умира.

Много са диагнозите, които специалисти са опитвали да поставят на Джейн Остин. Една от най-правдоподобните е болест на Адисон, която се свързва с рязка смяна на цвета на кожата през последния стадий на заболяването.

Ейбрахам Линкълн – депресия

„Меланхолията на Линкълн“ е описателна книга за състоянието на шестнадесетия президент на САЩ Ейбрахам Линкълн, написана от Джошуа Шенк. Идеята за нея се ражда, след като неведнъж държавният глава публично споделя за мрачните си мисли, включително за самоубийство. Чувството на отчаяние и тежката меланхолия го преследват през по-голямата част от живота му. Смъртта на 11-годишния му син и избухването на Гражданската война допринасят за влошаването на състоянието му, което днес се описва като клинична
депресия. 

Източник:
  • 7 Historical Figures Posthumously Diagnosed with Illnesses: https://www.history.com/news/7-historical-figures-posthumously-diagnosed-with-illnesses
  • britannica.com, royal.uk, janeausten.org
Още по темата:
  • Били Айлиш за синдрома на Турет: Хората се смеят на тиковете ми, защото си мислят, че се опитвам да бъда забавна Били Айлиш за синдрома на Турет: Хората се смеят на тиковете ми, защото си мислят, че се опитвам да бъда забавна
5.0/5 14 оценки

Коментари към „Скритите“ заболявания на великите исторически личности

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте „Скритите“ заболявания на великите исторически личности
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 02:43
    Коментирайте "„Скритите“ заболявания на великите исторически личности"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Култура и изкуство
  • Порфирия: синдром на вампира
  • Псувате без причина - синдром на Турет
  • Били Айлиш за синдрома на Турет: Хората се смеят на тиковете ми, защото си мислят, че се опитвам да бъда забавна
  • Какво причинява пристъпите на лудост, с които е известен крал Джордж III
  • Синдромът на Турет: цялостна поведенческа терапия за справяне с тикове
  • Световният конгрес по порфирии за първи път в държава от Източна Европа
  • Порфирията убива, недиагностицирана навреме
  • Учени установиха причината за появата на Синдрома на Турет
  • Ново лекарство срещу порфирия - до година официално в България
  • Започна регистрацията в България на две лекарства за облекчаване на симптомите при остра порфирия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Безплатни консултации на пациенти с чернодробни заболявания, проф. Бюлент Юнал, 30 май, 2024 година

преди 370 дни, 9 часа и 16 мин.

Безплатни консултации на пациенти с чернодробни заболявания, проф. Бюлент Юнал, 31 май, 2024 година

преди 370 дни, 9 часа и 16 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 14 часа и 47 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 5 часа и 48 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 5 часа и 59 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 6 часа и 6 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival