6 правила на английската учтивост, които всеки може да следва
В своята книга "Скритите правила на английското поведение" ("Watching the English: The Hidden Rules of English Behaviour") антропологът Кейт Фокс описва английското общество, погледнато отвътре.
Вижте няколко от най-интересните неписани закони, които спазват британците, и помислете колко хубаво би било, ако следвахме поне някои от тях…
Правилото на извиненията
Кейт Фокс провежда весел експеримент: тя "случайно" се блъска в минувачите, за да провери дали те ще се извинят. Е, оказало се че в повечето случаи правят точно това. Британците казват: "Извинете!" при всеки случаен допир (независимо дали е по тяхна вина, или не). Разбира се, това далеч не означава, че винят себе си в тази ситуация. Всъщност, това е рефлекс, научен още в детските години.
Британците се извиняват винаги, когато нарушават личното пространство на другия: "Извинете, мястото свободно ли е?", "Извинете, но сте седнали върху якето ми."
Не е никак случайно, че тази нация се слави като най-учтивата в света, нали?
Правилото на опашките
Знаете ли, че опашка на Острова представлява редица от хора, спазващи дистанция. И ако се случи така, че някой направи опит да се пререди, никой не го порицава. Единствената реакция на останалите чакащи е презрително да свият рамене или да повдигнат вежди.
Това е едно от железните правила на англичаните: "Никакви публични сцени". Човекът, прередил останалите, вече е накърнил достатъчно своето достойнство и може би е спечелил няколко минути, но дали те са си стрували унижението?
Правилото на несериозността
Британците разказват за себе си и постиженията си с доза ирония. Още от детските си години те са научени да не се възприемат твърде насериозно. Хората, които са преизпълнени със самонадеяност, които не спират да се хвалят и да говорят с гордост за своите постижения, могат да получат единствено присмех.
Англичаните не обичат да досаждат на събеседниците си с истории за себе си. Вместо да се стараят да направят впечатление, като разкриват своя професионализъм и таланти, те изчакват събеседникът им сам да прояви интерес и да попита.
Правилото на скромността
Не си мислете, че британците са по-малко амбициозни от останалите. Просто за разлика от други, те смятат, че е срамно да се хвалят и изтъкват. В английското общество не е обичайно да се демонстрира статуса - нито с облекло, нито с автомобил, финансово състояние, нито по какъвто и да било натрапчив, показен начин.
Правилото на познанството
Британците ревностно пазят и зачитат правото на лична неприкосновеност.
Те гордо спазват желязното правило „никога да не си пъхат носовете в чуждите работи”. Точно по тази причина постъпете разумно и никога не им задавайте въпроси, свързани с работата, семейно положение, деца, освен ако те първи не заговорят за тях. Подобни въпроси се възприемат като грубост – както и всякакви разговори на тема пари, заплата и други подобни.
Правилото да се говори за времето
И тъй като вече може би се питате за какво все пак може да се разговоря с един англичанин, след като очевидно повечето теми са табу, веднага ви даваме отговор: за времето. Британците са превърнали в истинско изкуство неангажиращия диалог: кратки разговори на неутрални теми. И не се заблуждавайте, че тези разговори са нещо глупаво и формално. Те са много повече от това: общоприет начин да покажеш добронамереност. Ако се натъкнете на съседите си в асансьора, не е нужно да потънете в неловко мълчание, просто разменете няколко думи за времето.
Британците са много скромни, но това не ги спира да обсипват своите събеседници с множество комплименти. За тях това не е ласкателство, а обикновена учтивост. Истинска английска учтивост.
brightside.me
Снимка: commons.wikimedia.org
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Джон Хънтър и ролята му за развитието на хирургията в Англия
- Една българска медицинска сестра в Англия
- Източници, разказващи за лечебната употреба на розмарина от 14-ти век
- Първите пушачи в Англия смятат, че тютюнът е полезен
- Джордж Фредерик Стил – "бащата" на британската педиатрия
- Астън Вила Ф.К.
- Създаване на детската болница "Alder Hey" в Ливърпул
- История на английската медицина
- Над 80% от медицинските сестри в Англия работят, докато са болни
- Челси
Коментари към 6 правила на английската учтивост, които всеки може да следва