Лечебни билки, които да засадите в градината си
Още в древни времена лекарите и монасите са отглеждали лечебни растения в градини, наричани "Physic". Защо и вие да не се възползвате от лечебните свойства на билките и да ги засадите във вашата градина? Е, ще инвестирате допълнително време и финансови средства за семена, но за сметка на това ще имате природен лек срещу обриви, депресия, затруднено храносмилане и още много други здравословни проблеми. Лесно е, просто изберете слънчево място с богата почва от вашата градина.
Вижте кои билки са подходящи за вашата градина и с какво ще ви бъдат полезни.
Босилек
Босилекът, известен като "цар на билките", е не само вкусна подправка, но и билка, с чиято помощ може да се постигне определен терапевтичен ефект. Използва се основно за подобряване на апетита, при наличието на газове или болки в корема. Той е много добър помощник в борбата срещу паразитни инфекции, при оплаквания с бъбреците или при задържане на течност в организма. Изследвания показват, че маслото от босилек оказва положително въздействие в посока понижаване на кръвното налягане, поради което не се препоръчва на хора с ниско кръвно налягане.
Под формата на чай билката може да стимулира отделянето на кърма и да подобрява циркулацията на кръвта. Ето защо е подходяща за наскоро родили жени и кърмачки. Действа още при главоболие и при ухапване от насекоми. Повлиява благоприятно нивото на кръвна захар в организма, което я прави подходяща подправка за диабетици.
Сушен или пресен босилекът е чудесно допълнение в средиземноморската кухня и към италианските специалитети.
Лайка
Лайката е една от най-използвани билки в България. Известна е със своето противовъзпалително, спазмологично, антисептично, седативно и ранозаздравяващо действие. Използва се най-често под формата на чай при най-различни неразположения: за проблеми с храносмилателната система, при зъбобол, лечение на афти, колики, язви на стомаха и дванадесетопръстника, безсъние, болезнена менструация и напрежение.
Лайката намира широко приложение и в козметиката за освежаване на кожата и изсветляване на косата.
Вратига
Вратигата е едно от най-мощните билки за овладяване на мигрена. Под формата на чай, отвара или в състава на други напитки билката облекчава сериозно силното главоболие. Това се дължи на високата концентрация на партенолид, които има изявен противовъзпалителен и съдоспиращ ефект. Именно за това вратигата е известна сред билките като "средновековния аспирин".
В кухнята билката се използва най-вече като чай или отвара. Среща се и във формата на етерични масла за козметични процедури.
Мента
Билката съдържа вещество ментол и активни съставки, които са полезни за кожата, стомаха и дихателните пътища. Ментата има антибактерални и противовъзпалителни свойства и може да се използва като чай и тинктура за мазане. Тя помага при храносмилателни проблеми и газове, както и за поддържане на устната хигиена. Когато пътувате може да носите няколко листа мента, защото вдишването на аромата им облекчава и предотвратява прилошаването. Също така при кожни възпаления и изгаряния може да направите лапа с мента, за успокояване и охлаждане на зоната. Добре е растението да се гледа върху добре напоявана почва.
Маточина
Маточината е лесно разпознаваема билка с аромат на свеж лимон. Като природно средство най-често се прилага при тревожност, безпокойство, понижаване на стреса, за превенция на сърдечните проблеми и като защита от херпесния вирус.
От маточината може да се приготви чай, отвара или настойки. Тя също намира широко приложение в козметиката и в състава на етерични масла.
Магданоз
Магданозът е една от най-предпочитаните билки както за здравето на човек, така и за овкусяването на различни ястия. Той е изключително полезен, дори може да се твърди, че е витаминозна бомба. Съдържа витамин С, B1, B2, PP, K, каротин и много други витамини и минерали. Действа тонизиращо и антисептично, подобрява храносмилането и кръвоснабдяването. Диуретичният му ефект е известен от години. Билката понижава кръвното и е добър помощник при катаракта и конюнктивит. Не на последно място се счита, че магданозът е естествен афродизиак.
В кулинарията може се използва в почти във всяка гозба, придавайки по-добър вкус и мирис на ястието. Много широко приложение намира и в козметиката.
Градински чай
Градинският чай или салвия е топлолюбиво растение, което може да се отглежда с лечебна цел и за декорация. В народната медицина се използва при камъни в бъбреците, бъбречни заболявания и ревматизъм, поради силния му противовъзпалителен ефект. Билката е известна с изразеното си газогонно, антисептично, естрогенно и холеретично действие. Градинският чай е подходящ при настинка, болно гърло и кашлица от различен произход.
Жълт кантарион
Жълтият кантарион е многогодишно тревисто растение с широко приложение в народната медицина. Основно се използва за лечение на депресия, тревожни състояния и лесна раздразнителност. Има редици клинични доказателства за антидепресивния ефект на растението. Често се препоръчва за лесно преодоляване на периода на менопаузата. С него обаче не бива да се прекалява, поради възможността от странични ефекти като световъртеж, гадене или сухота в устата.
Мащерка
Мащерката е любима подправка за много ястия и добър приятел на здравето. Едно от най-известните свойства на билката е способността й да подобрява дихателната система и да подпомага правилното функциониране на белите дробове. Препоръчва се при бронхити, за подобряване на храносмилането, за насърчаване на уринирането и поддържането на бъбречната функция. Друго интересно свойство е подобряването на настроението. Това се дължи на определени съединения в мащерката, които оказват положителен ефект върху настроението. Едно от тях се нарича карвакрол.
Свежа или суха, мащерката притежава характерен силен мирис и се използва широко в кухните на много държави по света.
Билките са изключителен дар на природата. Всяка една може да помогне или да облекчи различни неразположения. За да се използват правилно и да окажат положителен ефект, а не обратното, трябва внимателно да се проучи състава, предназначението и дозировката за прием на всяка една билка.
Ехинацея
Тя е известна с имуностимулиращите си свойства, като помага на тялото да се справи по-лесно с бактерии и вируси. Нейните цветове се използват за приготвянето на чайове срещу грип и настинка. Тинктурата може да бъде още по-ефикасна, като за нея се накисват цветя или корени (може и заедно) в чист концентриран алкохол. Оставете за 4-6 седмици, след което прецедете. Ехинацея е добре да отглеждате на слънчево място в градината.
Алое вера
Сокът от листата на алое вера е добре познат в козметиката и народната медицина. Гелът от алое е лесен за използване, понеже не е необходимо да се обработва, след като се извлече от растението. Той има много положителен ефект върху кожата, като помага при възпаления, наранявания, екзема, суха кожа акне и други раздразнения. Освен това, алое вера може да се приема при храносмилателни проблеми, защото има много добри противовъзпалителни и облекчаващи свойства. Растението е сукулентен вид, което означава, че издържа на суша и може да вирее на по-бедна почва.
Снимки: unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- За дома и градината
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Лечебните билки в България по азбучен ред
- И билките имат странични ефекти
- Отглеждане на розмарин
- Отглеждане на авокадо
- Билки по време на бременност
- Каталог на билки и лечебни растения
- Отглеждане на лимон
- Лечение при хипотония (ниско кръвно налягане)
- Най-добрите билки за бързо премахване на коремните мазнини и токсините и забързване на метаболизма
Коментари към Лечебни билки, които да засадите в градината си
Daniela
Вратигата е отровна, употреба- само външно.
Повече информация за вратига може да прочетете в рубриката ни ботаника - вратига.
Вратигата е отровна, употреба- само външно.