Защо тези новозеландски пещери светят?

Дълбоко под земята на новозеландския остров Норт се простира криволичеща вселена от варовикови пещери, които светят в магическа синьо-зелена светлина.
Въпреки че изглежда като чиста фантазия, тези пещери са истински. Тъмните им коридори са озарени от трепкащите колонии на светещите червеи от вида arachnocampa luminosa.
Оукландският фотограф Джоузеф Майкъл е документирал светещите пещери, прекарвайки безброй часове в тези приказни подземни светове, които според учените са поне на 30 милиона години.
Светещите червеи са ларви на вид муха, подобна на комарите.
Светещите червеи се срещат само в Нова Зеландия и източна Австралия. Австралийските червеи имат по-слаби светлини и се трупат на малки групички.
Първата част от наименованието на вида означава "паяк червей". Червеите използват мрежа от копринени нишки, за да хващат плячката си.
Сводовете на пещерите са идеалния дом за ларвите, които често живеят на групи по стотици.
Светлината, която излъчват, им помага да привличат храната си – други насекоми.
Съществуват и много други биолуминисцентни животни, които създават светлина. Те я използват както, за да отблъсква хищниците, така и да ловят плячката си и да съблазняват партньорите си.
Повечето създания, които излъчват биолуминисценция, живеят в океана, където техният блясък е единствения източник на светлина.
Ако светлина навлезе в пещерата, червеите стават невидими за човешкото око.
Насекомите са активни през нощта. Много туристи описват изживяването да видят светещите червеи като да наблюдаваш звездите в ясна нощ.
Ако насекомите бъдат обезпокоени, те могат да изключат биолуминисценцията си. При наличието на светлина от фенерче, дим или репелент против насекоми, червеите "притихват" – изключват светлината си за около 15 минути.
Светещите червеи живеят кратко: колкото да се сношат и да снесат яйца.
От яйцата се излюпват ларви, които после се превръщат във възрастни мухи. Светещите червеи прекарват по-голяма част от живота си като ларви: между 6 и 12 месеца, в зависимост от наличието на достатъчно храна.
Ларвите са много меки, с изключение на капсулата на главите им и, и когато надрастат тази черупка, те сменят кожата си. Това се случва няколко пъти през живота им.
В края на ларвената фаза насекомите се превръщат в пашкул, овесен от свода на пещерата на къса нишка за около 1-2 седмици, и светят непрекъснато. Женските пашкули с времето стават все по-ярки, докато мъжките светят все по-слабо.
Възрастните червеи не светят много добре. Поради тази причина те създават колонии, за да светят по-ярко.
Женските светещи червеи снасят около 130 яйца и умират скоро след това. Около три седмици по-късно, яйцата се излюпват и цикълът се повтаря.
източник: sciencealert.com
по статията работи: Величка Мартинова
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- РАДИОЛЮБИТЕЛСКИ КЛУБ - ПЕЩЕРА
- Аптека "Феникс", гр. Пещера
- РАКЕТОМОДЕЛЕН КЛУБ "КОНДОР" - ПЕЩЕРА
- СДРУЖЕНИЕ "МЛАДОСТ 2008"
- Масачузетският технологичен институт създаде растения, които светят като лампи
- ДКЦ "Хипократ" ЕООД, гр. Пещера
- СПОРТЕН КЛУБ БАДМИНТОН ПЕЩЕРА СКБ
- Детска градина "Слънчо", гр. Пещера
- Средно Училище "Свети Климент Охридски", гр. Пещера
- Australopithecus sediba - липсващото звено в еволюцията на човека
Коментари към Защо тези новозеландски пещери светят?