Вижте 10-те най-известни психологически експеримента на миналия век, които разкриват универсални истини за човешката природа 1 част(видео)
"Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него." Алберт Айнщайн
Представяме ви поредицата, включваща 10-те най-известни психологически експеримента на миналия век, които разкриват универсални истини за човешката природа.
Вижте още експерименти:
Пилешките хапки на Макдоналдс сервирани под прикритие на експерти по храната
Вижте ги и може да промените начина, по който приемате себе си и околните:
Всички имаме афинитет към злото.
Започваме с един от най-популярните експерименти в историята на психологията, проведен през 1971 в Станфордския затвор. Той се интересува от това как различни социални ситуации повлияват човешкото поведение. Изследването е проведено от психолога Филип Зомбардо, който прави постановка в мазето на Стандфордска психиатрична сграда с 24 студенти (те нямат криминално минало и са психически здрави), които трябва да играят ролята на затворници и пазачи. Изследователите наблюдават затворниците (които са затворени в килиите си по 24 часа в денонощието) и стражите (които карали по 8 часови смени) със скрити камери.
Експериментът, който е трябвало да продължи 2 седмици, се наложило да бъде прекратен още след 6 –я ден, поради оскърбителното поведение на пазачите – в някои от случаите те дори налагали психологически тормоз – и изключителния емоционален стрес и агресия в затворниците.
"Пазачите ескалираха агресията си върху затворниците като ги съблякоха голи, сложиха торби на главите им и тогава ги подложиха на изключително унизителни сексуални активности.", обяснява Зимбардо. "след 6 дни трябваше да го прекъсна, понеже беше извън контрол – не можех да заспя вечер, без да мисля, тревожейки се какво биха могли да сторят пазачите със затворниците."
Отлагането на възнаграждение е трудно – но сме по-успешни, когато го прилагаме.
Известен Снадфордски експеримент от късната 1960 подлага на тест деца в предучилищна възраст и тяхната способност да устояват на изкушението за незабавно възнаграждение – той показва някои силни проникновения относно волята и авто дисциплината. В експеримента, четири годишни деца са оставени сами в стая с чиния, в която има маршмелоу пред себе си. При което им е даден избор да го изядат на момента или да изчакат 15 минути, докато изследователя се върне в стаята, когато за награда ще получат втори маршмелоу.
Повечето от децата избират да почакат, но често не се удържат и изяждат лакомството преди изследователя да се е завърнал. Децата, които успяват да издържат 15-те минути, обикновено използват тактики на въздържание като – извръщане встрани или покриване на очите. Изводът от тяхното поведение е значителен: тези, които са били способни да отложат възнаграждението имат по-малка склонност към напълняване, пристрастяване към наркотици или проблемно поведение по време на пубертета и са по-успешни по-късно през живота си.
Ние всъщност не забелязваме неща, които са точно пред погледа ни.
Смятате ли, че знаете какво се случва около вас? Може и да не сте толкова наясно колкото си мислите, че сте. През 1998 изследователи от Харвардския и Щатския Кентски университет правят експеримент със случайни минувачи, за да установят до каква степен хората забелязват непосредствената среда около тях. По време на експеримента актьор се приближава до пешеходеца и пита за посоките. Докато пешеходецът обяснява посоките, двама мъже, които пренасят огромна дървена врата, минават помежду им, с което напълно блокират гледката помежду им за няколко секунди. През това време актьорът е заменен с негов колега - с различна височина, телосложение, различно облекло, прическа и глас. Половината от участниците в експеримента не забелязват размяната.
Този експеримент е един от първите, който илюстрира феномен, наречен "изменлива слепота", който показва колко сме селективни, в това какво ще възприемаме визуално във всеки един момент – излиза, че разчитаме на спомена и разпознаването на модела, повече отколкото подозираме.
Вижте и втора част:
- Вижте 10-те най-известни психологически експеримента на миналия век, които разкриват универсални истини за човешката природа 3 част
- Можем ли да живеем на Марс? Краткият, научно обоснован отговор е… ДА! (Видео)
- Знаете ли, че хората имат въглероден отпечатък?
- Чувството за студ е заразно. Вижте един любопитен психологически експеримент за мимикрията между хората
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОТОК - ПСИХОЛОГИЯ НА ОПТИМАЛНОТО ПРЕЖИВЯВАНЕ - МИХАЙ ЧИКСЕНТМИХАЙ - ХЕРМЕС
СКРИТИЯТ АЗ - КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ - ХЕРМЕС
НЕВЕРОЯТНИЯТ СВЯТ С ЕКСПЕРИМЕНТИ НА ПЕТЬО ФИЛИЯТА - СТАНИСЛАВ КОЙЧЕВ - СТАН - ЕГМОНТ
РИЪР БЕБЕФОН IP КАМЕРА MOVE 80310
Безплатна доставка за България!МОТОРОЛА VM44 CONNECT ВИДЕО БЕБЕФОН
Безплатна доставка за България!МОТОРОЛА VM65X CONNECT ВИДЕО БЕБЕФОН
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Етапи от историята на човешката еволюция
- Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
- Какво представлява личността и как се формира: 3 много различни теории
- д-р Андреана Николова Димитрова
- Методи за лечение на анорексия
- д-р Валентина Василева Ковачка-Джунджуркова
- Хомо еректус - първият, напуснал пределите на люлката на човечеството Африка
- д-р Ивелина Генова Сталева
- д-р Цветеслава Иванова Гълъбова
- Флуоксетин
Коментари към Вижте 10-те най-известни психологически експеримента на миналия век, които разкриват универсални истини за човешката природа 1 част(видео)