Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Туризъм и отдих Къпането в морето – лечение и СПА терапия от края на 19-и век

Къпането в морето – лечение и СПА терапия от края на 19-и век

от 05 авг 2021г., обновено на 03 сеп 2021г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Къпането в морето – лечение и СПА терапия от края на 19-и век - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

В края на 19-и и началото на 20-и век норвежки лекари вярвали, че солта в морето стимулира нервната система, а студената вода може да забърза човешкия метаболизъм.

През 1903 година д-р Петер Андреас Мунк Мелби (един от многото лекари в Норвегия от края на 19-и и началото на 20-и век, които приемат къпането в морето като лечение.) пише: „Къпането в морето трябва да бъде кратко – не повече от няколко минути, след това човек трябва бързо да се подсуши, да се облече и да прави упражнения“. Той препоръчва в началото на лечението си пациентът да не плува повече от веднъж на два дни. По-късно морските бани може да се увеличат до една на ден, а две къпания дневно са препоръчвани само на по-здрави пациенти, които се хранят добре.

По думите на Кристин Лилестьол – лекар и изследовател от Университета в Осло, някои от тези медици работят в центрове по крайбрежието на Норвегия, където болни хора може да останат в продължение на седмици. Преценявало се на кои пациенти трябва да бъде предписана морската терапия по същия начин, по който определяли на кого трябва да бъдат изписани лекарства.

И въпреки че медицинската наука много се е променила оттогава, може би има какво да научим от тези лекари.

При какви заболявания се е прилагало лечебното къпане в морето

Диагнозите на пациентите, които постъпвали в лечебните центрове по норвежкото крайбрежие през 19-и век, са различни.

През 1886 година д-р Ингебригт Кристиан Лунд Холм изброява някои от заболяванията, за които се смята, че се лекуват чрез къпане в морето. Сред тях са слабости, дължащи се на предходни тежки заболявания, торпидна фаза на нервната система, лека анемия, която не е свързана със загуба на тегло, духовно претоварване, истерия. Той споменава още скрофулоза, позната днес като туберкулоза на лимфните възли, също ревматизъм и повишена склонност към настинка.

Къпане в морето при неврастения

Неврастенията е едно от заболяванията, за лечението на които медиците от края на 19-и век вярват, че полза от потапяне в морето има само за някои пациенти.

„Високите нива на сол в комбинация с ниски температури стимулират или дразнят нервната система повече, отколкото се смята за полезно. Най-изтощените и пасивни неврастеници биха могли да имат полза от малко стимулация, докато за хората, които са раздразнителни и неспокойни, много солената и студена вода би била повече вредна, отколкото полезна“, коментира Кристин Лилестьол.

Тя изучава старото разбиране за диагнозата неврастения, тогава позната като състояние на изтощение. „Днес пациентите най-вероятно биха получили много други диагнози, включително и миалгичен енцефаломиелит (синдром на хроничната умора), тревожност и хормонални разстройства, бърнаут или просто изтощение.“ – казва изследователката.

Според нея е трудно е да се разбере колко добре всъщност е действало лечението в норвежките центрове. Въпреки че медиците използвали всички научни инструменти, с които разполагали, за да установят ефекта от къпането в морето, способностите им да изследват въздействието на процедурите върху човешкото тяло били ограничени. Те измервали и документирали всичко – от съдържанието на минерали в морската вода и източниците на желязо и сяра до нивата на въздушното налягане.

>>> Как лекува морето

Лечение с медузи в Сандефьорд

Освен къпане в морето, в лечебните центрове се предлагат още масажи, индивидуални програми с упражнения, диетични режими. В края на 19-и век се появяват много центрове от този тип. Един от тях – в град Сандефьорд – предлага и екзотични лечения – от докосване на медузи и плуване в дребнозърнеста кал от морското дъно до къпане в богата на сяра вода и пиене от нея. Този вид терапия е идея на д-р Хайнрих Арнолд Тоулов, който основава лечебния център в Сандефьорд през 1837 г. и се смята за пионер в лечебното къпане в Норвегия.

По думите на д-р Лилестол някои от най-важните минерални извори, които са отворени след центъра в Сандефьорд, са баните Ларвик и баните Ханко.

 Жена и дете де разхождат по брега на морето

Вредата от къпането в морето

Въпреки че морските бани са популярна форма на лечение по онова време, някои медици полагат големи усилия, за да предупредят хората за опасностите от подобна терапия.

„Болните и страдащи пациенти вярват, че морето ще премахне техните болести и страдания, а здравите искат да се възползват от способността на морската вода да укрепи силите им“, пише д-р Холм и предупреждава, че морето „винаги взима своите жертви". Холм се обръща и към родителите, които оставят децата си да плуват дълго време в морето, само защото се носят слухове, че това е здравословно: „Някои смятат за свой дълг ежедневно да извеждат бедните си, малки, уплашени и замръзнали деца, дори при неблагоприятни метеорологични условия, в ужасяващото море. При такива условия, разбира се, организмът не е достатъчно силен да издържи на шока и изстудяването е истински успех, ако детето оцелее и остане здраво след такава ситуация“.

Къпането в морето и връзката му със съвременните СПА процедури

Някои от принципите на лечение от онзи период намират място и в съвременната медицина, отбелязва Лилестьол: „Не бива да подценяваме старите балнеолечебни процедури, тъй като, доколкото ни е известно, всичко, което са искали тези лекари, е да открият начин да помогнат на хората. И има смисъл от това, което са направили. Най-малкото – престоят в лечебните центрове обикновено продължавал няколко седмици, което означава, че сте си отпочинали от работа и сте водили по-здравословен живот“.

