Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Децата се нуждаят от изкуство, истории, стихове и музика

Децата се нуждаят от изкуство, истории, стихове и музика

от 22 дек 2019г., обновено на 23 дек 2019г.
Редактор: Илияна Кръстева
Децата се нуждаят от изкуство, истории, стихове и музика  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Филип Пулман е английски писател, който през 2005 г. получава престижната награда “Астрид Линдгрен”. През 2012 година, по повод десетата годишнина от учредяването на отличието, писателят на романа “Тъмните мистерии” споделя своите мъдри слова, които са актуални и до днес.

Децата се нуждаят от изкуство, истории, стихове и музика толкова, колкото се нуждаят от любов, храна, чист въздух и игра. Ако не им давате храна, те няма да бъдат здрави. Ако не ги оставите да дишат чист въздух, да играят свободно, вредата ще проличи, но не толкова бързо. Ако не давате любов на детето си, щетите върху него ще са видими, но неизличими за цял живот.

Но ако вашият наследник не е запознат с истории от изкуството, стихове и музика, щетите ще са трудни за забелязване, но със сигурност ще ги има. Децата са физически здрави - те могат да тичат, да скачат, да плуват, да се хранят, да вдигат много шум. Те правят всичко това, но нещо им липсва.

Вярно е, че някои хора растат и никога нямат досег с изкуство от какъвто и да е вид. И, да, те са щастливи и живеят добър и пълноценен живот. В техните домове няма книги, не се интересуват от картини на знаменити художници и не могат да усетят красотата и смисъла на музиката. Познавам такива хора. Те са добри съседи и образцови граждани.

Но има и други хора, които в някакъв етап от детството или младостта си, или дори на старини, се натъкват на нещо необяснимо, за което никога не са и мечтали. То е толкова непознато за тях, колкото обратната страна на Луната. Но един ден те чуват глас по радиото, който рецитира стихотворение, или минават покрай къща с отворен прозорец, където някой свири на пиано, или виждат репродукция на картина на нечия стена. Случва се нещо необяснимо, сякаш ги е ударил ток и те се чувстват замаяни.

Нищо не ги е подготвило за тази среща. Изведнъж осъзнават, че изпитват чувство за глад - глад за нещо толкова сладко и вкусно. Глад, който ги кара да се просълзят, да се чувстват тъжни и щастливи, самотни и сами.

Посрещнати от това съвършено ново и странно преживяване те отчаяно искат да се приближат по-близо до радиото, да задържат погледа си през прозореца, да не могат да свалят очи от картината. Те искат това, имат нужда от това, както гладуващият човек се нуждае от храна. Това е напълно ново усещане за тях.

Това се случва с всяко дете, което се докосне до музика, картини или поезия. Благодарение на тази случайна среща, то няма да да се превърне във възрастен, който изпитва дефицит на културен глад.

Ефектът от глада за култура не е животозастрашаващ, той дори не е видим.

И както споменах, съществуват личности, добри хора, приятели и граждани, които никога няма да изпитат емоцията от такава среща и те живеят добре. Ако всичките книги, музика и картини по света изчезнат за една нощ, тези хора дори няма да забележат това. Но този глад съществува при много деца и често той никога не може да бъде удовлетворен, тъй като никога не е бил събуден.

Всяко едно дете, независимо в коя точка на света се намира, има право на дом, подслон, образование, адекватни медицински грижи и т.н. Трябва да разберем, че всяко дете има право да се докосне до културата. Хората трябва да осъзнаят, че без приказки, стихове, снимки и музика децата ни са обречени на вечен духовен глад.
Източник:

astridlindgrenmemorialaward.wordpress.com

Още по темата:
  • Шокиращи истории на деца, отгледани от животни Шокиращи истории на деца, отгледани от животни
  • Забранените имена за деца в различни страни Забранените имена за деца в различни страни
  • 29 деца са помолени да довършат изречението "Аз ще..." - отговорите им ще стоплят сърцата ви 29 деца са помолени да довършат изречението "Аз ще..." - отговорите им ще стоплят сърцата ви
  • Сине, ти винаги ще бъдеш моето малко момче Сине, ти винаги ще бъдеш моето малко момче
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХИП НАПИТКА ОРС С МОРКОВИ И ОРИЗ - РЕХИДРИРАЩ РАЗТВОР 200 мл
1.94€ / 3.79лв.

