Как не трябва да се ръкостискаме - няколко практически съвета
Като част от науката за езика на тялото, ръкостискането е много важен елемент в началото на комуникацията ни с непознати, тъй като издава интересни факти за посоката на разговора ни в зависимост от това дали е продължително, силно или ръцете ни са прекалено близо до телата ни.
На националния празник на Франция, под зоркото наблюдение на световните медии наблюдаваме поведението на Доналд Тръмп и Еманюел Макрон и забелязване няколко интересни момента - световните лидери вървят много близо един до друг, здрависват се, потупват се, придърпват се и се допират един до друг в рамките на 29 секунди. Наблюдавайки държавните глави в деня на годишнината от превземането на Бастилията, поставило начало на Френската революция, можем да тълкуваме поведението им като опит за солидарност между лидерите на двете велики нации. За съжаление, тези 29 секунди на нелепи здрависвания се превръщат в истинско фиаско, и даже като се замислим - най-абсурдното подобно, на което сме ставали свидетели в последно време.
Добър начин на поздравяване в тази ситуация би било наличието на добър зрителен контакт и положително позициониране на тялото. "Най-добрият начин да създадеш близост е като създадеш равенство", споделя Сандра Долкъс, психолог в Университета в Илинойс. "Много е важно демонстрирането на откритост при сближаването с някого, без да се показва доминация", допълва Флорин Долкъс, нейна колежка. "Един от начините е да протегнете ръката си с дланта нагоре."
И все пак, ръкостискането на Макрон и Тръмп видимо нарушават всички правила за нормално поведение. Световният рекорд за най-дълго ръкостискане е цели 43 часа и въпреки че здрависването на двамата държавни глави е с продължителност далеч под тази, то някак изглежда много болезнено и наблюдаващите определено могат да почувстват всяка секунда от него.
Всичко започва много безобидно - Макрон хваща ръката на Тръмп, започва да го тупа по гърба и да му говори. След 5 секунди Тръмп потупва дясната ръка на Макрон, сигнализирайки, че здрависването трябва да спре. Преднамерено или не, Макрон пропуска жокера. Любопитен факт, който Тръмп споделя в една от книгите си, е, че ненавижда здрависването, тъй като според него това е много нехигиенична практика и дори в един случай прекратил обяда си, след като негов колега го прекъснал и се здрависали. И все пак Тръмп продължава да държи ръката на френския президент, оставяйки впечатлението, че са в някаква тяхна тайна игра, неясна за публиката.
Какво все пак означава това странно ръкостискане? Учени като Долкъс се опитват да отговорят на тези въпроси, тъй като са от значение в множество дейности като провеждане на интервюта, сключване на сделки и какво ли още не. Ръкостискането е знак за сговаряне, взаимно уважение или дори едно просто „Здравей“, но също може и да носи много послания, позитивни или негативни.
Дръжте здраво!
Като говорим за ръкостискането – стегнато и умерено силно е най-добрият вариант. Силните здрависвания се асоциират положително с екстровертност и емоционално изразяване, а при жените дори готовност за нови изживявания, и в същото време показват, че човекът срещу нас със сигурност не е срамежлив или нервен. Същевременно слабите и несигурни здрависвания не се харесват почти от никого. Здраво, уверено ръкостискане на интервю за работа може да увеличи шансовете за назначаване, особено при жените.
За Макрон и Тръмп можем да кажем, че имат известна история що се отнася до силните здрависвания. Не е ясно обаче дали има такова нещо като прекалено силно ръкостискане. „Ако ръката ти е като умряла риба, това показва липса на интерес, а ако стискаш до болка, това говори много лошо за теб“, споделя Флорин.
Не се мотайте
При интервю здрависването не само показва нивото на екстровертност, изразителност и желание за работа на кандидатстващия, но също и говори какъв човек е той. Едно добро здрависване може да успокои кандидата, но това може да важи и в обратен смисъл – неправилното здрависване може да го накара да се чувства неудобно.
Необичайната продължителност на здрависването между Макрон и Тръмп може да означава, че са много близки, но между непознати може да направи последващия разговор доста неудобен.
