Как да се справите с ежедневните трудности при отглеждането на дете с хронично заболяване
За семействата с деца, страдащи от хронични медицински състояния, жонглирането с текущите здравни нужди е част от ежедневието. Около 40% от децата в Съединените щати са диагностицирани с хронично заболяване. Това означава, че милиони родители трябва да научат допълнителни умения, като например как да споделят медицинска информация с детето си, как да му помогнат да се справя с медицинските процедури и лекарства и как да се адаптират към постоянно променящи се ситуации. Всичко това излага родителите на повишен риск от високи нива на стрес и развитие на психични разстройства.
На пръв поглед справянето със стреса и напрежението може да изглежда трудно начинание, но не бива да се отчайвате, а да изградите стратегия, която да ви помогне с ежедневните трудности.
Съвети за справяне с грижите за деца с хронични заболявания
Имайки предвид, че животът с хронично заболяване е по-скоро като маратон, отколкото спринт, управлението на стреса и нуждите от ежедневни грижи е от съществено значение както за вас, така и за вашето семейство.
Самоанализирайте се
Бъдете наясно с вашите признаци на стрес. Планирайте време за самоанализ и самонаблюдение. Какво се случва, когато се чувствате стресирани? Ядете повече или по-малко? Имате ли проблеми със съня? Ставате ли раздразнителни?
Поддържайте връзка с други хора
Грижата за дете с хронично заболяване е трудна. Понякога едно телефонно обаждане или текстово съобщение до приятел може да ви помогне да се почувствате разбрани. Помислете за членство в група за родители на деца с хронични заболявания.
Приемете помощ
Поговорката, че е "нужно е цяло село за отглеждането на едно дете" не е шега, когато става дума за родителство, особено за родителство на деца със заболявания. Може да е изкушаващо да се опитате да направите всичко сами, но това може да повиши стреса с времето. Ако някой ви предложи помощ, приемете я. Всяко малко нещо е от значение.
>>> Как правилно да се свържем с близък, който се нуждае от подкрепата ни
Бъдете готови за промяна
Понякога спринтовете изскачат по средата на маратона и вие сте принудени да промените плана си. Понякога можете да управлявате промените и да продължите (например детето ви започва да повръща по време на важна среща). Друг път обаче се налага да отмените плановете си (например детето ви се нуждае от ново лечение, операция или нов план за грижа). Дайте си време да се приспособите към промяната.
Изгответе си план
Планирайте време за себе си. Ако забележите, че стресът нараства, помислете какво работи най-добре за вас, за да се почувствате по-добре. Това може да включва стратегии за релаксация като диафрагмено дишане или прогресивна мускулна релаксация, водене на дневник, терапия. Помислете какво можете да вместите в ежедневието си – изберете нещо и го направете.
Продължавайте напред
Възможно е да почувствате, че ежедневните грижи са непосилни за вас. Опитайте се да разделите отговорностите си на по-малки части или стъпки. Съсредоточете се единствено върху следващия ангажимент за деня.
Много родители на деца с хронични заболявания намират допълнителната подкрепа от психолог за полезна. Това може да включва терапия и/или лекарства. Ако изпитвате симптоми на тревожност или депресия, които пречат на живота ви, обърнете се към личния си лекар за помощ.
Parenting Sick Kids: Keeping Calm and Carrying On: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/afraid-the-doctor/202211/parenting-sick-kids-keeping-calm-and-carrying
- Известни личности с хронични заболявания
- Агенции за осиновяване търсят хора, които да се гушкат с новородените
- Запознайте се с момичетата, които не се примиряват с твърденията на докторите и оцеляват
- Основателката на "Академия за родители" Мариела Вачева: Никой не ни учи как да сме добри родители, тогава как се очаква да отгледаме добри деца?
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 1 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 2 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
ДОКТОР СПОК. ГРИЖИ ЗА БЕБЕТО И ДЕТЕТО - д-р Б. СПОК - ХЕРМЕС
ВАРИТЕКС ПОСТОПЕРАТИВЕН, ФИКСИРАЩ, КОМПРЕСИВЕН СУТИЕН ЗА СЛЕД РЕКОНСТРУКЦИЯ НА БЮСТ, С КУКИЧКИ 231
ОРГАНИК ШОП СКРАБ ЗА ТЯЛО МАЛИНОВА СМЕТАНА 250 мл
НУВИТА КОМПЛЕКТ АКСЕСОАРИ С ТЕРМОМЕТЪР BEIGE 1147
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Родените между 1946 и 1964 г. живеят по-дълго, но са по-болни
- Палиативно лечение
- Ограниченият прием на захар в ранното детство намалява риска от хронични заболявания
- Условия за прием на децата с хронични заболявания и СОП в детски градини
- Агенции за осиновяване търсят хора, които да се гушкат с новородените
- КП № 253 ПАЛИАТИВНИ ГРИЖИ ЗА БОЛНИ С ОНКОЛОГИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
- КП № 1 СТАЦИОНАРНИ ГРИЖИ ПРИ БРЕМЕННОСТ С ПОВИШЕН РИСК
- КП № 6 ГРИЖИ ЗА ЗДРАВО НОВОРОДЕНО ДЕТЕ
- Тест за самооценка на здравето
- КП № 2 ПРЕНАТАЛНА ИНВАЗИВНА ДИАГНОСТИКА НА БРЕМЕННОСТТА И ИНТЕНЗИВНИ ГРИЖИ ПРИ БРЕМЕННОСТ С РЕАЛИЗИРАН РИСК
Коментари към Как да се справите с ежедневните трудности при отглеждането на дете с хронично заболяване