Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Все повече извънбрачни деца в Англия и Уелс: Идва ли краят на стигмата

Все повече извънбрачни деца в Англия и Уелс: Идва ли краят на стигмата

от 08 сеп 2022г., обновено на 09 сеп 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Все повече извънбрачни деца в Англия и Уелс: Идва ли краят на стигмата - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Само през 2021 г. в Англия и Уелс се раждат 51% повече извънбрачни бебета, отколкото бебета на семейства със сключен брак. Това се случва за първи път от 1845 г. насам, когато започва да се води статистика. Промяната е огромна. Векове наред раждането на дете, преди мъжът и жената да са се обрекли във вярност официално, се счита за незаконно, а родителите са принудени да носят срама и да живеят с упреците на обществото.

Не повече от 7% извънбрачни бебета в Англия и Уелс до 60-те години на миналия век

През 16-ти век започва да се води църковен регистър, а през 1845 г. – официална статистика за всяко новородено. Макар данните да се променят, процентът на извънбрачните бебета според църковните регистри до 60-те години на миналия век никога не е преминавал 7%. Оттогава до днес тенденцията е трайна, като броят им непрекъснато расте. Не само че се раждат повече деца в семейства без брак, но и родителите все по-рядко се притесняват и срамуват от този факт.

Експертите смятат, че делът им в миналото е бил много по-голям, но двойките са използвали различни прийоми, за да прикрият незаконните раждания. Някои лъжат за рождената дата, други използват фалшиви имена или твърдят, че са женени, за да избегнат стигмата, която ще бъде наложена на детето за цял живот.

Векове наред мъжете и жените, осмелили се да имат свое дете, без да се оженят, са дискриминирани, при това напълно законно. В Англия и Уелс още от Средновековието се прилага закон, според който раждането на извънбрачно бебе е престъпление.

Стигмата е плод на християнските вярвания, че сексът преди сключването на брак е грях. Не само религията обаче играе роля. Държавата също има интерес да ограничи максимално броя на извънбрачните деца, тъй като постигането на политическа и икономическа стабилност е обвързано с правото на детето да наследи имуществото и статуса на баща си.

бременна жена с оранжева блуза, длани оформят сърце

Срещу стигмата

Преди създаването на ДНК тестовете е било невъзможно да се докаже бащинството. Затова бракът между двама души е служел като гаранция, че детето е тяхно. При липсата му, обществото е разчитало на думата на жената, която в миналото винаги е поставяна под съмнение, защото обществото се е страхувало от женската сексуална сила. Именно този страх е причина за статуквото. Разграничаването между законно и незаконно раждане е премахнато едва през 1987 г.

Първите реформи

След 1926 г. се въвеждат първите, макар и плахи, реформи, с които извънбрачните деца получават повече права. Въпреки това техният живот остава много по-тежък от този на децата, родени в семейства с брак. Извънбрачно дете, родено преди 1987 г., по закон е регистрирано, че няма баща, което се е отразявало на правото му на наследство.

>>> Установяване на произход и припознаване на дете

Отделяне на извънбрачните деца от родителите им

Преди да се наложи концепцията за държавата, грижеща се за благоденствието на всички свои граждани, подкрепата е насочена основно към домакинствата, в които прехраната се осигурява от бащата или и от двамата родители. Така децата, родени в семейства без брак, често са били обречени на бедност. Има данни, че през 18-ти век те често са отделяни от майката и бащата и са давани за осиновяване, докато пораснат, което ги кара да се чувстват откъснати от собствената си общност.

Стигмата над тях започва да избледнява през 20-ти век. Историци твърдят, че до 70-те години на миналия век раждането на извънбрачно дете все още е повод за дълбок срам. Семействата са принудени да лъжат, защото се страхуват отрочето им да не бъде заклеймено от обществото за цял живот. Потайността, която обгръща неговото раждане и живот, със сигурност има дълготраен негативен ефект върху усещането му за идентичност и неговата самооценка.

черно-бяла снимка на мъжка и женска длан, държащи бебешка ръчичка

Липсата на подкрепа от държавата

Неомъжените майки трудно намират работа и не получават помощи за отглеждане на дете. До 1977 г. например те, както и децата им, са изключвани от списъка на чакащите да получат общинско жилище. Посланието е ясно – те трябва да понесат отговорността за своите предполагаемо грешни решения.

За щастие, въпреки липсата на помощ от страна на държавата, неженените двойки и децата им все пак се радват на благоразположението и човещината на близки и съседи. Не всички извънбрачни деца израстват в нищета и имат нещастно детство. Всяко добро дело противодейства на закона, според който неженените родители и техните отрочета са по-нисши от останалите членове на обществото.

