11 откачени факта за иначе нормалната човешка анатомия

В природата има всякакви аномалии и те са изключително интересни като явления. Но, защо ли нормалната човешка анатомия също заслужава нашето внимание?
Знаете ли, истинните факти за нормалното човешко тяло понякога могат да звучат по-странно от измислените такива. И за да се уверите в думите ни, прочетете 11 факта за вашето (и нашето) тяло, които звучат леко странно. Но са истина.
- Коса
Хората обичат да развяват разни факти за косата. Например тази популярна история за това как косата продължавала да расте след смъртта ни. Забавна заблуда! След смъртта ни косата и ноктите не продължават да растат, всъщност кожата се отдръпва в резултат на дехидратацията, която настъпва, причинявайки тази зловеща илюзия.
Истината е, че косата е комбинация от нещо живо и нещо мъртво. Космените фоликули избутват косата навън, която е съставена от различни видове неживи, но предпазни клетки, съставени от кератин – същият този кератин, който се намира на върха на горния (мъртъв) слой кожа и на вашите нокти. Когато косата ви посивее, това означава, че пигментните клетки умират. Още едно космато припомняне за това, че всички сме смъртни!
- Нокти
Някога забелязали ли сте, че ноктите на краката растат по-бързо от тези на ръцете ви? Това е така, защото съществува еволюционна корелация между дължината на вашите "крайни фаланги" (най-крайните кости на пръстите на краката и върховете на пръстите ви) и процента, с който растат вашите нокти. Върхът на вашите пръсти на краката са по-къси от тези на пръстите на ръцете с цел по-бавния растеж на ноктите на краката. По същият този начин, нокътят на вашия среден пръст ще расте по-бързо от този на малкия пръст. Привидно случайната корелация се дължи на все по-малката нужда от нокти с течение на еволюцията. И така, ако ноктите ви растат бързо и здрави, замислете се дали не би трябвало да покопаете повечко!
- Език
Какво ли общо има езикът ни с пипалата на октопода и хобота на слона? И трите са пример за уникална структура, наречена "мускулест хидростат", сноп от мускули, който функционира без асистенцията на дадена кост. Както всичко, състоящо се предимно от вода, хидростатът има постоянен обем, така че когато определени клетки се съкращават, цялото това нещо трябва да се разшири някъде другаде. Резултатът е част от тялото, която е едновременно силна и гъвкава. Ако нашият език беше с размерите на хобот, ние също бихме мигли да изкореняваме дървета с него!
- Подезична кост
Тази малка кост, във формата на подкова няма никаква връзка с останалите кости. Всъщност работата на тази кост е съвсем отделена от всичко останало в нашия скелет. Тази малка кост стояща на върха на ларинкса, служи като котва за мускулите в долната част на устата – езикът. Не се притеснявайте, няма как да счупите тази кост, освен ако някои не се постарае, задушавайки ви, но тогава това ще е най-малкият ви проблем!
- Филтрум (Браздата между горната устна и носа)
Противно на разпространеното – тази част под носа ви не е там, за да създава трудности с нанасянето на червило в тъмното. Тя всъщност няма никаква функция. Тази бразда, наречена филтрум е просто остатъчен белег за времето, прекарано в утробата. В утробата, двете части на нашето лице се развиват независимо една от друга, а след това се свързват по средата. Когато двете половини не успеят да се слеят правилно, това дава резултат в цепнатина на небцето, която като статистика се проявява веднъж на 750 раждания. Любопитно е, че в Древен Рим намирали тази част за еротична и й дали названието "Лъкът на Купидон". Всъщност думата филтрум идва от древногръцката терминология и означава "любовна отвара."
- Нашият вомероназален орган
Има важни органи, а има и такива които са излишни, закърнели, остатъчни части на тялото ни. Най-вероятно знаете за опашката и апендикса, дори малкото пръстче на крака, но едва ли сте чували за "вомероназалния орган", който се намира в носа.
В миналото този малък орган е служел за засичане на едва доловима въздушна информация и най-важното – феромоните, идващи от отсрещния пол. В днешните условия вомероназалният орган едва ли ни служи кой знае колко, тъй като няма нервни окончания към мозъка. И все пак, учените продължават да спорят относно потенциалните химически съобщения, които може би ни изпраща, гъделичкайки тази част от нас, която е все още животинска.
- Нашите секси части
И говорейки за феромони и закърнели органи ...Мъжете и жените имат повече общи неща "там долу", отколкото си мислите. Затова защото половите органи на ембриона не се развиват до 5 месец на развитие, мъжете и жените имат остатък от органите на отсрещния пол - и някои са по-полезни от останалите. Докато фалосът е фактически уголемена версия на женския клитор, то мъжкият остатък във вагината е доста по-непотребен. Той е наречен простатно мехурче, малка торбичка, висяща близо до простатната жлеза, която не води никъде. През 1800-та тази структура била по-разпространена като vagina masculina.
- Излъчваме биосветлина
Светулките и медузите светят, да, това е факт, но хората? Може ли да повярвате? Феноменът е вторичен продукт от метаболитните процеси и учените отдавна са запознати с наличието на такъв при много живи същества. През 2009 екип от японски изследователи разработват камера, която 100 пъти по-чувствителна от човешкото око, така човешката биосветлина била заснета. Светлината се подчинява на приблизително 24 часов цикъл – най-ярка в късния следобед и върху бузите, челото и врата ни. Следващият път, когато някой ви каже, че сияете, може да го приемете в буквален смисъл!
- Ние сме ходещи протеини
От микроскопичната менажерия каквато е вашата клетъчна биология, най-странният член е може би протеинът кинезин. Той е "моторен" протеин, чиято функция е да доставя важни молекули до необходимите клетъчни дестинации. Това, което е най-забележително в транспортната функция на този протеин е, че той "обхожда" своята микро пътечка, използвайки две образувания, които в своята основа отговарят на "крака". Въпреки, че учените имат известни противоречия относно това как точно тези крака са "направени за ходене", но няма спор относно това, че транспортната му функция много прилича на тази на хората, на които асистира.
- Нашият Соник таралеж
Има ли нещо по-сложно от клетъчната биология? Да, клетъчната биология в нашия сложен мозък. През 1993 учените откриват протеин в хипокампуса, служещ в развитието на многообразни нервни елементи. Изолиран върху плодови мушици, протеинът причинява гръбначни израстъци на гърба им, така учените решават да го кръстят "Соник" (от англ. "със скоростта на светлината"), на персонаж от игрите Sega Genesis (вижте го по-долу). Подобни протеини биват наречени пустинен таралеж и индийски таралеж. Кой каза, че учените нямат чувство за хумор?
- Черният ни дроб
Черният ни дроб е доста отблъскващ, но ако го няма за да почиства системата ви и вие не бихте изглеждали по-добре. За щастие, черният дроб е може би най-издръжливия от всички важни органи: може да регенерира себе си само от 25% от своята тъканна материя. Не бихме го определили като най-сладкото "хлапе в класа", но е "много вероятно да успее"!
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СКРИТИЯТ АЗ - КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ - ХЕРМЕС
РАЗРУХА - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
ПИКНИК КРАЙ ПЪТЯ - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА
ФАУСТИНО - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
БЕЛИЯ ЗЪБ /ЗЛАТНО ПЕРО/ - ДЖЕК ЛОНДОН - ХЕРМЕС
НЕСЪГЛАСНИ ДУМИ - ДИМИТЪР БОЧЕВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Красота и стил
- Нашето тяло
- Външни полови органи
- Етапи от историята на човешката еволюция
- Хомо еректус - първият, напуснал пределите на люлката на човечеството Африка
- Семенник
- 10 болезнени истини, които Зигмунд Фройд разказа за живота
- Бъбречен интерстициум
- Анатомията на Грей – учебникът по анатомия на английския лекар Хенри Грей
- Хомо флоресиенсис - малкият хобит в човешкото родословно дърво
- Анатомичен атлас на Едуард Пернхопф
- Джон Хънтър и ролята му за развитието на хирургията в Англия
Коментари към 11 откачени факта за иначе нормалната човешка анатомия