Защо подходът е по-важен от интелигентността?(+инфографика)
Когато става въпрос за успех, е много лесно да смятаме, че хората, благословени с ум задължително ще ни оставят "да им дишаме прахта". Но последните проучвания от Университета на Станфорд ще ви накарат да промените мнението си (и подхода си).
Психологът Каръл Дуек прекарва целия си живот в изучаване на човешкия подход и поведение, а последните й проучвания показват, че много по-важно е да имаме правилно отношение към нещата, отколкото високи резултати на тестовете за интелигентност.
Дуек открива, че нагласата на хората може да се подраздели на 2 категории: фиксиран начин на мислене и мислене, насочено към растеж.
При фиксирания начин на мислене хората вярват, че СА това, което СА и че не могат да се променят. Това създава проблеми, когато бъдат провокирани, тъй като всичко, което ВЯРВАТ, че не могат да направят, ги кара да се чувстват безнадеждни и объркани.
Хората с мислене, насочено към растеж, вярват, че могат да се подобрят чрез известно усилие. Те надминават онези, които са с фиксирано мислене, дори и да имат по-ниско IQ, тъй като са готови да поемат рискове и предизвикателства и вярват, че благодарение на това, те могат да научат нещо.
Здравият разум би казал, че ако имаме способност като тази да бъдем умни, ние лесно можем да се вдъхновим и да се почувстваме самоуверени. Това е така, но донякъде. Това би могло да ни вдъхнови единствено ако предизвикателството е по-лесно и ни дава известна сигурност. По-важният фактор в живота е нашият подход към по-трудните предизвикателства. Хората с начин на мислене чрез растеж приемат предизвикателствата с отворени обятия.
Според Дуек успехът в живота зависи от това как се справяме с проблемите и как реагираме на тях. В зависимост от това къде в мисленето си се проваляме, ние можем да последваме няколко правила, които да ни помогнат да се справяме по-лесно с трудностите, а и да гледаме на тях като възможност да научим нещо, а не като опасност от провал.
1. Не оставайте безпомощни. Всички ние се чувстваме безпомощни понякога. Но важното е как реагираме на това чувство. Можем или да се поучим несполуката и да продължим напред или да му позволим да ни пречупи. Има безброй примери за успешни хора, които не биха били успешни, ако не са имали смелост да се справят с безпомощността. Уолт Дисни например, бил уволнен от Kansas City Star, защото "му липсвало въображение или нямал добри идеи". Опра била уволнена от работата си в телевизията в Балтимор, тъй като била "твърде въодушевена в собствените си истории", Стивън Спилбърг бил отхвърлян от училище по изкуствата няколко пъти. Представете си какво щеше да стане, ако тези хора имаха фиксиран начин на мислене. Те щяха да се самоунищожат под влиянието на неутешимостта заради това, че са били отхвърлени и щяха да се отдадат на болката. Хората с начин на мислене чрез растеж не се чувстват безнадеждни, защото знаят, че за да бъдат успешни, те трябва да бъдат готови да преминат през безброй трудни моменти.
2. Бъдете страстни. Успешните хора преследват мечтите си страстно. Винаги ще има някой, който да е много по-талантлив от нас, но липсата на талант може да бъде заменена от силна страст. Страстта на успешните хора е това, което ги доближава до съвършенството. Уарън Бъфет ни съветва как да открием страстта си, използвайки техника, наречена "5/25". Напишете на лист хартия 25 неща, за които ви е грижа най-много. След това зачеркнете последните 20. Останалите 5 са нещата, за които ви е грижа най-силно. Всичко друго може да остане на второ място.
3. Поемете действието в ръцете си. Успешните хора с начин на мислене чрез растеж не са успешни само защото са по-смели от останалите, а защото знаят, че страхът и тревогата парализират емоциите и че най-добрият начин да се справим със страха е да поемем нещата в свои ръце и да действаме. Освен това, те знаят, че не съществува такова нещо като перфектният момент, в който трябва да продължим напред. Тогава защо да очакваме такъв? Поемането на нещата премахва страха от провал и ни зарежда с позитивна енергия.
4. Продължете с допълнителните задачи. Хората с мислене чрез растеж дават всичко от себе си, дори в най-лошите си дни. Те винаги се "побутват", за да успеят да изминат още няколко метра.
Един от учениците на Брус Лий тичал по три мили всеки ден с него. Един ден, точно когато достигали до края на 3-те мили, Брус казал:
- Нека да избягаме още 2 мили.
Ученикът му бил изморен и отговорил:
- Ще умра ако тичам още 2 мили.
Отговорът на Брус?
- Тогава го направи.
Ученикът му бил толкова ядосан на Лий, че успял да изтича двете допълнителни мили. Изтощен и бесен, той започнал да спори с учителя си. Брус му обяснил:
- Откажеш ли се, тогава ще умреш. Ако винаги поставяш граници на всичко, което правиш, било то физическо или не, навикът да се отказваш ще се разнесе във всичко от живота ти. Ще повлияе на работата си, на морала ти, на цялото ти същество. Няма граници. Човек трябва постоянно да надвишава нивото си.
5. Очаквайте резултати. Успешните хора знаят, че понякога ще претърпяват неуспехи, но това не ги спира да очакват резултати. Очакването ни държи мотивирани и силни. В края на краищата, ако не вярваме, че ще успеем, защо изобщо го правим?
6. Бъдете гъвкави. Всеки се сблъсква с неочаквани трудности през живота си. Хората, които са отворени към света, приемат предизвикателствата, както като начин за подобряване, така и като нещо, което ги възпира. Когато за тях изникне нещо неочаквано, те показват колко гъвкави могат да бъдат и стават пример за това, че човек може да справи с всичко.
7. Не се оплаквайте, когато нещата не станат по вашия начин. Оплакването е универсален знак за хора с фиксиран начин на мислене. Хората с отворен начин на мислене търсят начин и възможност във всичко, така че няма място за оплаквания.
8. Помислете върху всичко заедно. Общата ви реакция върху всичко, което се случва и начина ви на мислене, погледнати отстрани, ще ви дадат обща представа за поведението ви и ще ви помогне да не повтаряте грешките си.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
РАЗГОВОРИ С БОГА - ПЪЛНО ИЗДАНИЕ /ТВЪРДИ КОРИЦИ/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС
МИЛИОНЕРЪТ В ЛИСАБОН - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС
ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
БИГДЖИГС ТАБЛО ЗА НАГРАЖДАВАНЕ BJ190
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- д-р Ивелина Генова Сталева
- Флуоксетин
- Методи за лечение на анорексия
- д-р Даниела Георгиева Ангелова
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- д-р Стефан Юриев Стефанов
- 5 причини да действаме импулсивно
- д-р Георги Димитров Димитров
- д-р Любка Симеонова Илиева
- Разумно ли се държите в ситуации на криза?
Коментари към Защо подходът е по-важен от интелигентността?(+инфографика)