Най-смелите ни предшественици са ловували гигантски ленивци
Сигурно си мислите, че гигантските ленивци, които са живели на земята, а не в клоните на дървета, са били лесна плячка. Вероятно ще предположите, че са били бавни животни, които не са можели да тичат бързо и да се отбраняват успешно.
Всъщност тези древни обитатели – с тегло от няколко тона и височина от близо 6 метра, са били изключително опасни и много трудни за убиване. Обитавалите Южна Америка гигантски ленивци са имали и впечатляващо дълги нокти, с които лесно са можели да разкъсат нашите предшественици.
Възстановен образ на гигантски ленивец. |
Хората от новокаменната епоха е трябвало да бъдат изключително смели, за да ловуват тези огромните животни. Сравнително трудно е да се определи до каква степен предшествениците ни са преследвали и убивали гигантските ленивци, тъй като на вкаменелостите от отдавна изчезналия вид рядко се наблюдават следи от оръжия. Една от причините може да е фактът, че гигантските ленивци са били толкова огромни, че хората не е трябвало да изстъргват всичкото месото от костите, тъй като е имало предостатъчно.
Палеонтолозите обаче са относително сигурни, че нашите предшественици са убили и изяли поне няколко екземпляра. |
Едно от последните открития представя доказателства за хипотезата, че прародителите ни са дебнели гигантските ленивци. Палеонтолози от Ню Мексико са успели да открият човешки отпечатъци, намиращи се непосредствено след следите, оставени от изчезналото животно.
Човешка стъпка в отпечатъка на гигантски ленивец. | Два броя човешки отпечатъци. |
Учените са установили, че гигантските ленивци са се опитвали да избягат от своите преследвачи. Когато липсват човешки отпечатъци, оставените следи от животното обикновено са в права или леко наклонена линия. Ако обаче се забелязва и дирята на ловци, траекторията на гигантските ленивци често рязко променя посоката си.
Според палеонтолозите тези следи, превърнали се във вкаменелости преди хиляди години, доказват, че изчезналите животни са се опитвали да избягат от преследвачите си. |
Екипът от учени не успява да намери останки от огромните бозайници близо до множеството следи, което навежда на мисълта, че ловът е бил неуспешен. Палеонтолозите добавят, че това не е изненадващо, като се има предвид, че дори и при съвременните племена като Хадзапи в Африка в 94% от случаите плячката се измъква.
Откритите в Ню Мексико следи от гигантски ленивци все още не са датирани, но екипът от учени смята, че вкаменелостите са от късния неолит – преди близо 11 000 години.
Разбира се, оставените следи може да са единствено доказателство, че нашите прародители са обитавали една и съща територия с гигантските ленивци. Изглежда, че някои отпечатъци на хората са оставени нарочно в самите стъпки на животните, като малко дете, което точно следва дирята на майка си. Не е ясно защо ловците биха постъпили по такъв начин.
Въпреки че гигантските ленивци са били сравнително бавни, техните нокти са представлявали страховито оръжие, което обаче не е попречило на нашите предшественици успешно да ги ловуват.
По статията работи: Нора Маркова
Източник: popsci.com
Снимки: newscientist.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПЪТЯТ КЪМ НИРВАНА - ЛЕКЦИИ
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Наблюдения на староегипетските медици, описващи болести на храносмилателната система
- Наблюдения на староегипетските медици, касаещи сърдечносъдовите заболявания
- Роля на Лейд и Медико-маьосническия папирус от Будапеща в разбирането на староегипетското лечебно изкуство
- История на американската медицина
- Примери, разказващи за черепни древноеврейски операции, описани от съвременни изследователи
- Интересни факти за Розетския камък, които не сте чували досега
- 9 изненадващи факта за древните цивилизации (1 част)
- Неврологични заболявания, познати на древноегипетските лекари
- 9 изненадващи факта за древните цивилизации (2 част)
- Старинни микроскопи от XVII до XIX век
Коментари към Най-смелите ни предшественици са ловували гигантски ленивци