Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Любопитно и забавно История на кринолина – опасната викторианска дреха, която убива хиляди жени

История на кринолина – опасната викторианска дреха, която убива хиляди жени

от 02 ное 2016г., обновено на 19 май 2020г.
Редактор: Екип на Фрамар.бг
История на кринолина – опасната викторианска дреха, която убива хиляди жени - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Във Викторианската епоха кринолинът (широка женска пола с обръчи) не е бил знак за социално положение, поради което станал популярна тема на карикатури с камериерки носещи кринолини подобно на дамите, за които се грижат, което предизвиквало неодобрението на по-високата класа.

За разлика от т. нар. фартингейли и кошове, кринолинът бил носен от всички жени от всички социални прослойки. Модата бързо се превръща в основен предмет на разискване в западните медии.

Слугините са едни от жените, които също са носили кринолин. Те обаче са били критикувани от Джордж Рътлидж в ръководството си за етикет, публикувано през 1875 г., където той посочва, че не е етично лондонските домашни прислужници да носят обръчи на работа.

Когато момичетата коленичели, за да бършат пода, обръчите се надигали и оставяли на показ долната част от тялото им, което предизвиквало подигравки. Рътлидж твърдял, че слугите трябвало да носят тези модни приумици през свободното си време и да се обличат по-прилично на работа.

Някои прислужници приели тези съвети като нарушение на личната им свобода и отказвали да работят за семейства, които им налагали дрескод и им забранявали да носят кринолин. Съществували много проблеми, свързани с тези дрехи, като например размерите им и трудностите с обличането и носенето им. Тъй като кринолинът бил носен от жените от всички социални класи, той често бил пародиран и осмиван в сатирични статии и илюстрации.

Александър Максуел резюмира всички шеги за кринолина, които отразяват несигурността и страховете, които изпитвали мъжете, че жените, чиито кринолини заемали толкова място, скоро щели да завладеят цялото човечество.

В Австралия били заснети бедни селски жени, които носели най-хубавите си рокли заедно с кринолини.
Френският социолог и икономист Фредерик льо Пле провел проучване на гардеробите на френските семейства от работническата класа и открил, че две жени притежавали кринолини, като и двете били съпруги на талантливи работници.

Едната от тях, която била съпруга на майстор на ръкавици, притежавала два кринолина и 11 рокли, въпреки че всеки ден носела дървени обувки и шарени престилки.

В Америка през средата на XIX век кринолинът започнал да се свързва предимно със Саутърн Бел, млада жена от Американския юг от по-високата социално-икономическа класа, която притежавала роби.

Въпреки това както в Европа, така и в другите краища на света, кринолинът не се носел само от заможните бели жени.

И черните, и белите жени в Америка от всички социални класи носели поли с обръчи, включително първата дама Мери Тод Линкълн, както и шивачката й от афроамерикански произход, която създала много от екстравагантните й кринолини.

Смята се, че през 50-те и 60-те години на XIX век в Англия около 3 000 жени загинали в пожари, свързани с кринолини.

При един подобен инцидент загинало 14-годишно момиче, прислужница в заможно семейство. Смъртта й дори намерила място в местния вестник.

Нейната рокля с кринолин се подпалила, докато тя протягала до решетката на камината, за да достигне няколко лъжици на рамката на камината и починала вследствие на сериозните изгаряния.

През 1863 г. избухнал пожар в църква в Сантяго, Чили, убил между 2 и 3 хиляди души. Голяма част от смъртните случаи се приписват на лесно възпламенимите кринолинови рокли на жените.

Други рискове, които криел кринолинът, се описвали в настъпването или прищипването му под колелата на каретите или надуването му от вятъра, при което дамата лесно падала на земята.

Кринолинът се носел и от някои работнички във фабриките, което затруднявало работния процес. През 1860 г. една текстилна фирма помолила своите служителки да не идват с обръчи на работа.

През 1864 г. Славейков пише, че през последните 14 години поне 39 927 жени от целия свят са починали при пожари, свързани с кринолиновите им рокли. Въпреки че на пазара имало и материи, устойчиви на огън, те не били толкова популярни.

Източник:

historydaily.org, flickr.com

Още по темата:
  • Да живееш във Викторианската епоха –двойка се връща назад във времето Да живееш във Викторианската епоха –двойка се връща назад във времето
  • Невинните прегрешения и строгите правила  на дамите от Викторианската епоха Невинните прегрешения и строгите правила на дамите от Викторианската епоха
3.3/5 3 оценки

Коментари към История на кринолина – опасната викторианска дреха, която убива хиляди жени

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте История на кринолина – опасната викторианска дреха, която убива хиляди жени
    www.framar.bg 
    на 27 February 2021 в 14:31
    Коментирайте "История на кринолина – опасната викторианска дреха, която убива хиляди жени"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Любопитно и забавно
  • Методи за удостоверяване на клинична смърт през 19-ти век
  • Да живееш във Викторианската епоха –двойка се връща назад във времето
  • Невинните прегрешения и строгите правила на дамите от Викторианската епоха
  • Уилям Бъкланд, който се опитва да изяде по едно животно от всеки познат вид
  • Как бактериите определят модата през Викторианската епоха
  • Доктор Мери Уокър, бореща се за премахването на кринолините по роклите и правата на дамите през 19 век

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Набутаха ми застраховка, която не съм искал. Как мога да я откажа?

преди 386 дни, 23 часа и 54 мин.

Какво става със стволовите клетки в компанията Крио Сейв, която се изтегли от България?

преди 507 дни, 22 часа и 55 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 2 дни, 1 час и 17 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 9 дни, 2 часа и 56 мин.

Пъпка и сърбеж в зоната на бикини линията

преди 22 дни, 17 часа и 9 мин.

Nexavar - къде мога да го открия в България

преди 25 дни, 1 час и 44 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да има аптеки в селата и малките населени места?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах