Мафията, която не познаваме
Общият стереотип за "организирана престъпност" може ли да се счита за валиден, когато говорим за организации от хакери? Проучване на Мичиганския университет идентифицира общи черти на киберпрестъпните групировки, разкриващи ни как функционират толкова добре заедно, причинявайки щети, възлизащи на 445 и 600 милиарда долара в световен план годишно.
"Поръчването на кибер престъпления срещу финансови институции не е в стил "Тони Сопрано" - заявява Томас Холт, професор по криминално право в Мичиганския университет, и автор на проучването. "Със сигурност има различни държави и групировки, участващи в кибер престъпленията, но тези, които причиняват най-много щети, са групи от отделни личности, които се обединяват в една цел и я изпълняват брилянтно, макар и в продължителен период от време. И след това изчезват."
В случаи като нюйоркските "Пет фамилии" мрежите на организираната престъпност имат историческа валидност, документирани са и могат да бъдат проследявани. В онлайн пространството обаче е изключително трудно да хванеш следите им, споделя Холт.
"Открихме, че кибер престъпниците работят в организации, но всяка организация е различна в зависимост от планираното престъпление. Възможно е една с друга да имат отношения, но те не са многогодишни, потомствени, сложни групировки, с каквото асоциираме другите видове престъпни мрежи".
Холт обяснява, че мрежите на организираната киберпрестъпност са създадени от хакери, които се обединяват заради функционалните умения, които владеят, позволяващи им да извършат специфично престъпление. Така че когато някой има специфична експертиза в разкодирането на пароли, а друг може да програмира в специфичен програмен език - двамата работят заедно, защото така са далеч по-ефективни и причиняват много по-сериозни щети заедно, отколкото сами.
"Много от кибер престъпниците първоначално се свързват един с друг онлайн, за да инициират комуникация и да се открият един друг. В някои от по-мащабните случаи, с които разполагаме, има група от водещи фигури, които се познават много добре. Те създават своя спомагателна група, чиито хора използват като "финансови мулета" или за конвертиране на получената информация в реални пари", споделя Холт.
Холт и водещият проучването Е. Р. Люкфелд, изследовател в Холандския институт за изследване на престъпността и правоприлагането, разглеждат 18 случая от Холандия, в които отделни личности са осъдени за случаи, свързани с онлайн измами. С данните се сдобиват директно от полицейските файлове чрез онлайн методи, полицаи под прикритие, наблюдения и претърсвания на домовете на обвинените.
Освен достъп до кредитни карти и банкова информация, Холт и Люкфелд откриват, че кибер престъпниците също работят заедно, създавайки фалшиви документи, с които получават достъп до банки под фалшиви самоличности.
Цялото проучване е публикувано в "International Journal of Offender Therapy and Comparative Criminology". Статията също разбива всеобщите митове, че сложните организирани престъпни мрежи като Руската мафия са тези, които стоят зад кибер престъпленията.
Органите на реда по целия свеят предприемат стъпки за овладяване на киберпрестъпността и затова Холт се надява, че неговите открития ще помогнат за насочването им в правилната посока.
"С напредването на технологиите и употребата на криптовалути и други средства за плащане, поведението на хакерите се променя и адаптира, и така става още по-трудно за идентифициране как точно работят групировките им. Надяваме се да станем свидетели на по-добри взаимоотношения между правоприлагането и научната общност, където с по-добър обмен на информация можем да разберем поведението на престъпниците по-добре", заключва Холт.
University of Michigan, Piqsels
Коментари към Мафията, която не познаваме