Линдзи Кийс за Лаймската болест: Диагностиката и лечението не са се подобрили
„През лятото на 2013 г. бях диагностицирана с „летен грип“. Не можех да стана от леглото. Тялото ме болеше, втрисаше ме и имах температура. Ръцете, краката и лицето ми горяха. Не успявах да си завъртя главата настрани. Първият човек, който спомена за Лаймска болест, беше началникът ми. Той живееше на остров Мартас Винярд много по-отдавна, отколкото аз, и знаеше нещо, което аз не подозирах – мястото гъмжи от кърлежи. Въпреки това ми беше много трудно да намеря лекар, който е запознат с болестта и би се наел да ме лекува“, спомня си Линдзи Кийс, един от авторите на документалния филм за Лаймската болест The Quiet Epidemic.
Завръщането на болестта
„След антибиотичен курс оздравях. Година по-късно ръцете ми започнаха да треперят, а след още година цялото тяло ме болеше ужасно много. Не можех да чета, забравях как да стигна до вкъщи след работа. Всяка вечер пишех в дневник – от страх да не забравя коя съм. Отказвах да повярвам, че всичко това може да се дължи на Лаймската болест. Нали все пак лекарите твърдяха, че съм напълно здрава…
Бях на 26, когато се срещнах за първи път с лекар, специалист по Лаймска болест. Когато медицинската сестра ме попита какво смятам да правя, аз вече имах отговор. Възнамерявах да създам документален филм по темата. Имах нужда от причина да продължа да живея, която да е по-важна от мен самата. Тя ме свързва с продуцент, също диагностициран с Лаймска болест, и заедно направихме The Quiet Epidemic.
Трудното диагностициране на Лаймската болест
По данни на Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията (CDC) близо 500 хиляди души се разболяват от Лаймска болест всяка година в САЩ. 10%-20% от тях страдат от трайни, болезнени симптоми. Диагностицирането на инфекцията е трудно, а предаването на заразата става както чрез ухапване от кърлеж, така и от майка на бебе по време на бременността. Случва се Лаймската болест да се сбърка с автоимунно заболяване, психично нарушение или дори сърдечен проблем.
Лаймската болест вреди и на икономиката на страната. Болните остават без доходи, не могат да започнат работа и понякога това ги тласка към опит за самоубийство. И, въпреки голямата финансова тежест, бях шокирана от факта, че диагностиката и лечението на инфекцията всъщност не са се подобрили особено от 90-те години насам. Голяма част от лекарите продължават да повтарят на пациентите си, че „всичко е в главата им“.
Подценяване на Лаймската болест от властите
Ако се върнем назад, ще видим, че с много други болести подходихме по същия начин – подценявахме ги. Дългият COVID вече се приема сериозно, но в началото никой не вярваше, че съществува. Синдромът на хроничната умора също бе пренебрегван с десетилетия.
През юни 2023 г. Националната академия за наука, инженеринг и медицина проведе конференция на тема „Хронични заболявания, причинени от инфекции“. Обсъждаха се болести като COVID-19, синдрома на хроничната умора, множествената склероза и хроничната Лаймска болест. Не след дълго CDC включи Лаймската болест в списъка с хроничните болести. Първата крачка е направена, предстои да се повиши информираността на населението и на лекарската общност.
Минаха повече от десет години от последното официално обсъждане на въпросите, свързани с Лаймската болест. Междувременно още 5 милиона души се заразиха с инфекцията, като при 750 хиляди от тях тя е хронична и протича с тежки усложнения. Нищо не се е променило в диагностиката и лечението.
>>> Започва фаза 3 от изпитанията на ваксината срещу Лаймска болест на компанията Pfizer
Липса на финансиране за клинични проучвания върху Лаймската болест
Нови 20 патогена бяха открити в кърлежите, но Националните институти по здравеопазване не осигуряват финансиране дори за едно контролирано клинично проучване. Хората продължават да се заразяват след ухапване от кърлеж, но клиничните специалисти не разполагат с нужните средства и оборудване за лечението им.
Здравните ни власти трябва да преразгледат приоритетите си и да преразпределят финансовите средства. Не е нормално десетилетия наред Лаймската болест да остава незабелязана и да не се провеждат изследвания, които да подобрят методите за диагностициране и лечение, при положение, че тя засяга най-често децата ни.
През 2022 г. Комисията за болести, предавани чрез ухапване от кърлеж, издаде конкретни препоръки, които трябва да бъдат взети под внимание.
Вече 50 години здравните органи не успяват да се справят с тази здравна криза. Виждаме какво се случва, когато никой не предприема действия.
Също като хората, които разказват своите лични истории във филма The Quiet Epidemic, хиляди други са физически, психически или финансово засегнати от Лаймската болест само защото са играли в парка или са разхождали кучето си."
Lyme Disease Is Quietly Debilitating Millions of Americans and Future Generations | Opinion: https://www.newsweek.com/lyme-disease-quietly-debilitating-millions-americans-future-generations-opinion-1885764
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Лечение при лаймска болест (борелиоза)
- Хранене при Лаймска болест (борелиоза)
- A69.2 Лаймска болест
- M01.2 Артрит при Лаймска болест (А69.2ї)
- Мистериозното заболяване моргелоза – реалност или психоза
- Алтернативно лечение на Лаймска болест
- Лекарства след ухапване от кърлеж - нужна ли е терапия?
- Изследване за лаймска болест
- Тест за антитела при лаймска болест
- "Не съм луд, болен съм": Как хроничната Лаймска болест променя живота на болния и неговото семейство
Коментари към Линдзи Кийс за Лаймската болест: Диагностиката и лечението не са се подобрили