Как да поискаме прошка: Перфектното извинение за всеки важен човек в живота ви
Д-р Дженифър Томас, психолог и говорител на TED, провежда проучване, заедно с д-р Гари Чапман, автор на бестселъра “Петте езика на любовта”.
„Извиненията наистина се различават от човек на човек в зависимост от подхода, който се прилага. Например фразата „ сгреших и съжалявам” ще повлияе на 77% от хората, но останалите 23% очакват да чуят още три неща”, обяснява д-р Томас.
Изследователите обобщават пет етапа, които трябва да имате предвид (и да прилагате), когато искате прошка от най-близките си същества. Те са:
- Изразяване на съжаление
- Поемане на отговорност
- Компенсация/мил жест
- Разкаяние
- Молба за прошка
Все пак начинът, по който искате прошка трябва да бъде съобразен с лицето, на което се извинявате.
Извинение към романтичен партньор
„Да останеш свързан емоционално с романтичния партньор е ключът към поддържането на здравословни отношения“, казва Ейми Морин, психотерапевт и автор на “13 неща, които психически издръжливите хора не правят”. Важно да изразите своето искрено съжаление и да поискате прошка. Това означава, че никога не трябва индиректно да обвинявате любимия или да казвате нещо от сорта: "Съжалявам, че се чувстваш така." Вместо това, кажете: "Съжалявам, че ти повиших тон" - по този начин демонстрирате, че поемате пълна отговорност за действията си.
Според Томас ясно трябва да демонстрирате вашата преданост към партньора си. За да направите това, психологът препоръчва да признаете грешките си, както и да начертаете предстоящ план, по-който нещата ще се развият занапред. Това е много важна стъпка - по този начин вашият любим/а е наясно, че обмисляте бъдещето си заедно.
Извинение към колега
"Мисля, че ключовата дума с колегите е „доверие", казва Томас, като подчертава, че е много важно да не навредим тяхната репутация. “За да поискате прошка тук, е необходимо да приложите двете най-разпространени фрази - 40% от хората най-много искат да чуят: „Сгреших“, а останалите 40% „Съжалявам”. ”Когато комбинирате двете, можете да сте убедени, че този метод ще е приложим на 80%.
Не се поддавайте на желанието да намесвате трето лице, когато се извинявате. Не обвинявайте шефа, компанията или другите членове на екипа за поведението си. Придържайте се към „аз-посланията“ като „наистина позволих на емоциите ми да вземат превес“. По този начин вие поемате отговорност за действията си.
Извинение към приятел
"Когато се извинявате на приятел, е подходящо да предложите да се реванширате за грешката, която сте допуснали. Направете мил жест - поканете го на кафе, обяд или вечеря. Особено препоръчително е в случаите, в които сте забравили за конкретна среща и вашият приятел ви се е разсърдил.
Не можете да върнете времето назад, но може да направите нещо, което показва колко цените връзката си с този човек. Вашият близък иска да знае, че и вие сте ангажиран в поддържане и запазване на приятелството.
„Вашият ангажимент към приятелството е лайтмотив, който трябва да повторите в началото или в края на извинението“, казва Томас.
Извинение към родител
Според изследвания хората правят три общи извинения, когато се извиняват на другите: те обвиняват, извиняват се и отричат това, което са направили. При отношенията с родителите експертите препоръчват да включите всички пет етапа на извинението (описани по-горе) и най-вече - дръжте езика зад зъбите си, вместо да изречете думи, след които много трудно ще получите прошка.
Вашите родители търсят признание и покаяние, а не причината, поради която сте ги обидили.
"Родителите ви са наясно, че не сте съвършени и те са добре запознати с вашите не толкова велики качества", добавя Морин. Но това не означава, че гафът ви трябва да остане невидим. Ако сте наранили някой от родителите си - признайте грешката, която сте допуснали очи в очи.
Кажете нещо от сорта: “толкова съжалявам, че не се появих на семейната вечеря, след като казах, че ще го направя. Знам колко е важно за вас. Моля ви, простете ми, че го пропуснах”. След това се съсредоточете върху промяната на поведението си за в бъдеще, за да покажете, че наистина съжалявате.
Извинение към дете
Да, извиненията имат значение за децата и те искат да чуят същите думите, които се казват и на възрастните. "Изразът на съжаление е ключът към ефективното извинение на детето", казва Морин. „Бъдете готови да използвате думи като: "Чувствам се много тъжен, че съм те разочаровал". След това обяснете ясно, че ще се опитате да направите нещата по-добре следващия път. Вашето дете ще научи много за живота от начина, по който се извинявате. Длъжни сте да бъдете добър пример за подражание и да поемете пълна отговорност за действията си."
Извинение към брат или сестра
Извинението към брат или сестра показва уважението, което изпитвате към тези толкова важни хора във вашия живот. Вие сте израснали с тях, познавате техните силни и слаби страни. “Не се поддавайте на изкушението да разкажете стара история по време на прошка”, предупреждава Морин. Напомняйки на другия за онези времена, в които тя/той ви е наранил - физически и емоционално само ще влоши нещата. Придържайте се към фактите за текущата ситуация, като обяснявате постъпките довели до сегашното ви деяние. Просто кажете: “Сбърках. Не трябваше да разказвам тази история за нас пред всички”. “Наистина съжалявам” е друга препоръчителна фраза.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Интимно
- Езикът на тялото
- Не, не трябва винаги да прощаваме
- Да простиш на себе си – крачка по пътя на личностното израстване
- Какво наистина си мисли терапевтът ви: "Не съм тъжна, че баба ми умира"
- Прошката е за теб, не за тях: Прости, за да излекуваш себе си
- Жените прощават по-лесно
- Да се прощава е полезно за здравето
- Да прощаваме е добре и за здравето ни
- Изкуството да се извиняваме по правилния начин и в подходящия момент
- Защо трябва да простите дори на тези, които не заслужават?
- Жените прощават по-лесно от мъжете
Коментари към Как да поискаме прошка: Перфектното извинение за всеки важен човек в живота ви