Работата трябва да носи удоволствие – мото на младите хора от поколение Z
Наблюдава се тенденция всяко следващо поколение да има по-големи очаквания и изисквания към работата, която извършва. Според експерти нагласата и представите за идеално работно място на младите хора от поколение Z (родени в периода 1997 г. – 2012 г.), могат да послужат като опорна точка за всички останали в трудоспособна възраст.
„Търся работа, която да ме прави щастлива“
23-годишната Хана разказва: „Не искам да упражнявам професия, която няма да ме прави щастлива. Работата трябва да ми носи удоволствие, да пасва на моята същност. Ако не се получава, ще напусна и ще кандидатствам отново и отново, докато не намеря подходящата. Няма да бъда лоялна, ако не срещам лоялност.“
За младата жена това не са просто думи. Тя вече има известен опит зад гърба си. Когато започва първата си работа след дипломирането, кипи от ентусиазъм. Две седмици по-късно напуска. След това е назначена като учител по изобразително изкуство в прогимназиален етап. Хана харесва работата, но не и отношението и организацията в училището. Продължава да търси работа и опитва в ново училище. Пише мотивационно писмо до директора, в която го убеждава, че тя е човекът, от когото имат нужда. Много дързък ход, който нито по-голямата й сестра, нито баща й някога биха предприели. Развръзката обаче е положителна и Хана намира своето място.
Неформалните отношения в колектива
Жената споделя: „Честно казано, не съм чак толкова комуникативна и не се нуждая непрекъснато от общуване с други хора. В предишното училище обаче ми направи впечатление, че колегите се разминаваха и избягваха да се поглеждат в очите. Те не искаха да се сближават с никого. В случаите, когато някой ме заговаряше, тонът беше по-скоро снизходителен. Сега работя с може би най-сърдечните хора на света. Старшите учители общуват с мен нормално. Питат ме как съм, шегуваме се. Усеща се, че искат да ме опознаят. Да преподаваш не е лесно, затова е толкова хубаво, когато в края на работния ден някой дойде да те види как си. Не ти се иска да избягаш бързо и да се прибереш у дома. Искаш да има връзка помежду ви. Наистина ми е приятно да прекарвам времето си с колегите.“
Сестрата на Хана, Анджела, е 18 години по-голяма от нея, но двете си приличат в много отношения. Обичат да научават нови неща и имат сходни очаквания за професионалния си живот.
Анджела е от поколението на милениалите. Винаги е смятала, че попада на страхотни началници и добри колеги благодарение на късмета си. Не е предполагала, че те всъщност не са даденост. Тя обаче признава още нещо: „Гордеех се, че сестра ми е толкова смела и се заявява категорично. На нейната възраст аз не бих посмяла.“
Изследователският институт „Springtide“, чиято работа е фокусирана върху живота на хората между 13 и 25 години, събира данни за представители на поколение Z и открива, че те работят, за да живеят, а не живеят, за да работят. За тях работата е важен актив, а не просто начин да постигнат дадена цел. Тя е отражение на същността им.
Каква е мечтаната работа за хората от поколението Z (родени след 1997 г.)?
Ето какви изисквания имат младежите към работното си място:
- Компанията, в която работят, да отразява техните виждания и принципи.
- Началниците да проявяват загриженост и да дават възможност за себеизява. Представителите от поколение Z искат някой да инвестира в тях, а в замяна те ще дадат всичко от себе си, за да възвърнат направената инвестиция.
- Работа, която им помага да преследват своя мечта и променя към по-добро живота на другите хора. За тях не е задължително смисълът да се крие в индивидуалните задачи. Те искат да допринасят за общото благо, за постигането на по-висша цел. Готови са да работят допълнително и извънредно, ако вярват в онова, което вършат.
- Възможности за растеж и регулярна обратна връзка. Израствайки, се подхранва чувството им за идентичност. За тях развитието на работното място означава и личностно развитие.
- Отношенията да бъдат искрени, не строго професионални.
Критериите на поколение Z са критерии за здравословна работна среда
Всъщност критериите за идеална работа на младите хора от поколение Z съвпадат до голяма степен с принципите за здравословна работна среда. Грижата на ръководителя към неговите подчинени е важна предпоставка за добро психично здраве. Високото ниво на психологическа безопасност на работното място създава усещане за принадлежност, от която всеки човек се нуждае. Ако е лишен от принадлежност, той е застрашен от депресия и ниска самооценка.
>>> Защо работата е повече от просто работа
Работа, която те прави по-добър човек
Очакванията на поколение Z не са свързани с желанието им за по-добри условия на труд, а със стремежа им да открият работно място, което ще ги направи по-добри хора. Както Хана казва, работата й би трябвало да има смисъл и да я среща с приятни хора. Тя не разбира защо сестра й и баща й не са имали куража да поискат същото за себе си.
Според Анджела по-старите поколения смятат, че не бива често да сменят работата си и избират по-доброто заплащане пред това тя да им носи удоволствие. Но изследванията твърдят точно обратното.
Очакванията се променят с възрастта
Психологът Джийн Туендж открива, че, когато са млади, всички хора търсят баланс между работата и личния живот и искат да имат свободно време за забавления. Възгледите им се променят с напредването на възрастта.
Експертът е на мнение, че младежите от поколение Z може би поставят началото на нова ера, в която работата, освен средства, носи удовлетворение и кара хората да се чувстват комфортно.
What Gen Z Can Teach Us About Work: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/young-people-decoded/202210/what-gen-z-can-teach-us-about-work
- 40 вдъхновяващи мисли за всеки ден, с които работната ви седмица да мине по-лесно
- Петранка Кузманова-Dragonfly: "Не творя заради признанието, а заради магията от процеса и удовлетворението от добре свършена работа"
- Фактори, показващи, че водите здравословен начин на живот + инфографика
- 7 признака, че сте особняка на работното място
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - ТРУДНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС
ВАРИТЕКС ЦЕЛИ СИЛИКОНОВИ СТЕЛКИ ЗА КОРИГИРАНЕ НА НАПРЕЧЕН И НАДЛЪЖЕН СВОД 542
ЗИМАТА НА НАШИТЕ ПИСМА - АНХЕЛЕС ДОНЯТЕ - ХЕРМЕС
VIKING-T ДАМСКИ ОБУВКИ SUNNY GREY 36-41 057701
VIKING-T ДАМСКИ ОБУВКИ SUNNY LILAC 36-41 057301
VIKING-T МЪЖКИ ОБУВКИ HENNY GREY 39-46 057702
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- 40 вдъхновяващи мисли за всеки ден, с които работната ви седмица да мине по-лесно
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- Тормозът на работното място трябва да се третира като проблем на общественото здраве
- Дългосрочни последици за здравето от работата на смени
- Работещите на смени са по-склонни към напълняване
- Работа на мускула
- 5 признака, че колегата ни е психопат
- НАРЕДБА № 28 от 9.12.2008 г. за устройството, реда и организацията на работата на аптеките и номенклатурата на лекарствените продукти
- Нездравословна работна среда: Как да прецените нивата на токсичност на работното си място
- 4 стратегии за справяне с токсични колеги
Коментари към Работата трябва да носи удоволствие – мото на младите хора от поколение Z