ХИП НАПИТКА ОРС С МОРКОВИ И ОРИЗ - РЕХИДРИРАЩ РАЗТВОР 200 мл

НАКРАЙНИК ЗА ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ОРАЛ - Б ЗА ДЕЦА EB 10 - 2 * 2
14.05€ / 27.48лв.

НАКРАЙНИК ЗА ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ОРАЛ - Б ЗА ДЕЦА EB 10 - 2 * 2

КОКОНА S.O.S ЛОСИОН ЗА ДЕЦА ПРОТИВ КОМАРИ 100 мл
4.80€ / 9.39лв.

КОКОНА S.O.S ЛОСИОН ЗА ДЕЦА ПРОТИВ КОМАРИ 100 мл

ПРАНАРОМ АРОМАФОРС МУЛТИФУНКЦИОНАЛНА СМЕС ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА 30 мл
19.10€ / 37.36лв.

ПРАНАРОМ АРОМАФОРС МУЛТИФУНКЦИОНАЛНА СМЕС ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА 30 мл

РЕСПИСТИМ ПЛЮС сироп за деца 150 мл НАТСТИМ
7.35€ / 14.38лв.

РЕСПИСТИМ ПЛЮС сироп за деца 150 мл НАТСТИМ

ВИТАМИН D3 ЗА ДЕЦА течен 400 IU 15 мл НАТУРАЛ ФАКТОРС
16.65€ / 32.56лв.

ВИТАМИН D3 ЗА ДЕЦА течен 400 IU 15 мл НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментари към Децата се нуждаят от изкуство, истории, стихове и музика

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Децата се нуждаят от изкуство, истории, стихове и музика
    www.framar.bg 
    на 10 May 2026 в 15:36
    Коментирайте "Децата се нуждаят от изкуство, истории, стихове и музика "

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Домашни средства срещу цистит при деца
  • Д-р Иванка Иванова Кьолиева
  • Шокиращи истории на деца, отгледани от животни
  • Защо мъжете се страхуват от брака
  • д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
  • д-р Катя Асенова Гинева-Попова
  • д-р Тони Цветанов Григоров
  • д-р Валя Николова Миловска - Христова
  • д-р Красимир Божидаров Крумов
  • д-р Зоя Константинова Зеленкова
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Angelini Pharma придобива Catalyst Pharmaceuticals за 4,1 милиарда USDAngelini Pharma придобива Catalyst Pharmaceuticals за 4,1 милиарда USD

Angelini Pharma придобива Catalyst Pharmaceuticals за 4,1 милиарда USD

от 08 май 2026г.Прочети повече
Какво трябва да знаете за перименопаузата, за да облекчите симптомите йКакво трябва да знаете за перименопаузата, за да облекчите симптомите й

Какво трябва да знаете за перименопаузата, за да облекчите симптомите й

от 08 май 2026г.Прочети повече
Катя Ивкова е новият министър на здравеопазванетоКатя Ивкова е новият министър на здравеопазването

Катя Ивкова е новият министър на здравеопазването

от 08 май 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Тихият инсулт - когато не разбираме, че сме получили мозъчен инфаркт

преди 2 дни, 2 часа и 30 мин.

Накъде да се отварят вратите в новата ми къща - навън или навътре?

преди 6 дни, 1 час и 29 мин.
Всички

АНКЕТА

Засегнати ли сте от липсата на вода?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ТОРН L-ТЕАНИН капсули 200 мг * 90

ПРОПАСТТА ПОМЕЖДУ НИ - ТРИТИ УМРИГАР - СИЕЛА

СУОНСЪН ГЛЮКОЗАМИН СУЛФАТ 2KCL капсули 500 мг * 250

ТОРН ФОСФАТИДИЛ ХОЛИН капсули * 60

СУОНСЪН L - КАРНИТИН таблетки 500 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТИЗАНИДИН таблетки 2 мг * 50 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2026г. в 19:22:32

КЛАБАКС таблетки 500 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2026г. в 19:21:44

КСИФЛОДРОП солуцио 5 мг /мл 5 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2026г. в 19:21:09

КЛАБАКС таблетки 500 мг * 10

Коментар на: Silviq от 08 май 2026г. в 19:14:54

ТИЗАНИДИН таблетки 2 мг * 50 ТЕВА

Коментар на: Вилиана Павлова от 08 май 2026г. в 18:34:26
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival