Вижте 11 откачени факта за иначе нормалната човешка анатомия (2 част)

Нямате идея колко сложни сме ние човеците като устройство и еволюция. С развитието на науката ще научаваме все повече за себе си, но дотогава нека полюбопитстваме заедно за нещата, които са известни, но за повечето дори не подозираме.
Вижте, интересно е:
Нашият вомероназален орган
Има важни органи, а има и такива които са излишни, закърнели, остатъчни части на тялото ни. Най-вероятно знаете за опашката и апендикса, дори малкото пръстче на крака, но едва ли сте чували за "вомероназалния орган", който се намира в носа.
В миналото този малък орган е служел за засичане на едва доловима въздушна информация и най-важното – феромоните, идващи от отсрещния пол. В днешните условия вомероназалният орган едва ли ни служи кой знае колко, тъй като няма нервни окончания към мозъка. И все пак, учените продължават да спорят относно потенциалните химически съобщения, които може би ни изпраща, гъделичкайки тази част от нас, която е все още животинска.
Нашите секси части
И говорейки за феромони и закърнели органи ...
Мъжете и жените имат повече общи неща "там долу", отколкото си мислите. Затова защото половите органи на ембриона не се развиват до 5 месец на развитие, мъжете и жените имат остатък от органите на отсрещния пол - и някои са по-полезни от останалите. Докато фалосът е фактически уголемена версия на женския клитор, то мъжкият остатък във вагината е доста по-непотребен. Той е наречен простатно мехурче, малка торбичка, висяща близо до простатната жлеза, която не води никъде. През 1800-та тази структура била по-разпространена като vagina masculina.
Излъчваме биосветлина
Светулките и медузите светят, да, това е факт, но хората? Може ли да повярвате? Феноменът е вторичен продукт от метаболитните процеси и учените отдавна са запознати с наличието на такъв при много живи същества. През 2009 екип от японски изследователи разработват камера, която 100 пъти по-чувствителна от човешкото око, така човешката биосветлина била заснета. Светлината се подчинява на приблизително 24 часов цикъл – най-ярка в късния следобед и върху бузите, челото и врата ни. Следващият път, когато някой ви каже, че сияете, може да го приемете в буквален смисъл!
Ние сме ходещи протеини
От микроскопичната менажерия каквато е вашата клетъчна биология, най-странният член е може би протеинът кинезин. Той е "моторен" протеин, чиято функция е да доставя важни молекули до необходимите клетъчни дестинации. Това, което е най-забележително в транспортната функция на този протеин е, че той "обхожда" своята микро пътечка, използвайки две образувания, които в своята основа отговарят на "крака". Въпреки, че учените имат известни противоречия относно това как точно тези крака са "направени за ходене", но няма спор относно това, че транспортната му функция много прилича на тази на хората, на които асистира.
Нашият Соник таралеж
Има ли нещо по-сложно от клетъчната биология? Да, клетъчната биология в нашия сложен мозък. През 1993 учените откриват протеин в хипокампуса служещ в развитието на многообразни нервни елементи. Изолиран върху плодови мушици, протеинът причинява гръбначни израстъци на гърба им, така учените решават да го кръстят "Соник" (от англ. "със скоростта на светлината"), на персонаж от игрите Sega Genesis (вижте го по-долу). Подобни протеини биват наречени пустинен таралеж и индийски таралеж. Кой каза, че учените нямат чувство за хумор?
Черният ни дроб
Черният ни дроб е доста отблъскващ, но ако го няма за да почиства системата ви и вие не бихте изглеждали по-добре. За щастие, черният дроб е може би най-издръжливия от всички важни органи: може да регенерира себе си само от 25% от своята тъканна материя. Не бихме го определили като най-сладкото "хлапе в класа", но е "много вероятно да успее"!
Соник хареса всичко, което научи по-горе, а вие?
Източник: mentalfloss.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
500 ФАКТА ЗА СВЕТА ОКОЛО НАС - СИЕЛА
ХИЛЯДА ФАКТА ЗА ДИНОЗАВРИТЕ - ЕГМОНТ
ПОТОК - ПСИХОЛОГИЯ НА ОПТИМАЛНОТО ПРЕЖИВЯВАНЕ - МИХАЙ ЧИКСЕНТМИХАЙ - ХЕРМЕС
РАЗГОВОРИ С БОГА - ПЪЛНО ИЗДАНИЕ /ТВЪРДИ КОРИЦИ/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС
СКРИТИЯТ АЗ - КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ - ХЕРМЕС
РАЗРУХА - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Красота и стил
- Нашето тяло
- Етапи от историята на човешката еволюция
- Външни полови органи
- Семенник
- Лесен тест по анатомия: Какво знаете за вашето тяло
- Добре ли познавате човешкото тяло?
- Хомо еректус - първият, напуснал пределите на люлката на човечеството Африка
- История на австралопитеките
- История на човешките раси
- Функционална анатомия на бъбреците
- Какво издава почеркът за човека. Вижте какъв тип характер имате според ръкописния ви стил
Коментари към Вижте 11 откачени факта за иначе нормалната човешка анатомия (2 част)