Кои човешки дейности могат да предизвикат земетресение
Земетресения има навсякъде и по всяко време. По данни на Националния информационен център за земетресения всяка година по света възникват около 20 000 земетресения, като на ден те са около 55. Историческите сведения разкриват, че големите трусове са средно 16 годишно. В повечето случаи те са резултат от движение на тектоничните плочи, но понякога причината се крие в човешката дейност.
Добивните дейности, опитите да се контролира естествения воден поток в земната кора и опасните ядрени взривове нарушават природния баланс и водят до разместване на земните пластове.
Не можем да контролираме естествените природни процеси, но със сигурност можем да ограничим негативното въздействие от човешката дейност. Ето кои са петте основни типа дейности, които според експертите увеличават риска от земетресение.
5. Минна дейност
Минните компании в наши дни извършват добивна дейност много по-надълбоко в земната кора, отколкото когато и да било. Изземването на скални и други материали предизвиква нестабилност, която от своя страна може да бъде причина за възникване на земетресения.
Проучване, публикувано в списание Seismological Research Letters, сочи, че през последните 150 години човекът е предизвикал 730 земетресения в различни краища на света, повечето от които в резултат на извършваната от него минна дейност. През 2007 г. въглищната мина Crandall Canyon в щата Юта, САЩ, се срутва, причинявайки земни трусове с магнитуд 3.9. Умират шестима миньори и трима спасители.
В щата Юта голяма част от земетресенията се дължат именно на човешката дейност. Едва 2% от тях възникват по естествен път.
4. Изграждане на язовири
Изграждането на язовири е причина за някои от най-големите и смъртоносни земетресения в историята. През 2008 г. в Китай е регистриран земен трус с магнитуд 7.9 по скалата на Рихтер. Експерти твърдят, че бедствието е резултат от събраните върху нестабилния терен 320 милиона тона вода. Жертвите са близо 80 000.
За съжаление, много от язовирите по света са построени в земетръсни зони – обикновено това са низини, които са се образували вследствие на ерозионни процеси. Огромните водосборни басейни оказват сериозно налягане върху земята, което се покачва с времето.
Друга причина са рушащите се скали под самите резервоари, които също не успяват да удържат на налягането на водата. Земетресенията обикновено възникват там, където е регистрирана натрупана тектонична енергия. Тя се освобождава, когато към нея се добави налягането от събраната вода.
>>> Какво да правим при земетресение и как да се подготвим за него?
3. Фракинг – сондажи за добив на нефт и природен газ
В Щатите има най-много случаи на земетресения, причинени от сондажна дейност. Фракингът е сравнително нова технология, която използва хидравлично налягане за добив на различни материали. Инжектирането на течност под високо налягане в магмените скали (образувани под земната повърхност) има за цел да отвори към повърхността вече съществуващи пукнатини, от които след това да се извлича нефт или природен газ. Много хора, които живеят в близост до райони, където се извършват сондажи, са завели дела за причинени от земетресения щети (телесни и материални).
2. Изхвърляне на отпадъчните води, продукт от сондажна дейност
Отпадъчните води са вторичен продукт от пясъка, водата и химикалите, използвани по време на фракинга с цел добив на въглеводороди. Високото налягане е като „смазка“ за напуканите скали и може да предизвика земни трусове.
От National Geographic твърдят, че на места като Оклахома, където фракинг технологията е широко използвана, всяка година се регистрират стотици леки земетресения, при това в райони, които не са известни със своята сеизмична дейност.
1. Ядрени взривове
Ядреният взрив също може да предизвика земетресение. Учени от обсерваторията Lamont-Doherty към Колумбийския университет, разкриват, че ядреният опит на Северна Корея от 2017 г. е довел до вторични трусове, продължили 8 месеца след взрива. Ядрената бомба предизвиква земетресение с магнитуд 6,3, а минути по-късно друго, по-слабо, с магнитуд 4. Сеизмографите по света регистрират и двете бедствия, а тези в Северна Корея успяват да отчетат и вторичните трусове.
5 Human Activities That Can Cause Earthquakes: https://www.worldatlas.com/articles/5-human-activities-that-can-cause-earthquakes
Коментари към Кои човешки дейности могат да предизвикат земетресение