Как синдромът на разбитото сърце наранява физически сърцето ви
Хората, загубили партньора си, попадат в рисковата група, застрашена от сърдечни проблеми, твърдят учените.
Мащабно проучване твърди, че смъртта или загубата на близък човек може да причини физически промени, които да доведат до сериозни сърдечни проблеми. Резултатите от новото изследване показват, че хората, чийто партньор е починал, са изключително застрашени от предсърдно мъждене /вид сърдечна аритмия/ или неравномерен сърдечен ритъм, и последствията от тях са трайни.
Учените дълго време са проучвали явлението стресова кардиомиопатия или синдром на разбитото сърце, който се развива при изключително стресиращо събитие като смъртта на съпруг/съпруга, което кара човек да се чувства като при сърдечен удар. Симптомите може да включват задъхване, болка в гърдите, но без издайническите запушени артерии. Специалистите подозират, че причината за това състояние се крие в прилив на хормони на стреса, отключени от емоционалното събитие. В новото изследване, публикувано в журнала Open Heart, учените се опитват да разгадаят дали загубата на партньора може да допринесе към по-големия риск от сърдечна аритмия, и ако да, колко голям е този риск.
Екипът разгледал националния регистър в Дания, в който са записани 88 600 човека, диагностицирани със сърдечна аритмия. Те открили, че хората, които са загубили партньора си са с 41 % по-предразположени да развият аритмия през първия месец след загубата, отколкото хората, които не са преживели подобна травма. Повишеният риск продължава около година и те също така открили, че рискът е особено висок при по-младите хора и при хората, чийто любим е починал внезапно и неочаквано.
"Това изследване добавя нови доказателства към факта, че връзката между сърцето и мозъка е много силна и е необходимо провеждането на още изследвания," казва авторът на проучването Симон Граф от университета Аархус. "Синдромът на разбитото сърце е различно заболяване с цяла нова патология, но някои от патофизиологичните механизми може да са същите. Като прилив на хормони, които улесняват възпалението и дисбаланса в неконтролируеми части на нашата централна нервна система."
Хармъни Рейнолдс, кардиолог от медицинския център NYU Langone, също е изследвала връзката между стреса и сърцето и казва, че тя е вече позната в медицинските среди, но какво може да се направи по въпроса, е все още неизвестно.
"Не можем да предотвратим стресовите ситуации, но може би съществуват средства, с които да променим начина, по който стресът влияе върху телата ни," казва тя. "Няколко неща могат да повишат дейността на парасимпатиковата нервна система като редовните тренировки, медитацията, йогата и дълбокото дишане. Тези дейности имат и други положителни страни – особено тренировките – така че те могат лесно да бъдат препоръчани дори и да не съм изобщо сигурна, че могат да повлияят на степента на риска."
Понякога състоянието може да бъде предизвикано не от мъка, а от други стресови ситуации като вълнението, което придружава големите спортни победи.
Макар и мащабно, новото проучване не може да потвърди, че чувствата на загуба са пряко свързани със сърдечната аритмия. Въпреки това то не е първото, което предполага, че стресовият начин на живот може да причини сърдечни проблеми.
"Засега нашата работа може само да посочи евентуалната връзка, но се надяваме, че ще помогнем за промяната на мисленето на обществото – че скръбта не е само психическо състояние, но и физическо," казва в заключение Граф.
източник: time.com
по статията работи: Величка Мартинова
Коментари към Как синдромът на разбитото сърце наранява физически сърцето ви