Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Непозната земя Морските организми си служат с неизвестни досега фоторецептори

Морските организми си служат с неизвестни досега фоторецептори

от 04 фев 2021г., обновено на 05 фев 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Морските организми си служат с неизвестни досега фоторецептори  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Също както растенията и животните на сушата са се адаптирали към часовете слънчева светлина през деня, така и морският свят следва ритъма, наложен от деня, сезоните и дори луната. Експерти от Вашингтонския университет откриват фоторецепторите на морските организми, които позволяват това да се случи.

Едноклетъчните организми в открития океан са въоръжени с разнообразен набор от генетични способи, чрез които разпознават и реагират на светлината, дори, когато тя е съвсем оскъдна. Проучването е публикувано на 01.02.2021 г. в списание „Proceedings of the National Academy of Sciences.“

„Ако обърнете внимание на живота в океана, ще забележите, че всички живи същества там следват цикъла на деня и нощта. Те са в пълна хармония с него и се движат, когато засекат светлина. Как обаче знаят, че е ден? Как разбират, че е нощ?“, споделя авторът Саша Косел, океанограф от университета във Вашингтон.

Макар че са невидими за човешкото око, микробите в океана имат много важна роля за всички останали животни – от сардините до китовете. Ако експертите изяснят някои неподозирани аспекти от функционирането им, ще могат да прогнозират с по-голяма точност как би се променил животът им в условията на постоянни промени.

Каква е приликата между джунглата и океанските организми?

Косел допълва: „Също като джунглите, океанските организми произвеждат кислород и поглъщат въглероден диоксид. Хората вероятно не осъзнават колко важно е това, но едноклетъчните микроорганизми са не по-малко важни от джунглите за нормалния живот на планетата.“

Учените анализират РНК от живи организми в проби от морска вода, отбрани през деня и през нощта. За своя изненада те се натъкват на 4 основни групи фоторецептори, повечето от които непознати до момента. Светлината предизвиква промени в метаболизма, растежа, клетъчното делене, подвижността и може дори да повлияе на продължителността на живота им.

Развитие на оптогенетиката

Новооткритите рецептори за светлина могат да открият нови възможности в областта на оптогенетиката като например упражняване на контрол над клетъчните функции чрез излагане или отнемане на светлина. Според специалистите естествените механизми в природата би трябвало да са много по-чувствителни и по-лесно да улавят светлина с различна дължина на вълните от оптогенетичните методи, създадени от човека.

Вирджиния Армбръст, професор по океанография, признава, че с настоящото изследване броят на откритите до момента фоторецептори нараства значително.

Не е изненадващо, че много от новите способи улавят светлина в синята гама, тъй като водата филтрира червените дължини на вълните и затова океаните ни изглеждат сини. Някои от рецепторите могат да засичат и зелена светлина.

Генетичен анализ на протисти и водорасли

Изследователите вземат пробите навътре в океана, далеч от брега, и се фокусират върху генетичния анализ на протистите – едноклетъчни еукариоти с клетъчно ядро. Те извличат от водата организмите с размер от 200 nm до 1/10 от милиметъра. В този диапазон попадат фотосинтетични организми като водораслите например, които абсорбират светлината, за да произведат нужната им енергия, и други представители на едноклетъчния планктон, които пък получават енергия от други организми.

Екипът събира проби от Северния Пасифик, близо до Хавай, на всеки 4 часа през цялото денонощие, в продължение на 4 дни. С помощта на специални проследяващи устройства (тракери) океанографите проучват водните течения на около 15 метра под водата, за да могат да отберат проби с микроорганизми от една и съща водна маса.

Взети са проби и от дълбочина между 120-150 метра, където вече светлината е много по-слаба. Организмите, които живеят там, имат генетичното свойство да улавят светлината, макар тя да е наистина оскъдна.

През деня, когато слънцето грее, тези живи океански същества натрупват енергия и увеличават размера си, а през нощта започва клетъчно делене, тъй като ултравиолетовото лъчение, на което са изложени, уврежда много по-малко тяхната ДНК.

Армбръст споделя: „Дневната светлина е изключително важна за океанските организми, макар за нас, хората, тя да е просто даденост. Наблюдавайки как се променят те през тези четири дни, само благодарение на слънчевите лъчи, аз и колегите ми осъзнахме колко могъща сила е слънцето всъщност.“

Следващият проект на учените е да изследват места, разположени по-далече от екватора, където планктонът е под въздействието на сезонните промени. Проучването на океанографите е финансирано от фондация “Simons“ и Програмата за научни и инженерингови открития в екологията. Съавтори са Райън Граусман, Ронда Моралес, Франсоа Рибалет, Сара Ху от Океанографския институт „Woods Hole“ и други. 

Източник:

newswise.com/articles/marine-organisms-use-previously-undiscovered-receptors-to-detect-respond-to-light
Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • Други сетива, които може би не знаете, че притежавате Други сетива, които може би не знаете, че притежавате
  • Невероятна гледка - там, където Атлантическия океан се среща с Карибско море Невероятна гледка - там, където Атлантическия океан се среща с Карибско море
  • Нов вид медуза беше открит 3 километра под повърхността на океана и външния й вид е наистина нереален Нов вид медуза беше открит 3 километра под повърхността на океана и външния й вид е наистина нереален
  • Запознайте се с Боян Слат – 20-годишен иноватор от Холандия, който има мисия по спасяване на океаните (галерия) Запознайте се с Боян Слат – 20-годишен иноватор от Холандия, който има мисия по спасяване на океаните (галерия)
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МЕЛИСА ЕНД ДЪГ КОМПЛЕКТ ЗА СТЪКЛОПИС - ОКЕАН 18582
21.40лв.

МЕЛИСА ЕНД ДЪГ КОМПЛЕКТ ЗА СТЪКЛОПИС - ОКЕАН 18582

Нов

Коментари към Морските организми си служат с неизвестни досега фоторецептори

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Морските организми си служат с неизвестни досега фоторецептори
    www.framar.bg 
    на 09 March 2021 в 06:17
    Коментирайте "Морските организми си служат с неизвестни досега фоторецептори "

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Непозната земя
  • Обонятелна сетивна система
  • Вкусова сетивна система
  • Болкови рецептори (ноцирецептори)
  • Механорецептори
  • Обработка на обонятелната информация
  • Сетивна функция на кожата
  • Соматосетивна система
  • Фоторецептори
  • Терморецептори
  • Одоранти

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Услугата на онлайн аптека FRAMAR - страхотен продукт

преди 1095 дни, 13 часа и 35 мин.

Бъди активен във форума на framar.bg - януари - февруари, 2017

преди 1512 дни, 15 часа и 51 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Запушен нос след прекарано вирусно заболяване

преди 2 дни, 18 часа и 46 мин.

Конкор след поставяне на байпас

преди 9 дни, 5 часа и 26 мин.

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 11 дни, 17 часа и 2 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 18 дни, 18 часа и 42 мин.
Всички

АНКЕТА

Вярвате ли, че изборите могат да променят нещо в България

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах