Ето как 4 дядки обират 14 милиона паунда в диаманти
Запознайте се с най-смелите дядки, формиращи така наречената "Банда на дядките". През април 2015 година те извършват най-големият обир в историята на Лондон. Групата от 4-ма възрастни мъже обира трезор в Hatten Garden - известен с това, че в него се пазят бижута и скъпи диаманти. Мъжете напускат трезора с 14 милиона паунда в диаманти, бижута и пари.
Нека обаче погледнем от реалната страна на нещата. Това не са просто обикновени старци, които срещате на пейката в парка, толкова отчаяни да наблюдават минувачите, че решават да повдигнат адреналина си. Всеки член от "Бандата на дядките" е бивш затворник, който в досието си има множество въоръжени грабежи.
Главният водач на групата е неоткриваемият мъж по прякор "Бейзил". Прякорите на членовете на бандата са "Мистър Джинджър", "Мистър Стронг", "Мистър Монтана", "Джентълменът", "Високият" и "Стареца". Всичко това звучи като следващия криминален филм това лято, нали? Планът им за грабеж е изключително амбициозен, смел и уникално правилно създаден.
Най-младият от "Бандата на дядките" е 48-годишен мъж, докато другите са в своите 50, 60 и 70 години. Най-възрастният и водачът на групата е Браян Рийдър, който е на 76 години. Интересното е, че Браян Рийдър използва картата си за пенсионери в градския транспорт, за да стигне до мястото на обира.
Говори се, че 11 души са участвали в планирането на обира, но само 4 от тях действително влизат в трезора - това са и четиримата най-възрастни и опитни от тях.
И как са го направили? 3 години им отнема, за да изготвят плана си. На първо място те избират най-точното време - по време на великденските празници - 4 почивни дни в Англия. През тези 4 дни те преспокойно можели да влязат в трезора, който по това време не се охранявал от хора. Главатарят на "Бандата на дядките" - "Бейзил", чиято самоличност остава неразкрита и до днес, се счита от полицията, че е вътрешен човек, който или е работил в трезора или е имал силни връзки с някои от собствениците - връзки, които той си изгражда години преди да се осъществи обира.
Четиримата мъже влизат в сградата, облечени като боклукчии, тикали колички и размятали торбички за смет. Количките разбира се имали и още едно приложение - с тях те изнесли откраднатите бижута, пари и диаманти. След като влезли в сградата, те използвали познанията на Бейзил и използвали асансьорната шахта, за да се придвижат в сградата. Те слезли в мазето, където се намирал самият депозит със скъпоценностите и пробиват дебелата бетонна стена, за да достигнат до него.
Но както знаем, това не са няколко обикновени момчета, решили да се правят на крадци. Това са възрастни мъже, които за нищо на света не биха направили целия трезор на пух и прах, да откраднат каквото могат и да избягат. Те използвали цял един ден, за да пробият огромната дупка в бетонната стена на подземния трезор. След цялата тази подготовка обаче, те били изтощени, затова решили просто да се приберат у дома за по чаша чай. Върнали се чак на следващия ден, проникнали в трезора и откраднали 73 депозитни кутии на стойност 14 милиона паунда.
Изчезването им не минало без гафове. Всъщност, още на първия ден, възрастните мъже задействали алармата. Мислите, че това е поставило край на обира? Не, разбира се, че не. Охраната пристигнала, но решили, че е фалшива тревога и бързо напуснали. "Бяхме на косъм, човече" - можем да си представим реакцията на мъжете в момента, в който разбират, че им се е разминало и са решили спокойно да продължат обира си.
Групата използва уоки токи-та за осъществяване на комуникацията, за да не може да бъде проследена от полицията. Това наистина са опитни в кражбите мъже, които не са си играли при обира на трезора. Истината е обаче, че (най-вероятно именно заради възрастта си) те оставят няколко следи от обира, което в последствие води до залавянето и арестуването на всеки един, включен в обира... освен един.
Една от основните следи на полицаите бил фактът, че един от членовете на бандата - Даниел Джоунс, е закупил хидравлична помпа от специален магазин - само на 15 мили от местопрестъплението. За негово съжаление, Даниел дава истинските си имена и адрес на продавач-консултанта, от който закупува помпата. Ето как бива открит и заловен по-късно.
Но кой е човекът, успял да се измъкне от ситуацията? Разбира се, това е известният, невероятният и основен ръководител на групата - "Бейзил". В момента всички членове на бандата излежават присъдите си, но полицията не е разкрила самоличността на мъжа, стоящ зад прякора "Бейзил". Независимо къде се намира, полицията знае, че в момента той разполага с 10 милиона паунда в диаманти. Говори се, че е използвал голяма част от парите за основаването на хотел, който управлява заедно със съпругата си Сибил. Предполагаме, че никога няма да разберем...
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТЪРШЕЛ - ЕТЕЛ ЛИЛИАН ВОЙНИЧ - ХЕРМЕС
БЕЛУГА ДЪРВЕНА ИГРАЧКА - ПОЛИЦЕЙСКО УПРАВЛЕНИЕ 50103
ОТВЪД ПРЕДЕЛА - ДЖЕЙМС ПАТЕРСЪН - ХЕРМЕС
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН АВТОВОЗ - СПЕШНА ПОМОЩ 14610
НЕВИННИ ЖЕНИ В БРЮКСЕЛ - ДИМИЛ СТОИЛОВ - ХЕРМЕС
МИР НА СТРАХА НИ. БЕЛЕЖКИ ПОД ЛИНИЯ - ГЕОРГИ МИШЕВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Непозната земя
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- 10 криминални истории, последвани от необикновени случайности (1 част)
- 20-те най-страшни серийни убийци, които светът някога е виждал (1 част)
- 20-те най-богати престъпници в света (2 част)
- 20-те най-страшни серийни убийци, които светът някога е виждал (2 част)
- Теория за счупения прозорец – как средата влияе на поведението
- Теория на социалното учене и как се става престъпник
- 10 страни, в които жените нямат никакви права
- 10 криминални истории, последвани от необикновени случайности (2 част)
- Предпочитани професии от серийни убийци и психопати
Коментари към Ето как 4 дядки обират 14 милиона паунда в диаманти