Как жените се справят с менструалния цикъл в Космоса
Първата жена космонавт, Валентина Терешкова, пристъпва дебрите на космическото пространство през юни 1963 г. Оттогава досега – точно 60 години – по нейните стъпки тръгват около 60 други жени. Замисляли ли сте се обаче коя от тях е била първата с менструация в космоса? Как се сменят дамски санитарни продукти при нулева гравитация? Защо менструалната течност се носи извън тялото при липса на гравитация?
Това са само някои от въпросите, касаещи здравето на жените космонавти. Човешкото тяло преминава през много промени, когато е в Космоса. В условия на нулева гравитация и минимално съпротивление, тялото губи костна и мускулна маса, сърдечносъдовата система става мързелива, а механизмите за контрол на равновесието започват да се адаптират.
Въпреки това една система не се променя изобщо – женския менструален цикъл. Проучванията показват, че жените имат нормален месечен цикъл както на Земята, така и в Космоса. Нещо повече, менструалният поток не се повлиява от безтегловността и течността не се връща обратно в тялото на жената – организмът знае, че трябва да се отърве от нея.
Фактът, че жените имат цикъл в космическото пространство, преди е използван като аргумент в защита на дискриминационното твърдение, че те нямат място там. Въпреки това вече е известно, че менструалният цикъл не влияе върху способностите на космонавта.
Личен избор
За щастие в наши дни съществуват начини жените временно да прекъснат менструалния си цикъл. Изследванията сочат, че женската част от човечеството се разделя на две групи – едните се идентифицират с менструацията си и смятат, че е нещо нормално тя да се случва всеки месец, докато другите с радост биха се освободили от нея до края на живота си. Все още обаче няма консенсус по въпроса дали е препоръчително жените космонавти да потискат месечното си кървене, но повечето учените смятат, че временното прекъсване на менструацията не оказва дълготрайни странични ефекти.
>>> Пропусната менструация крие сериозни последици за здравето на жените спортисти
Засега няма правила, които да определят какво трябва да правят жените космонавти с цикъла си при мисия в космоса – това е изцяло личен избор. Но при взимането на решение, всяка жена трябва да знае, че съществуват доста предизвикателства около справянето с менструацията в безтегловност. Те са свързани предимно с хигиената – водата за миене е ограничена, а подмяната на женските санитарни принадлежности е предизвикателство.
При решение за временно прекъсване на менструацията – както правят повечето жени космонавти, които участват в дълги мисии – най-добрият вариант към момента е прием на хапчета за орална контрацепция. На Земята т. нар. “комбинирани” контрацептиви, основаващи се на естроген, който предотвратява овулацията, се взимат три поредни седмици, след което на четвъртата се спират, за да се предизвика месечното кръвотечение, докато в космическото пространство трябва да се пият постоянно. За здравите и силни жени, тази практика не води до никакви опасни странични ефекти.
>>> Приемът на комбинирани противозачатъчни увеличава значително риска от депресия
Проблемът обаче е, че за тригодишна мисия (например до Марс и обратно) трябва да се осигурят 1100 хапчета, които се нуждаят от подходяща опаковка и съхранение по време на полета. Освен това оралните контрацептиви оскъпяват и самата мисия, тъй като космическият апарат трябва да е възможно най-лек. Същото се отнася и за санитарните продукти.
Поради това учените разработват и други варианти. Много от тях предполагат, че употребата на обратими контрацептивни средства с дълго действие (импланти, които се поставят в матката с цел бавно отделяне на хормони за потискане на менструацията) са по-удобни. Но дали тези средства са безопасни? Проучванията показват, че огромното ускорение, което оказва влияние на тялото по време на излитане или кацане, всъщност може да увреди тези устройства. Но все още не е известно точно как имплантът ще се държи под специалното облекло на космонавтите, което е плътно прилепнало към кожата.
Въпреки всички нови достижения в космическите проучвания, има още много неща, които не са известни. Единият от проблемите е какъв ефект оказват различните контрацептиви върху костната плътност. Липсата на минерали в костите увеличава риска от развиване на състояния като остеопороза и фрактури. Космонавтите губят костна маса много по-бързо, отколкото на Земята и съществуват доказателства, че определени контрацептиви, като например инжекциите със синтетичен прогестерон, усилват този процес. Със сигурност предстоят да се направят още много изследвания в тази насока.
Репродуктивно здраве
Всъщност за здравето на жените космонавти все още се знае твърде малко. Например какъв ефект оказват космическите полети на половата система. Проучване, проведено през 90-те години на миналия век, предполага, че влиянието върху женската плодовитост е минимално. Въпреки това плодовитостта при жените намалява с годините. Затова при жените космонавти, които се опитват да родят за първи път преди 40-годишна възраст и имат проблеми, е трудно да се определи дали причината се крие в космическите полети или в биологичния им часовник.
Износването на бебе по време на космическа мисия пък е доста крайна идея, тъй като радиацията е много по-силна и може да се окаже пагубна за нероденото дете. Поради тази причина изследванията в конкретната област са неетични. Едва след като напреднат проучванията за ефективни начини на защита от космическата радиация, може да се говори за експериментално износване на дете в космическото пространство.
How Do Women Deal With Their Periods In Space?: https://www.iflscience.com/how-women-can-deal-their-periods-space-35262
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРОИЗХОД НА ВСИЧКО - ДЕЙВИД КРИСЧЪН - СИЕЛА
КОСМОС: ВЪЗМОЖНИ СВЕТОВЕ - АН ДРУЯН - ЕГМОНТ
ПРИКЛЮЧЕНИЯТА НА ТУФО РИЖИЯ ПИРАТ /ЗЛАТНО ПЕРО/ - ГЕОРГИ КОНСТАНИНОВ - ХЕРМЕС
МОЯТА ПЪРВА КНИГА ЗА КОСМОСА - КАМИЛА ДЕ ЛА БЕДОЙЪР - ХЕРМЕС
НовБИГДЖИГС ДЪРВЕНА РАКЕТА С КОСМОНАВТ BJ815
ОБИТАЕМИЯТ ОСТРОВ - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Циклични промени в ендометриума
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
- Как да се справим с обилното кървене в периода на менопауза
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Билки за регулиране на естрогеновите нива
- Животните-космонавти: Забравените герои на космическата надпревара
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Южна копривка
- Моминска вратига, Танацетум
- Лечение при поликистозни яйчници
Коментари към Как жените се справят с менструалния цикъл в Космоса