Въздействие на Луната върху човека в осемте лунни фази
Всеки месец наблюдаваме как се променя магнетичното лунно кълбо на нощното небе, достигайки своята кулминация по време на пълнолуние. През едната половина от лунния цикъл луната расте, а през другата – намалява, напомняйки ни за превратностите на живота, за спадовете и пиковете в пътя, по който всеки от нас е поел, появявайки се на този свят. Освен че виждаме луната по различен начин, в различните си фази единственият естествен спътник на Земята оказва различно влияние върху природата и редица явления на планетата. Тя влияе и на човека, способствайки за нарастването, по време на т. нар. "пълнене", и съответно за спада, по врене на нейното намаляване, на неговата фертилност и креативност.
Ако бъдат сравнени с фазите на растежа на дървото или на културните посеви, осемте фази, през които преминава луната във всеки свой цикъл, биха могли да бъдат обособени като засяване, поникване, растеж, напъпване, разцъфване, даване на плод, жътва и подготовка за следващото засяване. Разбирането и проследяването на лунните фази може да помогне на човека да организира по-добре ежедневието, целите и задачите, които си е поставил, за да постигне максимална възвръщаемост на вложените труд и усилия.
Смята се, че жените, които се надяват да заченат, имат по-голям шанс по време на фазите на пълнене (нарастване) на луната, отколкото през втората половина от лунния цикъл. И обратното – ако разчитате на естествени методи на контрацепция, можете да използвате луната за съюзник през втората половина от нейния цикъл след пълнолунието, когато тя намалява.
Фази на луната
Всеки месец, за период от 29 денонощия и половина (т.нар. синодичен период), луната преминава през следните осем фази:
- Новолуние
- Млада Луна
- Първа четвърт
- Нарастваща Луна
- Пълнолуние
- Намаляваща Луна
- Последна четвърт
- Стара Луна
По-надолу ще разгледаме по-подробно как се повлияват различните аспекти от живота, физиологията и психиката на човека през различните фази, но преди това, нека се спрем на общите понятия и схващания, свързани с тези осем периода, всеки от които е с продължителност средно 3,6 денонощия.
Луната не свети със своя собствена светлина – тя просто отразява, под най-различни ъгли, излъчваната от Слънцето. Луната достига своя светлинен пик по време на пълнолунието – период, в който човешките емоции, били те положителни или негативни, са най-силни. Много служители на болници, полицейски служби или дори на стоковата борса, ще потвърдят на базата на собствения си опит (работа с пациенти, клиенти, нарушители на реда и т.н.), че по време на пълнолуние като че ли "лудостта" на хората излиза извън контрол.
Колкото повече нараства Луната през първата половина от своя цикъл, толкова по-ярка и сияйна става. Този процес се нарича още "пълнене" на луната и включва следните фази: Млада Луна, Първа Четвърт и Нарастваща Луна, започвайки с Нова Луна и завършвайки с Пълнолунието. Това е период на подем, изразяващ се в нов прилив на творческо вдъхновение и по-плодотворен резултат от всички градивни дейности. Както вече стана дума по-горе, по време на тези лунни фази шансът за забременяване, в случай на добро напасване с менструалния цикъл на жената, биха могли да се увеличат.
След пълнолунието Луната започва да "губи" обема си и сияйността си, което също е резултат от позицията й спрямо Слънцето. Фазите на "угасването" на луната са Намаляваща Луна, Последна четвърт и Стара Луна, след която отново идва ред на Новолунието. Тези фази също обхващат период от две седмици и това е период на успокояване, затихване, завършване, възстановяване и акумулиране на енергия, който е особено подходящ за провеждането на всякакъв тип терапии, като разкрасяващи процедури, диети за отслабване и други подобни, както и отлично време за "секс на риск", при който евентуално зачеване е нежелателно.
Казано накратко, съзидателната половина от лунния цикъл е тази от новолуние до пълнолуние, след което настъпва период на застой, дегенерация и редукция. Според скорошно британско проучване, обхванало над 1000 доброволци, повечето хора сънуват по-необикновени и трудно обясними сънища именно във фазата на Пълнолунието, когато според отделни изследвания нивата на хормона мелатонин, който ни кара да изпитваме нужда от сън, също се променят.
Вижте таблицата с наблюдаваните промени във физиологията, психиката, енергията, сексуалността, сънищата и др. на човека през осемте лунни фази ТУК!
Същата таблица в jpg формат (не изисква Adobe Reader, може да бъде видяна от всеки браузер)
снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОТОК - ПСИХОЛОГИЯ НА ОПТИМАЛНОТО ПРЕЖИВЯВАНЕ - МИХАЙ ЧИКСЕНТМИХАЙ - ХЕРМЕС
РАЗГОВОРИ С БОГА - ПЪЛНО ИЗДАНИЕ /ТВЪРДИ КОРИЦИ/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС
СКРИТИЯТ АЗ - КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ - ХЕРМЕС
РАЗРУХА - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
ПИКНИК КРАЙ ПЪТЯ - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА
ФАУСТИНО - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Астрология и Нумерология
- Етапи от историята на човешката еволюция
- Какво издава почеркът за човека. Вижте какъв тип характер имате според ръкописния ви стил
- Хомо еректус - първият, напуснал пределите на люлката на човечеството Африка
- История на човешките раси
- Вижте 10-те най-известни психологически експеримента на миналия век, които разкриват универсални истини за човешката природа 1 част(видео)
- 10 начина, по които еволюционното развитие ще промени хората
- Място на дравидианската (индийската) раса в историята на човешката еволюция
- Антропологични характеристики на хората, принадлежащи към негроидната раса
- Какво е "Луси"? Бързи факти за нашия прародител - австралопитека
- История на неандерталеца
Коментари към Въздействие на Луната върху човека в осемте лунни фази