НАСА ни показва Слънцето отблизо в поразително time-lapse видео
За да отбележи по подобаващ начин петата годишнина от старта на мисията Слънчева динамична обсерватория (Solar Dynamics Observatory), НАСА разпространи видеоклип, обединяващ десетки хиляди кадри с изображения на централната звезда на Слънчевата система, направени през последните пет години и сглобени в time-lapse визуален шедьовър.
Слънчевата динамична обсерватория, или SDO, е наследник на Слънчевата хелиосферна обсерватория, от чието изстрелване пък тази година се навършват 20 години. Космическият апарат е конструиран и управляван от института за космически полети и проучвания на НАСА Годард (Goddard) и изстрелян на 11 февруари 2010 година като първата мисия от програмата Да живееш със Звезда (Living with a Star), чиято цел е проучването и извеждането на научни доказателства за явленията и аспектите от взаимодействието между Слънцето и Земята, които касаят пряко човешките животи и човешкото общество.
Слънчева Динамична Обсерватория осигурява на НАСА 24-часово наблюдение на Слънцето, като улавя изображения средно повече от веднъж в секундата. В това видео можете да видите както никога досега колко масивни са експлозиите на повърхността на Слънцето и колко активни са процесите, които протичат в слънчевата атмосфера - т.нар. корона - във всеки един момент.
Като наблюдават различните по дължина, и респективно като температура, вълни, идващи от Слънцето, учените могат да установят какви са причините за слънчевите изригвания, защо слънчевата атмосфера е до 1000 пъти по-гореща от повърхността на звездата и защо магнитните полета на Слънцето постоянно се менят.
Пет години след старта на мисията, SDO продължава да изпраща изображения, които провокират учените да търсят отговори на въпроси, много от които дори не са си задавали дотогава. В самия край на 2014 година например космическият апарат документира моментно състояние на Слънцето с най-големите слънчеви петна, виждани през последните 20 години, както и поток от интензивни радиоактивни изригвания, характеризиращите се с експлозии от светлина, енергия и рентгенови лъчи. Те могат да се проявяват сами за себе си или да бъдат придружавани от т.нар. коронарно мегаизригване, при което от Слънцето се откъсва гигантски облак от слънчев материал, който се насочва към космоса. В гореспоменатия случай Слънцето произвежда единствено радиоактивни изригвания без коронарно мегаизригване, което макар да не е абсолютен прецедент, е необичайно за толкова мощни изригвания.
Учените продължават да преглеждат данните, получени от SDO, надявайки се да установят какви обстоятелства биха могли да доведат до подобни радиоактивни изригвания.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧВА В СЪБОТА - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА
МУСТЕЛА СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ЗА БЕБЕТА И ДЕЦА SPF 50+ 200 мл
БИОНИКЕ DEFENCE SUN СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ SPF 30 50 мл
ЕУЦЕРИН СЕНСИТИВ ПРОТЕКТ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ЗА ДЕЦА SPF 50+ 250 мл
ЕУЦЕРИН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ - ГЕЛ ПРОТИВ СЛЪНЧЕВИ АЛЕРГИИ SPF 50 150 мл
ДЮКРЕ МЕЛАСКРИН СЕРУМ ГЛОБАЛ 30 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Меланогенеза
- 12 изключителни арт инсталации, които ще ви удивят
- Не всяко бяло петно по кожата е витилиго
- Вижте 10-те най-известни психологически експеримента на миналия век, които разкриват универсални истини за човешката природа 1 част(видео)
- Критики след откриване на двойното оплождане при покритосеменните растения от Сергей Навашин
- Изследвания и хипотези на Александър Опарин
- 10-те най-велики учени на 20 век (2 част)
- Защо витамин D има ключова роля за здравето ни?
- Д-р Егаш Мониш и префронталната лоботомия
- Лекарства, след прием на които не трябва да се излагаме на слънце
Коментари към НАСА ни показва Слънцето отблизо в поразително time-lapse видео