В проведено проучване по темата се провеждат и заснемат редица интервюта, като тези с необичайно дълго здрависване впоследствие биват анализирани. От проучването става ясно, че след интервютата, започнали със здрависване по-дълго от обичайното, в следващите си интервюта кандидатите се чувстват неудобно и настроението им пада, а това води до собствена неудовлетвореност и по-лошо представяне.
Добавете страничен допир
В един по-различен контекст и с различни хора допирът, който Макрон прави с ръката на Тръмп може да има изненадващи последствия. Докосването на задната част предмишницата може да провокира докоснатия човек да вземе рисковано решение според Дженифър Арго, професор по маркетинг в Alberta School of Business - но само когато поздравяващият е жена.
Участниците в проучването са студенти по бизнес, на които им е поставена задачата да направят финансова инвестиция. В самото начало на експеримента се поздравяват с жени и мъже, някои от които ги потупват по ръката, други - не. Инвестиращите, които били поздравени от жени, направили най-рисковите инвестиции.
"Нежният допир по рамото или ръката създава усещане за сигурност - напомня ни на хора, които биха се грижили за нас", споделя Арго. "Когато се чувстваш по-сигурен, предприемаш най-много рисковани действия, различни видове рискови и инвестираш повече. Тълкуването на изследователите е, че асоциираме този тип допир с майките ни в детството ни и това обяснява защо не се наблюдава същия ефект при здрависване с мъж.
Стойте на прилично разстояние
Тръмп и Макрон са почти гърди до гърди в края на здрависването си. В повечето страни се приема за нормално дори и най-близките приятели да поддържат най-малко 30 см разстояние един от друг. И все пак такава дълга прегръдка е доста странно явление за американец като Доналд Тръмп, за които нормата е около 50 см. Такава близост означава, че двамата мъже са близки приятели. В САЩ познатите поддържат 69 см разстояние, а непознатите - 95 см. Това изследване не се отнася за Франция, но съседните на нея страни като Германия и Испания имат сходни параметри като при американците.
Жителите на Саудитска Арабия се считат за най-сдържани, тъй като тяхната норма за разстояние при поздравяване е повече от 95 сантиметра за близките приятели; а в Аржентина пък непознатите пазят едва около 70 см дистанция.
Целта зад приближаването към този, с когото се запознаваме, може да бъде разкриването на повече информация за човека срещу нас, която можем да асимилираме само подсъзнателно под формата на миризми. Много често помирисваме ръцете си, а сред здрависване дори още повече, особено дясната ръка, тъй като най-често се здрависваме с нея.
Включете малко фалшив смях
След като се прегръщат, Тръмп и Макрон продължават активно да се усмихват един на друг. Естествено, и двамата са напълно наясно, че са заобиколени от медийно присъствие, така че до каква степен усмивките им са истински е под въпрос. Възможно е да се разбере дали една усмивка е фалшива като се проследят движенията на мускулите на лицето и може да стане ясно дали под щастливата маска се крият погнуса, неприязън или тъга. Този вид жокер е много труден за улавяне и анализиране, но все пак е възможно при добро разбиране да успеем да проникнем зад фалшивата усмивка.
Може би щеше да е по-добре ако двамата лидери просто бяха избухнали в смях, защото фалшивия смях, за разлика от фалшивата усмивка, е далеч по-автентичен и близък до истинския. Смехът ни помага да подсилим социалните си връзки, а фалшивият смях преспокойно може да накара хората да ни харесват повече (въпреки че истинският смях е далеч по-ефективен).
В допълнение, често сме склонни да споделим повече лична информация с някого, след като сме се смели с него.
Странното здрависване на Тръмп и Макрон е може би добър урок за нас как да не поздравяваме. Като за политици, прекарали по-голямата част от кариерите си в запознанство с хора, можем да кажем, че е възможно двамата да са дотолкова добре наясно с принципите в невербалната комуникация, че съвсем преднамерено да отправят послания към аудиторията.
ВВС
Коментари към Как не трябва да се ръкостискаме - няколко практически съвета