Изстрадалата детска ръка и срамът на фотографа – трогателната снимка, която обиколи света
В ежедневието си ние попадаме на различни фотографии, но рядко знаем каква е историята, която се крие зад тях - кои са хората на нея, с какво се занимават или как се чувстват фотографите, когато я заснемат.
През далечната 1980 година фотографът на свободна практика Майк Уелс запечатва един трогателен момент – католически проповедник, който държи ръката на недохранено от Уганда момче. Трудно е да се забележи, че слабата и безжизнена малка ръчичка е на малко дете. Но е така.
Фотографът печели наградата на престижния конкурс World Press Photo, но към днешна дата признава, че се срамува, че в онзи момент е запечатал този миг. Но защо?
Преди на направи знаковата снимка Майк работи като доброволец към британска фондация, която прави кампания за ваксиниране срещу полиомиелит в две африкански държави – Малави и Свазиленд. Уелс пътува до Уганда и постоянно наблюдава католическите свещеници, които раздават храна. Един от тях разказва на Уелс за ситуацията и за хората, подложени на масов глад. Той не пропуска да му сподели и за четиригодишното момче със сухите и безжизнени ръце от племето Карамоджонг.
През 1978 г. започва недостигът на храна в региона на Камбоджа. Той е вследствие на суша, лоша реколта и множеството болести по растенията. Правителството не предприема действия. Нестабилното политическо и икономическо положение в страната от друга страна довежда до пълен срив в търговията. Свободното влизане и излизане в града с добитък и зърно става много трудно и дори невъзможно. Когато масовият глад е факт, единствените, които се опитват да помогнат, са група католически свещеници, които през въпросната година са изпратени в Камбоджа. Точно в един такъв момент фотографът заснема паметната снимка.
Повече от 5 месеца тя не е публикувана никъде, но накрая излиза наяве. Уелс твърди, че не е предоставил снимката доброволно, както й не се е записвал в престижния конкурс. Да, снимката печели отличието за "Фотография на годината", но авторът й се срамува, че в онзи момент е щракнал копчето. Той е безкрайно огорчен и засрамен, защото "не е етично да се печелят награди с фотографии на хора или деца, които гладуват до смърт и преживяват нечовешки страдания".
По статията работи: Илияна Стоянова
Източник: rarehistoricalphotos.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Култура и изкуство
- 50 приказни зимни фотографии на малки къщи, изолирани от света насред бялата пустош
- 16 от най-необикновените и неземно красиви дървета на планетата (Галерия)
- Фотограф използва UV фотография и показва особеностите на кожата, невидими за окото
- Овчарка и сова, които не могат да живеят един без друг
- Смели жени в инвалидни колички имат специално послание за нас
- Развийте сетивата на децата си чрез фотография
- 16 изключително редки исторически фотографии, които най-вероятно никога не сте виждали
- Фотограф улавя най-романтичните моменти на влюбени двойки
- Механици пресъздават произведения на изкуството от Ренесанса
- Съвременните Ромео и Жулиета в една необичайна бебешка фотосесия
Коментари към Изстрадалата детска ръка и срамът на фотографа – трогателната снимка, която обиколи света