Иновативни магазини с нулеви отпадъци слагат край на пластмасовите и найлоновите опаковки
Иновативен магазин "Natural Weigh" е отворил врати миналата година в Крикхауъл, Уелс. В него се предлагат паста, зърна, семена и сушени плодове, които може да си напълните саморъчно в съд, за да избегнете употребата на пластмасови и найлонови пликове. Друг сектор в магазина предоставя на клиентите препарати за миене и пране, които се изпомпват саморъчно от бутилка. Магазинът разполага още с екологично чисти кафе, шоколад, бамбукови четки за зъби, торбички от веганска кожа и какво ли още не.
Самият град, в който е разположено кипрото магазинче, е повече от прекрасен. Сами по себе си “Natural Weigh” представляват една тиха революция. През последните две години във Великобритания са се появили повече от 100 магазина от такъв тип. Точния брой е труден за определяне, но някои хора от този бизнес сектор твърдят дори, че числото надхвърля 200.
Клоуи и Робин Мейсфилд откриват "Natural Weigh" през март 2018 г. Това е първият подобен магазин в Уелс. "Идеята се роди през 2017 г." – споделя Робин. – "Видяхме такъв магазин в Тотнис, който е отворил врати през март 2017-та и е известен като първия магазин с нулеви отпадъци във Великобритания, и просто помислихме, че и ние трябва да направим подобно нещо."
Преди да се захванат с развиването на идеята си, двамата партньори са работили в екологичния сектор. След като са попаднали на магазина без отпадъци, те решават, че това е бизнесът, който по естествен начин да продължи и развие дейността им.
Местоположението на магазина също е от ключово значение. Семейство Мейсфилд, за щастие, са локализирали своеобразната си бакалница в добър квартал с жители, имащи добър доход. Това дава възможност на младата двойка да печели около половин милион паунда.
Някои хора смятат, че квартален магазин като този привлича тясно хора от средната класа, които търсят здравословна храна, но не на твърде висока цена. Семейство Мейсфилд обаче се надява, че магазинът може да обхване и по-широка демографска група. Лиз Магларас (редовна клиентка) също се съгласява с тях. "Повечето хора смятат, че пазаруването тук е по-скъпо, но това не е истина." – разказва тя. – "В някои случаи цените (на даден продукт) са същите, а в други по-евтини. Понякога продуктите ми струват скъпи, но това се случва, защото съм напълно пристрастена към шоколадовите вкусотии. Нямам твърде високи доходи и никак не се възприемам за богат човек. Но не трябва и да бъда. Познавам всякакъв тип хора, които пазаруват тук."
Друг магазин от подобно естество – "The Clean Kilo" – отвори врати миналия юни в Дигбет, Централна Великобритания. Двамата социални предприемачи Том Пел и Жанет Уонг са създали магазина изцяло с личните си спестявания.
"The Clean Kilo" се характеризира не толкова като магазинче, а по-скоро като супермаркет с нулеви отпадъци. В него се предлагат не само ядки, бобови култури, паста и сушени плодове, но и пресни плодове и зеленчуци, хляб, яйца, сирене, масло, сладолед и веган шоколад. Месото е категорично изключено като артикул в магазина, както се процедира, разбира се, и във всички екологични магазини. Все пак месото унищожава природата.
Както "Natural Weigh", така и the Clean Kilo зареждат екологично чисти продукти от SESI (Sustainable Ethical Supplies Initiative) – бързо развиваща се социална компания, базирана в Оксфорд преди повече от десетилетие от Рина Мелендес и Пол Годън.
Първоначално фирмата доставя биохрана за някои училища и пазари, но през 2013-та стартира кампания против употребата на пластмасови опаковки, с която разработва редица биоразградими перилни препарати.
Дилемата на иновативните магазини с нулеви отпадъци е, че искат големите супермаркети да вземат пример от тях и да започнат да предлагат стока без опаковки, но все пак собствениците се страхуват, че по този начин ще привлекат клиентелата им и ще фалират.
"Това е нож с две остриета, защото ще означава и повече конкуренция" – казва Мейсфилд. – "но моите принципи ме водят към мнението, че все още искам супермаркетите да го направят. Във всеки случай не мисля, че ще се развият на същото ниво като нас или ще предлагат лично отношение и същото пазарно преживяване."
Освен магазините обаче, същественото нещо, което трябва да се промени, са навиците на клиентелата.
Хората навсякъде по света трябва да приемат, че с всяко ходене до традиционния магазин, те използват все повече найлонови торби. Дори да носят чанта за многократна употреба, по-голямата част от продуктите в хранителните магазини са опаковани неекологично. В такъв случай всички ние влизаме в един затворен цикъл, в който произвеждането на трудно разградим боклук е неизбежно.
Но с подобни магазини с нулеви отпадъци нещата могат да се променят. Стига самите ние да им дадем шанс, помагайки им да се развиват чрез нашите покупки.
Автор: Милена Минчева
Източници: theguardian.com; naturalweigh.co.uk
- Живот с нулеви отпадъци: Практиките на Лорън Сингър, която решава да промени ежедневието си
- 21 зелени DIY идеи за творческо рециклиране на празни пластмасови бутилки (Галерия)
- Как да направим дрешка за домашния си любимец от ръкава на стар пуловер (инфографика)
- Как да си направим легло за домашен любимец от стара блуза
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИО - Д БИОРАЗГРАДИМА БЕЛИНА 400 гр.
БИО - Д ТЕЧЕН САПУН ЗА РЪЦЕ С РОЗМАРИН И МАЩЕРКА 500 мл
БИО - Д БИОРАЗГРАДИМ ОМЕКОТИТЕЛ ЗА ДРЕХИ 1 л
БИО - Д ТЕЧЕН КОНЦЕНТРИРАН ПЕРИЛЕН ПРЕПАРАТ С ЛАВАНДУЛА 1 л
БИО - Д БИОРАЗГРАДИМ ПРАХ ЗА ПРАНЕ 1 кг
БИО - Д ТЕЧЕН КОНЦЕНТРИРАН ПЕРИЛЕН ПРЕПАРАТ С ХВОЙНА 1 л
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- 21 зелени DIY идеи за творческо рециклиране на празни пластмасови бутилки (Галерия)
- Как да направим дрешка за домашния си любимец от ръкава на стар пуловер (инфографика)
- Направете си коледна украса от рециклирани материали
- От рециклирани материали направете оригинални, красиви и евтини коледни играчки
- Как да си направим легло за домашен любимец от стара блуза
- Украсете дома си с коледна елха от екологични материали
- Любопитни факти за природата и нейното опазване, които може би не знаете
- Направете си ароматизатор за дома в бутилка от парфюм
- Направете си красива коледна украса от рециклирани материали
- Направете си сами коледни играчки от портокали, мандарини или лимони
Коментари към Иновативни магазини с нулеви отпадъци слагат край на пластмасовите и найлоновите опаковки