Изумително е, че впоследствие, и то само в рамките на 35 години, Англия и Уелс изминават дългия път от законната дискриминация до почти пълното равноправие между децата, без значение дали техните родители са сключили брак или не.

Основите на промяната

Реформите, свързани с бракоразводните дела, и декриминализирането на еднополовите отношения разклащат идеята, че политическата и икономическа стабилност се основават на традиционния семеен модел – мъж, жена и деца.

Създаването на надеждни и достъпни ДНК тестове улеснява доказването на бащинство, което сваля от плещите на жената личната отговорност, както и съмненията в нейната дума.

Ролята на контрацептивите и правото на аборт

Самотните майки получават повече възможности и започват да печелят по-добре, отколкото в миналото. Благодарение на контрацептивите и правото на аборт, двойките упражняват контрол над живота си и сами решават кога са готови за дете.

Не навсякъде процесът протича така гладко. Все още има държави, които опитват да контролират женската сексуалност и способност за възпроизводство. Съществуват религиозни и консервативни организации, които настояват, че бракът е основен стълб на обществото.

Ако погледнем назад, ще се уверим, че промяната – културна и законова, е напълно възможна. Сексуалната свобода е сравнително нов феномен и тепърва трябва да се преборим с наследството от продължилата векове дискриминация спрямо неженените двойки и техните деца. 

Източник:

Over half of children in England and Wales are now born to unmarried parents – overturning a history of stigma and discrimination: https://theconversation.com/over-half-of-children-in-england-and-wales-are-now-born-to-unmarried-parents-overturning-a-history-of-stigma-and-discrimination

Още по темата:
  • Какво наистина искат хората без деца и защо съзнателно отказват да станат родители Какво наистина искат хората без деца и защо съзнателно отказват да станат родители
  • За незабравимите моменти с децата... За незабравимите моменти с децата...
  • "Безгрижният родител" – мисия възможна? "Безгрижният родител" – мисия възможна?
  • Запознайте се с жената, която ражда седемзнаци и как изглеждат те днес Запознайте се с жената, която ражда седемзнаци и как изглеждат те днес
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТРИ ЙЕРОГЛИФЕН КАНОН
12.00лв.

ТРИ ЙЕРОГЛИФЕН КАНОН

ЗА СЕМЕЙСТВОТО И ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕТЕТО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
9.95лв.

ЗА СЕМЕЙСТВОТО И ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕТЕТО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС

ТИ, АЗ, ВСИЧКО - КАТРИН АЙЗЪК - ХЕРМЕС
15.95лв.

ТИ, АЗ, ВСИЧКО - КАТРИН АЙЗЪК - ХЕРМЕС

СТАЯТА НА ПЕПЕРУДИТЕ - ЛУСИНДА РАЙЛИ - ХЕРМЕС
19.95лв.

СТАЯТА НА ПЕПЕРУДИТЕ - ЛУСИНДА РАЙЛИ - ХЕРМЕС

ВИНОВНИ ДО ДОКАЗВАНЕ НА ПРОТИВНОТО - ЛИАН МОРИАРТИ - ХЕРМЕС
15.95лв.

ВИНОВНИ ДО ДОКАЗВАНЕ НА ПРОТИВНОТО - ЛИАН МОРИАРТИ - ХЕРМЕС

БАДЕМОВО ЩАСТИЕ - МАНУЕЛА ИНУСА - ХЕРМЕС
19.95лв.

БАДЕМОВО ЩАСТИЕ - МАНУЕЛА ИНУСА - ХЕРМЕС

Коментари към Все повече извънбрачни деца в Англия и Уелс: Идва ли краят на стигмата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Все повече извънбрачни деца в Англия и Уелс: Идва ли краят на стигмата
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 04:07
    Коментирайте "Все повече извънбрачни деца в Англия и Уелс: Идва ли краят на стигмата"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Синдром на празното гнездо: Същност и симптоми
  • Домашни средства срещу цистит при деца
  • Детска градина "Звънче", гр. Самоков
  • д-р Димитър Русев Димов
  • "Мразя семейството си" - какво може да се крие зад това признание и как да се справите
  • Семейни помощи за новородени и деца до 1 година
  • КП № 34 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА АРТЕРИАЛНА ХИПЕРТОНИЯ В ДЕТСКАТА ВЪЗРАСТ
  • Склонен ли сте към изневяра - психологически тест за мъже и жени
  • Балансът при упражняване на власт и вземане на решения – ключ към щастливата връзка
  • Хранителни алергии при най-малките
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 4 часа и 59 мин.

Дълголетие и повече жизнена енергия - анкета

преди 148 дни, 13 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 12 часа и 18 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 11 часа и 51 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 18 часа и 52 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 22 дни, 11 часа и 9 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival