Как Халоефектът повлиява начина, по който възприемаме останалите

Мъжът на снимката по-горе със сигурност изглежда добре. Той определено е стилен, а най-вероятно е и заможен. Какво друго можем да кажем за него? Повечето хора биха отговорили, че той е успешен, добър е в това, което прави, и може да му се има доверие. Но какво действително знаем за него, та ние го виждаме само на снимка?
Това, което току-що изпитахме, се нарича Халоефект или ефект на ореола. Този психологически феномен е познат още от 1920 г. и е емпирично доказан от американския психолог Едуард Торндайк като "грешка в психологическата оценка". Според него, когато оценяваме някого, ние имаме тенденцията да го определяме като "много добър" или "некадърен" е нещо - тези две крайности.
Интересното е, че сме по-склонни да вярваме в нещо негативно за някого, отколкото в обратното. Веднъж създадем ли си твърдо мнение, ние рядко отстъпваме, поне докато не ни бъде доказано обратното.
Ако погледнете снимката още веднъж, ще се уверите, че наистина е така. Както вече споменахме, повечето хора биха имали положително мнение за мъжа на нея. Причината се крие в неговата външност.
Халоефектът се базира на доброто първо впечатление. Ние ежедневно преценяваме околните по начина, по който изглеждат, и обратното – биваме преценявани от тях. Можем да срещнем внушително количество публикации в интернет, в които се говори именно за това, че добре изглеждащите хора водят по-добър живот (както и по-слабите и по-добре поддържаните). Всичко това се дължи на Халоефекта!
Какво представлява ефектът хало
Добрата външност не просто ни кара да вярваме, че човекът е добър, но и да виждаме лошите му качества в по-добра светлина. Някои проучвания сочат, че дори съдиите са по-склонни да вярват, че добре изглеждащ човек не е (чак толкова) виновен за извършено престъпление.
Халоефектът е навсякъде около нас
В училище
Например често, когато ученик демонстрира добро поведение, той бива счетен от учителя за интелигентен и старателен, преди дори да му бъде зададен въпрос.
На интервю за работа
Добрата външност може да осигури добра работна позиция, тъй като добре изглеждащите хора лесно успяват да "заблудят" работодателя, че нямат много отрицателни черти.
Прочетете още:
На работното място
Шефът лесно може да попадне в заблуда относно служител. Например Иван винаги идва по-рано на работа, но това е само защото няма компютър у дома. Началникът уважава точността и ангажираността му. Истината е, че Иван сърфира в интернет по цял ден и не върши почти нищо продуктивно на работа, но когато стане дума за повишение, шефът ще е на мнение, че той заслужава да го получи.
В политиката
Известно е от проучвания, че колкото по-добре изглежда един политик, толкова по-лесно печели гласовете на населението, тъй като подсъзнателно той е считан за интелигентен, работлив и сериозен.
Е, (след всичко прочетено) следващият път помислете дали красивата дама, която интервюирате например, наистина е компетенетна за позицията и дали най-добре изглеждащият политик заслужава вашия вот...
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Какво представляват когнитивните изкривявания и как те засягат живота ни
- КПТ техники: Третиране на мислите като предположения
- Как да си помогнете, когато се чувствате неуверени
- Основни убеждения на личността: могат да ви направят щастливец или да ви съсипят
- Как когнитивният дисонанс засяга вашите взаимоотношения
- Сериозен когнитивен дефицит е открит при бейби бумърите, родени между 1946-1964 година
- Без бутон "Харесвам" в социалните мрежи, ако искаме да бъдем психично здрави
- Брене Браун за социалното сравнение и как да не го допускаме
- Бремето на чуждите проекции: етикети
- Ефектът на присъединяване към мнозинството като когнитивно изкривяване
Коментари към Как Халоефектът повлиява начина, по който възприемаме останалите