Имайте предвид тези 12 съвета за по-добро психическо здраве
Хората с минимално количество от долните качества ("зряла отбрана") задоволят обществените очаквания и същевременно отговарят на личните си нужди. Те са приспособими, гъвкави, могат да поемат предизвикателствата и да създават стабилни връзки. (Добрите отношения са най-големият фактор, допринасящ за лично удовлетворение, според известните доктори по психиатрия Садок и Каплан). А ето и най-общо някои от т.нар. защитни механизми, които са ни нужни за една "зряла отбрана":
- алтруизъм
- очакване
- аскетизъм
- хумор
- сублимация
- потискане
В психоанализата се прави разлика между целите в живота (такива като кариера) от психологическите цели (такива като гъвкавост и устойчивост). И както следва надеждата на психоанализата е, че укрепването на психе (вътрешният ни свят) ще доведе до по-добър външен свят.
Развиването на "зряла отбрана" е полезна както психологически, така и практически. Тя е свързана с това кои са нашите мотиватори - с какво се занимаваме, постигаме и придобиваме, дали е дадена позиция или човек, когото да обичаме. Въпреки че голяма част от предразположенията ни са вродени, вродените тенденции могат да се усъвършенстват, а поведението, което повишава качеството ни на живот - научено.
Тези характеристики, които ще изброим по-долу, спомагат за създаването на по-хармоничен начин на живот, междуличностно и лично. Щастливите моменти са по-чести, когато сме психически укрепени и уравновесени. Алтруизмът, очакването, аскетизъм, хуморът, сублимацията и потискането водят до положителни резултати и вътрешен мир.
Твърди се, че с наличието на горните компоненти шансът ни за успех в работата и любовта се подобрява. Фройд казва, че смислената работа и любовта са основата на психичното здраве. Д-р Мартин Селигман, бащата на Позитивната психология, установява, че характерът ни прогнозира нашия успех по-точно от резултатите от различни тестове. Ние можем да добавим, че един по-здрав и щастлив човек е по-вероятно да успее, когато има свое "вътрешно оборудване".
Нека да разгледаме т.нар. "защитни механизми" по-отблизо:
Алтруизъм:
Саможертвата е здравословна, освен ако не изчерпвате себе си или не оставате с чувство на вина или обида. Последната ситуация, наречена "алтруистична капитулация", може да бъде мазохистичен избор и да причини повече вреда, отколкото полза.
Съвет 1: Разберете къде да се тегли чертата между даването и себераздаването.
Очакване:
Очакването дава стабилност и готовност. Здравословният песимизъм е положително качество. Когато се има предвид това, което би могло да се обърка, това ви подготвя както психологически, така и на практика. Борбата, неуспехите, препятствията и конкурентите няма да ви заслепяват, ако имате предварителна идея за това. Въпреки че оптимизмът може да мотивира, потискайки негативизма, то слепият оптимизъм води до тежки падения.
Съвет 2: Предприемайте ходове с доверие, но информирано и с добро тестване на реалността.
Аскетизъм:
"Удовлетворение получено от отказ". Самоусъвършенстването е овластяване.
Способността да се устои на изкушението е проучено от известния психолог Станфорд Зефир.
В проучването на малки деца е казано, че ако не изядат маршмелоу бонбоните, поставени пред тях на момента, ще получат две по-късно (може да разберете повече за експеримента ТУК >>>). Тези, които успяват да забавят удовлетворението се оказват по-успешни възрастни.
Аскетизмът често бива асоцииран с религията, но психологически погледнато, той представлява самоконтрол, който внушава щастие.
Съвет 3: Основата е да се балансира принципа на удоволствието (хедонистичен път) и принципа на реалността (способността да се оценят обстоятелствата и чрез дискомфорт да се постигне по-добър резултат).
Хумор:
"Хуморът позволява да понесете и все пак да се съсредоточите върху това, което е твърде ужасно, за да се приеме, за разлика от остроумието, което включва отклоняване на вниманието или изместване от емоционалния (емоционално изместване) въпрос/конфликт."