Днес на много пациенти в Норвегия се предлагат терапии, донякъде подобни на старите балнеолечебни процедури – режимът на здравословно хранене и тренировките все още са важна част от престоя в лечебните СПА центрове.

Благоприятното въздействие на слънчевите лъчи върху хората

Норвежки проучвания показват, че морското къпане подобрява физическото състояние и допринася за по-добро качество на живот на пациентите.

Въпреки че не е ясно какъв точно е ефектът върху пациентите, Тереза Льоволд Беренц, дерматолог и изследовател в Регионалния център за астма, алергия и свръхчувствителност към Университетската болница в Осло, не изключва възможността престоите в тези лечебни центрове в края на 19-и и началото на 20-и век наистина да са помогнали на пациенти с различни заболявания.

Предполага се, че солта върху кожата подобрява ефекта от слънчевите бани. Може би затова Беренц смята, че подобряването на здравословното състояние се дължи не толкова на плуването в морската вода, колкото на благотворното влияние на слънцето.

„Слънцето ни влияе по много начини. Наред с други неща, е доказано, че има ефект върху много от физиологичните механизми на тялото. Все още не сме направили достатъчно изследвания за ефекта му върху човешкото тяло“, коментира дерматологът.

Може би не конкретната терапия, а по-скоро самото преживяване край морето е правило пациентите от миналото по-здрави.

„Престой, по време на който получавате много внимание, може да помогне за подобряването на цялостното ви състояние“, казва Беренц и допълва, че психиката също влияе на тялото.

Източник:

https://sciencenorway.no/diseases-history-society/when-bathing-was-medicinewhat-can-we-learn-from-doctors-who-promoted-sea-bathing-back-in-the-day

Още по темата:
  • СПА процедура с риби – нежен масаж или опасна терапия СПА процедура с риби – нежен масаж или опасна терапия
  • Кои са най-красивите морски създания на света Кои са най-красивите морски създания на света
  • Традиционни бани от цял свят - перфектната туристическа дестинация Традиционни бани от цял свят - перфектната туристическа дестинация
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПОДОФАРМ МЕД СОЛИ ЗА БАНЯ С ВИТАМИН E И ЕСТЕСТВЕНИ МАСЛА 1400 г
51.99лв.

ПОДОФАРМ МЕД СОЛИ ЗА БАНЯ С ВИТАМИН E И ЕСТЕСТВЕНИ МАСЛА 1400 г

ВИКТОРИЯ БЮТИ КОМПЛЕКТ ЛЕНТА ГЛАВА + НЕФРИТЕН РОЛЕР + ПАЧОВЕ ЗА ПОД ОЧИ
17.30лв.

ВИКТОРИЯ БЮТИ КОМПЛЕКТ ЛЕНТА ГЛАВА + НЕФРИТЕН РОЛЕР + ПАЧОВЕ ЗА ПОД ОЧИ

Нов
ПОЧТИ ПЕРФЕКТНА ПОЧИВКА - ЛУСИ ДАЙМЪНД - СИЕЛА
16.90лв.

ПОЧТИ ПЕРФЕКТНА ПОЧИВКА - ЛУСИ ДАЙМЪНД - СИЕЛА

МАРГАРИТКА: БИБИ И МИМИ НА МОРЕ - ИЛИЯ ДЕВЕДЖИЕВ И ВЕСЕЛКА ВЕЛИНОВА - СИЕЛА
10.00лв.

МАРГАРИТКА: БИБИ И МИМИ НА МОРЕ - ИЛИЯ ДЕВЕДЖИЕВ И ВЕСЕЛКА ВЕЛИНОВА - СИЕЛА

БИГДЖИГС ДЪРВЕНИ МАГНИТИ - МОРСКИ БРЯГ
20.60лв.

БИГДЖИГС ДЪРВЕНИ МАГНИТИ - МОРСКИ БРЯГ

МОРСКИ ОБРЕДИ - УИЛЯМ ГОЛДИНГ - СИЕЛА
16.00лв.

МОРСКИ ОБРЕДИ - УИЛЯМ ГОЛДИНГ - СИЕЛА

Коментари към Къпането в морето – лечение и СПА терапия от края на 19-и век

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Къпането в морето – лечение и СПА терапия от края на 19-и век
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 05:17
    Коментирайте "Къпането в морето – лечение и СПА терапия от края на 19-и век"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Туризъм и отдих
  • Ползата от дишане на йодни пари на морето
  • Как да си помогнем, ако ни опари медуза
  • СПА процедура с риби – нежен масаж или опасна терапия
  • Полезно ли е да водим бебето на море
  • Домашни средства срещу белене на кожата след слънчево изгаряне
  • Руска баня - емоционално зареждане и здраве
  • СПА процедури за лице в домашни условия
  • Алготерапия - лечебните свойства на водораслите
  • Кои са най-красивите морски създания на света
  • Сексът в морето крие неприятни изненади
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Шип в носа и киста в синуса - друго лечение освен кортикостероиди?

преди 258 дни, 15 часа и 49 мин.

Рибният колаген – дар от морето

преди 344 дни, 12 часа и 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 17 часа и 22 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 8 часа и 22 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 8 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 8 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival