Дрехите убийци на XIX век

Докато седи у дома един следобед през 1861 г., съпругата на поета Хенри Лонгфелоу, Фани се замозапалва. Изгарянията са фатални и тя умира на следващия ден. Причина за възникналия пожар е "кибрит или запалена хартия, която се е допряла до нейната рокля".
И ако това ви се струва странно, то по онова време е било нещо нормално. В дните, в които свещите и газовите лампи осветяват и топлят американските и европейски домове то дългите рокли с обръчи, надиплен памук и тюл са били пожароопасни.
Но като цяло модата през тези години е била убийствена и то в буквалния смисъл на думата.
Чорапи, изработени от анилинови бои предизвиквали възпаления на стъпалата, а работниците в модната индустрия често страдали от болести като рак на пикочния мехур. Оловният грим уврежда нервите по китките на дамите и има редица случаи, при които те не могат да вдигат ръцете си.
![]() |
"Валсът на арсена" е името на тази карикатура, която се появява в британското хумористично списание "Пънч", след като служител в модната индустрия умира от отравяне с арсен. |
Целулоидните гребени, които някои жени носят по косите си експлодират, ако се нагреят. Има смъртен случай на мъж от Питсбърг, който загива от целулоиден гребен, с който вчесва дългата си сива брада.
За направата на най-модерните дрехи през онези години са били използвани химически вещества, които към днешна дата се считат за твърде токсични. В редица случаи производителите, а не потребителите са страдали най-много.
Всички знаем Лудият шапкар от "Алиса в страната на чудесата". Терминът "луд като шапкар" според учените се отнася за страничните ефекти, с които са се сблъсквали производителите на шапки. За направата им те са използвали живак, вследствие на което много шапкари стават жертва на живачно отравяне.
![]() |
През 1730г. шапкарите започват да използват живак при обработката на заешки кожи. Конкретната шапка е изработена през 19-ти век, но редица тестове от съвременността доказват, че тя все още съдържа живак. |
И ако Лудият шапкар от Алиса е забавен и глупав, то болестите на тези занаятчии не са били шега. Всъщност отравянето с живак води до инвалидност и смърт.
Арсеникът се използва навсякъде във Викторианска Англия. Макар да е използван за отрова този химичен елемент е използван и при направата на свещи, завеси, тапети.
![]() |
Британският комитет за превенция на пожари прави експеримент през 1910г. Целта е да се демонстрира запалимостта на бархетните тъкани. |
Тъй като арсенът е предавал на тъканите яркозелен цвят той се е използвал за изработка на рокли, ръкавици, обувки и изкуствени цветя, с които жените украсяват косите и дрехите си. Тези облекла са причинявали обриви на дамите, които ги носят, но по подобие на шапките с живак, моделите на арсена са били най-смъртоносни за производителите.
![]() |
Арсенът се е използвал като боя. Не само зелените рокли и изкуствените цветя на тази гравюра от 1840г. съдържат арсен. В самата илюстрация също е било открито наличие на химичния елемент. |
Например, през 1861 г. 19-годишната производителка на изкуствени цветя на име Матилда,умира в адски мъки, защото прави цветя със зелен прахообразен прах от арсеник. При аутопсията лекарите откриват арсен в стомаха, черния дроб и белите й дробове.
Статии за смъртта и за тежкото положение на създателите на изкуствени цветя с арсеник повишават обществената осведоменост за модата.
Безопасност в модата
Обществената загриженост по отношение на арсена спомага за излизането от употреба на химичния елемент. Скандинавия, Франция и Германия го забраняват ( без Великобритания).
Изместването на арсена бе ускорено от изобретяването на синтетичните багрила. Това поражда интересни въпроси за модата днес. Докато отровните рокли с арсен могат и да ви изглеждат като странни реликви от миналото, то убийствената мода все още е на мода днес. През 2009 г. Турция забрани пясъкоструйно почистване - практиката на пръскане на дънки с пясък, за да се придаде модерен вид. Работниците, които правят това развиват силикоза от дишане в пясък. Заболяването е нелечимо и ако човек има пясък в белите дробове той умира.
През 1800 г. мъжете или жените носели живачни шапки, облекла и аксесоари с арсеник ,всички можеха да видят хората, които произвеждат тези предмети по улиците на Лондон, или да четат за тях в местния вестник. Но в глобализирания свят много от нас не виждат смъртоносните ефекти, които нашият избор на мода има върху другите.
По статията работи: Илияна Стоянова
Източник: news.nationalgeographic.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АЛМАВИН БИО ПРАХ ЗА ЗАМЪРСЕНО ПРАНЕ 2 кг.
АЛМАВИН БИО ТЕЧЕН ПЕРИЛЕН ПРЕПАРАТ УНИВЕРСАЛЕН 1.5 л
БРОС СПРЕЙ ЗА ДРЕХИ ПРОТИВ КЪРЛЕЖИ 90 мл
БЕБО ОМЕКОТИТЕЛ СУПЕР КОНЦЕНТРАТ 1000 мл
АЛМАВИН БИО ТЕЧЕН ПЕРИЛЕН ПРЕПАРАТ С МИЕЩО ОРЕХЧЕ 750 мл
АЛМАВИН БИО ТЕЧЕН ПЕРИЛЕН ПРЕПАРАТ ЗА СПОРТНО ОБЛЕКЛО 750 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Сравнителна таблица за размерите на дрехите в различните страни
- Използвайте 4 начина за премахване на мастило от текстил и кожа
- Научете какво означава символите върху етикетите на дрехите ни
- Раздвижете заседналия цип с помощта на молив
- Как да премахнем петното от лак по дрехата?
- Как да прекроите старите си дрехи, за да ги носите през бременността
- Премахнете петно от мазнина върху дреха с помощта на 3 лесни трика
- Вижте как трябва да се обличат жените според жителите на Близкия изток
- Ярките дрехи през топлите дни понижават стреса
- Премахнете дъвка от новата си дреха като използвате кубче лед
Коментари към Дрехите убийци на XIX век