Природа, история и мистика - Родопите

Семейната почивка ни предлага куп възможности за пътуване и прекрасни мигове. Ние от своя страна ви предлагаме една дестинация, която съчетава в себе си красива природа, многовековна история и достъпно от финансова гледна точка изпълнение - Родопи планина.
Започваме с пещера "Утробата", следват Перперикон и скалните феномени "Каменната сватба" и "Каменните гъби". Всички тези забележителности се намират в един район – около Кърджали, и могат да се разгледат само за два дни. Бихте могли да нощувате в хижа Боровица за скромната сума от 8 - 9 лв.
Пещера "Утробата"
За да се стигне до пещера "Утробата", трябва да се отбиете от пътя Хасково - Кърджали в посока с. Пъдарци и с. Дъждовница и да карате към х. Боровица. На около километър след хижата има малка отбивка, покрита с чакъл. Там започва преходът до пещерата, придружен от панорамна гледка към язовир Кърджали. По пътеката нагоре има беседки за почивка, както и заслон с барбекю.
Посетителят се шокира, защото входът на пещерата е оформен като вулва. Във вътрешността й е издълбан олтар, символизиращ матката. През процепа на тавана прониква слънчев лъч, който се оформя като фалос. Само през определено време на годината, когато слънцето се намира ниско на север, той може да достигне дъното на пещерата. Този процес символизира оплождане, възраждането на живота. До момента това е единствената открита подобна пещера в света!
Дяволският мост
Дяволският мост е построен между 1515 и 1518 година по поръчка на султан Селим I. Мостът е дълъг 56 м и е вероятно най-известният османски мост в Родопите.
И с него са свързани не една легенди как е бил построен. До тогава мостовете на това място са се разрушавали под силата на буйната р. Арда. Един ден Дяволът се явил на поредния строител и му обещал, че ще успее да издигне непоклатим мост, но при определени условия. Някои от тях сте ги чували - да вгради в него булката си например. В случая обаче имало друго, много по-интересно условие - майсторът да съумее да увековечи в него дяволския образ. Но така че хем да се вижда, хем да не се вижда. Изненадал се той, когато видял, че майсторът се е справил със задачата и го оставил да живее в мир и спокойствие.
Как ще видите дяволския лик ли? С мъничко въображение. Важно е да е в хубав, слънчев ден. Погледнете отражението във водата, с леко наклонена глава и ще се уверите сами - рогата, очите...
Няма да объркате маршрута, бъдете спокойни. От с. Ардино следвайте кафевите табели и сте там. Приятна разходка!
Село Момчиловци
Място, което не бива да пропускате да посетите. селото не е никак малко, но въпреки това е невероятно живописно, чисто и спокойно. Намира се на около 15 км от гр. Смолян. То носи името на Момчил войвода, който е смятан за първия защитник на народа от турците през 14 век.
Всяка година там се провежда фестивал на киселото мляко, на който присъстват и чуждестранни туристи.
Туризмът е силно развит, но това съвсем не означава, че е шумно и пренаселено. Селото е запазило автентичния си облик, хората са все така гостоприемни и мили. Не пропускайте да отидете до Дупчов камък, Хайдушките поляни и Картола. Сигурни сме, че ще запечатате прекрасни гледки и спомени от там.
Скален феномен "Каменната сватба"
Пътешествието продължава към един не по-малък феномен – "Каменната сватба". Ще бъдете удивени от приликата на скалните образувания с герои от българска сватба – кумовете и гостите от едната страна, а на чело – младоженецът и булката с букет от истинско растение, поникнало като по чудо в скалата. Не бихте могли да останете равнодушни пред легендата, която разказват местните хора за вкаменената сватба. Оставяме ви възможността да я чуете от самите тях.
Крепост "Перперикон"
На 15 км. североизточно се намира величественият "Перперикон". Той се извисява на скален връх с надморска височина 470 м. В подножието му се намира с. Горна крепост. Енергията на мястото не може да се опише с думи. "Перперикон" е символ на антична история, култура, духовност и мистика. Изкачването му ни води към приказна гледка и ни прави свидетели на доказателства за древни обичаи. Огромните монументи ни остават безмълвни и замислени за това на какво са били способни хората в името на вярата.
Скален феномен "Каменните гъби"
На тръгване се движим в посока Хасково. Няма как да подминем забележителните скални образувания – Каменните гъби. Те са разположени на около 1 км северно от с. Бели пласт, в оградена местност до самия път между Хасково и Кърджали. Гледката си заслужава отново да се въоръжите с фотоапарат и да се насладите на чудните форми, които природата може да извая.
Снимки: личен архив, flickr.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРЕЗ ПЕТ ПЛАНИНИ - ИВА ПЕТРОНИ - СИЕЛА
НАМЕРЕНИ ОТ ЧУДЕСАТА - НИКОЛАЙ Н. НИНОВ - СИЕЛА
БЪЛГАРСКАТА СЪКРОВИЩНИЦА / THE TREASURES OF BULGARIA - РУМЯНА НИКОЛОВА И НИКОЛАЙ ГЕНОВ - СИЕЛА
ПЕТ ПРИКАЗКИ /ЗЛАТНО ПЕРО/ - ВАЛЕРИ ПЕРОВ - ХЕРМЕС
ПО БИЛОТО НА БАЛКАНА - ИВА ПЕТРОНИ - СИЕЛА
ОТ БАЛКАНА ДО ДУНАВ - ИДЕИ ЗА ПЪТЕШЕСТВИЯ В ДУНАВСКА БЪЛГАРИЯ - В. НИКОЛАЕВА, Г. ГАВРАИЛОВ, М. МИХОВ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Туризъм и отдих
- История на старобългарската медицина в периода на Възраждането
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 2 част
- Как да отворим консерва без отварачка или нож?
- Подкрепа за пациентите в терминален стадий на заболяване– евтаназията в България
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
- Лечителят Василий Врач – богомилската заплаха в тила на Византийската империя от 12 век
- Почивна станция "Рударци"
- Най-добрите места за ски през лятото в Европа
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- Създаване на фармакопея и работа на българските аптеки след Първата световна война
Коментари към Природа, история и мистика - Родопите