Науката обяснява: Най-добрият начин да вземете критично решение!

Има различни начини хората да бъдат категоризирани: млади и стари, бедни и богати, ние и те. Или нека да отведем нещата до крайност: 97% от хората, които могат да решават задачи по алгебра и 3% от хората, които не могат да решават задачи по алгебра. Или - тези, които могат да развиват добри стратегии и тези, които не могат!
Какво правите, когато трябва да се разработи стратегия? Как мислите и какво е в основата на решението ви? Бихте ли искали да разберете дали сте талантлив стратег или не?
1. На първо място, следва да се отбележи, че не е лесно хората да бъдат определени като добри или не във вземането на решения. Миналият опит не е критерий в този процес.
Като цяло, интелектуалното ниво, професия или специализация могат да бъдат ценни фактори в процеса на вземане на решения. Въпреки това, може да се каже, че по-високата позиция не внася задължително стратегическо мислене. Какво ще кажете за структурата на мисълта?
2. Известен факт е, че процесът на вземане на решения приоритизира чувството на доверие.
Смятате ли, че има значителна разлика между внезапно решение и решение, което изисква дълъг процес на инкубация? Или между човек, който не се чувства сигурен в своето решение, след дълъг процес на мислене и човек, който не се чувства комфортно, след като е взел внезапно решение?
За да разберем отговора на основния въпрос в тази статия, ще категоризираме различните хора, изправени пред вземането на решения. За целта ще разгледаме пример от турнира на Марк Чусил (глобален бизнес стратег). Нека да разгледаме участниците в този турнир: те включват мениджъри, консултанти, преподаватели и студенти. Чусил дава на всеки от участниците задача за ценова стратегия, с каквато те никога не са се сблъсквали.
Десетки от тях твърдят, че са сигурни в своите стратегии, след вземане на незабавни решения. Докато други твърдят, че могат да вземат големи решения само след дълъг процес на инкубация.
3. Ето как можем да категоризираме процеса по вземане на решения:
4. Ето как можем да разделим процеса на мислене на хората.
Нека анализираме тези категории една по една:
5. хората тип "Вече знам".
Тези хора обикновено са сигурни в решенията си.
6. "Не знам"
Тези хора са склонни да мислят дълго над своето решение, изпитвайки голяма доза напрежение по време на процеса. Обикновено това е характерно за по-младите хора и е най-вече разпространено при жените. И е сравнително по-често срещана от други категории.
7. "Сега вече знам"
Тези хора могат да са сигурни в своето решение, след дълъг процес на инкубация. В тази категория влизат най-вече по-възрастните.
8. "Предположих"
Може да се каже, че тези хора не пристъпват напред, освен ако не са сигурни в своето решение. Това поведение е основната характеристика на стратезите.
Сега е време да направите своето предположение: Кой от процесите по вземане на решения е най-ефективен като стратегия за ценообразуване?
Най-доброто изпълнение на задачата е на тези, които са казали "не знам".
Резултатът е изненадващ, нали? Той може да се дължи на възрастта. Нашата увереност се повишава с времето, но случаят може да не стои така с нашите умения.
Няма да изпадаме в обяснения защо останалите категории са се представили по-зле в турнира. Просто ще кажем, че тяхната прекалена увереност и бързина са изиграли лоша шега за тяхната стратегия. Ето защо изводът е, че най-добрият начин за вземане на решения е да забавите темпото.
Забавянето има две значения в този контекст:
1- не бързайте.
2- не бъдете толкова сигурни в решението си, дори и да не бързате.
Това е ключовата разлика между вземане на добри и лоши решения ...
Източник: onedio.co
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Какво представлява фокусираната към решенията терапия
- Чистка на мозъка - да се научим да решаваме проблемите бързо
- Какво ни пречи да вземаме правилни решения
- Как мозъкът разчита социалните сигнали при вземане на решения
- 10 доказвателства за това, че нямаме пълен контрол над решенията си (1 част)
- Да спреш за кратко не означава, че си се отказал
- Ще преразглеждат решения на ТЕЛК-овете
- 4 причини, които ви пречат да разрешавате сами проблемите си
- За трудните решения в една връзка
- ВАС сложи край на електронния търг за лекарства
Коментари към Науката обяснява: Най-добрият начин да вземете критично решение!