Трагедията и комедията могат да произтичат от един и същи източник. Хуморът е начин да се справите с един проблем, докато останете във връзка с източника на болка, докато остроумието може да е опит да го отхвърлите или отделите от него.
Съвет 4: Бъдете с човек, който ви кара да се смеете, тъй като това осигурява едновременно свързване и отвличане на вниманието. Може да се наложи да пребивавате в тъга за известно време, но това е далеч по-добре, отколкото да се борите с нея. За да се свободите от душевната болка, първо трябва да я почувствате.
Сублимация:
Сублимацията включва канализиране на суровия инстинкт в нещо полезно за обществото. Мощните (вътрешни) енергии, които иначе биха могли да предизвикат хаос или унищожение, са насочени в положителни ситуации, хора, проекти или цели.
Опитвайки се да потиснете или отървете от интензивните вътрешни двигатели, може да доведете себе си до мъчителни вътрешни състояния и дискомфорт като тревожност.
Съвет 5: Познавайте и приемайте това, което е в сърцевината ви и го използвайте, а не да бягайте от него. Следвайте вашата страст/желание /дива страна, но я насочвайте, не позволявайте тя да ви насочва.
Потискане:
Потискането е различно от ограничението, всъщност въпросът е в обсега на съзнанието, но не е пряко адресирано към него. То плава "около задната част на ума". Способността да се задържи и да се живее с дребен дискомфорт е умение.
Потискането позволява зреенето на дадено решение. Понякога просто не може да се справите с него на момента – и е по-добре, че не можете.
Съвет 6: Изчакайте докато решението само дойде при вас, а не като преждевременно действие, което може да попречи на естествения ход и желания резултат.
Добрата координация на времето (т.нар. тайминг) има значение. Така че, ако нещо не е твърде неотложно, може би трябва да изчакате докато получите подкрепа.
Всеки има нещо, върху което да работи, психологически погледнато. Ние всички имаме здравословни и по-малко здравословни качества. Ако промените ви интересуват, тук можем да предложим 6 съвета за психологическа промяна:
- Трупайте самопознание
- Бъдете любопитни
- Практикувайте рационална самокритика
- Чувствайте се удобно с дискомфорта
- Премахнете ненужната вина
Вижте кои от тези шест черти вече са вече вътре във вас и надграждайте върху тях. Дори започвайки само с един от фрагментите, вие вече си помагате.
Що се отнася до здравословните за всеки от нас качества, може да подчертаем по-дебело себепознанието. Вземането на подходящи решения (избори, които най-добре съответстват на по-здравословната страна от вашата автентична личност) по отношение на работата, любовта, училището, обществото и околната среда може да бъде заблуда, ако не сте наясно със себе си. Проницателността защитава, спасява, освобождава и дори води до щастие.
Източник:psychologytoday.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СОЕКС ECOVISOR F4
Безплатна доставка за България!33-ТЕ СТРАТЕГИИ НА ВОЙНАТА - РОБЪРТ ГРИЙН - СИЕЛА
КОЛИБАТА - УИЛЯМ ПОЛ ЙЪНГ - ХЕРМЕС
РАЗГОВОРИ НА КАФЕ СЪС СЕБЕ СИ - КРИСТИН ХЕЛМСТЕТЪР - ХЕРМЕС
ПЕРЛАТА, КОЯТО СЕ ОСВОБОДИ ОТ ЧЕРУПКАТА СИ - НАДЯ ХАШИМИ - СИЕЛА
АКО ЖИВОТЪТ НЕ Е ЧУДО - ИВИНЕЛА САМОУЛОВА - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Флуоксетин
- д-р Ивелина Генова Сталева
- Методи за лечение на анорексия
- д-р Даниела Георгиева Ангелова
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- д-р Стефан Юриев Стефанов
- д-р Георги Димитров Димитров
- д-р Мария Николова Гаджалова–Батинкова
- д-р Любка Симеонова Илиева
- д-р Иван Георгиев Тянев
Коментари към Имайте предвид тези 12 съвета за по-добро психическо здраве