Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл Аз и моето семейство Домашен любимец Любителите на котки, са по-интелигентни от тези на кучета!

Любителите на котки, са по-интелигентни от тези на кучета!

от 28 яну 2016г., обновено на 24 яну 2019г.
Любителите на котки, са по-интелигентни от тези на кучета! - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Ние всички сме чували подобни изказвания: Трябва да обичате кучета; Времето, прекарано с котки никога не е изгубено; Няма никой по-верен от котката/кучето. И за тези, които по-лесно се палят: Не харесваш кучета? Изчезни!

Наистина съперничеството между любителите на котки и тези на кучета съществува откакто свят светува и изглежда отговорът на този на пръв поглед безобиден въпрос – какво предпочиташ кучета или котки? – носи със себе си началото или края на едно приятелство. Ако съдим по стереотипа, то любителите на котки са по природа изолирани същества, обикновено с женски убеждения, които са високомерни, осъдителни и предназначени за самота. Любителите на кучета, от друга страна, са приветливи, атлетични и енергични – душата на компанията , доволни от живота и отворена книга за останалите.

Е, това съперничество е на път да се засили: Последните изследвания показват измерими разлики между предпочитанията на хората за домашни любимци. И, както всеки упорит собственик котка ще твърдят, че си е знаел през цялото време, тези проучвания показват, че любителите на котки са по-интелигентни, отколкото любителите на кучета.

Да не си глътнахте езика? Продължете да четете.

На годишната среща на асоциация Psychological Science, изследовател и доцент по психология в университета Carroll Денис Гастело счита, че личностните различия между любителите на котки и тези на кучета не са просто един икономичен начин да съдим за характерите. Отчасти заради обкръжението си, любителите на котки отбелязват по-високо ниво на интелигентност, отколкото любителите на кучета.

"Има логика в това любителят на кучета да е по-оживен, защото той ще иска да е навън, говорейки и общувайки с други хора, които също водят своето куче на разходка." – обяснява Гастело. От друга страна, "ако си по-интровертен и чувствителен, може би си вкъщи, четейки книга, а твоята котка няма нужда да излиза на разходка."

Ако сте като котката си - свободомислещи, склонни да прекарвате голяма част от времето сами - вероятно сте също по-склонни към ефективно използване на това време в самота, независимо дали е в четене или изучаването на нов език.

Причината за такава чувствителност и интровертност може да се дължи на факта, че котките имат 300 милиона неврони, докато кучетата имат приблизително половината от тази цифра. И тази разлика е значителна - от способността за оцеляване в пустинята до увеличена визуална памет.

Оказва се, че не е задоволството, което движи любопитната котка, а знанието и усета за това как да го използват. Котките - находчиви, загадъчни и умни - с течение на времето са настроили фино уменията си за общуване с хората, за да убедят собствениците си да ги хранят, когато са гладни, възлизащи на повече от една отчайваща сутрин, в която прекъсват съня ви, докато при кучетата е много по-вероятно да следват знаците на техните собственици.

И докато кучетата имат способността да надушват наркотици и да откриват рак, наред с други заболявания, котките демонстрират по-изразителни и сложни звуци: Установено е, че една дива котка може да манипулира нападение в своя полза, притежавайки способността да имитират призива на своя плячка. Освен това, кучета са, общо взето, много по-зависими от техните собственици, отколкото котките, за което еволюцията е до голяма степен отговорна - кучетата са били опитомени 20,000 години преди котките и са изключително послушни, поради този факт. Котките, междувременно, приличат много повече на техните собственици: символ на независимост и автономия, която, според някои, са отличителните белези на интелигентност и успех.

Лаене или скимнете, нахвърляне или мъркане, дали предпочитате кученце да тича около вас в парка или котка да седи в скута ви, докато четете книга; екстроверт или интроверт или някъде по средата, една генерализация е неопровержимо вярна: Ние можем да съдим за сърцето на човека от неговото отношение към животните. И когато става въпрос за характер, рядко интелигентността противоречи на любовта и способността за състрадание.

Още по темата:
  • Най-интелигентните хора в историята Най-интелигентните хора в историята
  • Как въздейства веганството върху интелекта ни Как въздейства веганството върху интелекта ни
  • 12 нетипични признака на интелигентност според учените 12 нетипични признака на интелигентност според учените
  • 8 знака, че сте по интелигентни, отколкото си мислите 8 знака, че сте по интелигентни, отколкото си мислите
3.5/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БЪГ АУЕЙ СКУУТ КОНЦЕНТРАТ ЗА ПРОГОНВАНЕ НА ПТИЦИ, КУЧЕТА И КОТКИ 150 г
13.05€ / 25.52лв.

БЪГ АУЕЙ СКУУТ КОНЦЕНТРАТ ЗА ПРОГОНВАНЕ НА ПТИЦИ, КУЧЕТА И КОТКИ 150 г

УРЕД УЛТРАЗВУКОВ PESTFREE ПРОТИВ КУЧЕТА И КОТКИ 88
51.13€ / 100.00лв.

УРЕД УЛТРАЗВУКОВ PESTFREE ПРОТИВ КУЧЕТА И КОТКИ 88

БРУЕР РЕПЕЛЕНТ СРЕЩУ КУЧЕТА И КОТКИ СПРЕЙ 1 л.
18.20€ / 35.60лв.

БРУЕР РЕПЕЛЕНТ СРЕЩУ КУЧЕТА И КОТКИ СПРЕЙ 1 л.

ОБЕЗМИРИСИТЕЛ НА ГРАНУЛИ ЗА ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ CLEAR THE AIR 396 гр.
8.85€ / 17.31лв.

ОБЕЗМИРИСИТЕЛ НА ГРАНУЛИ ЗА ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ CLEAR THE AIR 396 гр.

ПРИКЛЮЧЕНИЯТА НА ТУФО РИЖИЯ ПИРАТ /ЗЛАТНО ПЕРО/ - ГЕОРГИ КОНСТАНИНОВ - ХЕРМЕС
3.55€ / 6.94лв.

ПРИКЛЮЧЕНИЯТА НА ТУФО РИЖИЯ ПИРАТ /ЗЛАТНО ПЕРО/ - ГЕОРГИ КОНСТАНИНОВ - ХЕРМЕС

РАЗГОВОРИ С МОЯТА КОТКА - ЕДУАРДО ХАУРЕГИ - ХЕРМЕС
7.64€ / 14.94лв.

РАЗГОВОРИ С МОЯТА КОТКА - ЕДУАРДО ХАУРЕГИ - ХЕРМЕС

Коментари към Любителите на котки, са по-интелигентни от тези на кучета!

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Zuzi 
    на 27 July 2016 в 13:22

    https://youtu.be/htGaXmrApMQ

СТАТИЯТА е свързана към

  • Аз и моето семейство
  • Домашен любимец
  • Топ 15 най-опасни породи кучета
  • Най-добрите породи кучета за тренировъчни партньори на бегачите
  • 19 невероятни породи котки, струващи цяло състояние
  • Фелинотерапия или как котките ни лекуват
  • Запознайте се с крехкото кученце, кръстоска между Джак Ръсел териер и Чихуахуа
  • Спешна терапия при отравяне на кучето
  • Случайното одраскване или ухапване от куче може да не е безобидно
  • Билкотерапия за... кучета
  • 10 причини да излизате с мъж, който има котка
  • Една човешка година не се равнява на седем кучешки години
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Ще има ли смелост „Прогресивна България“ да извърши реформа в здравеопазванетоЩе има ли смелост „Прогресивна България“ да извърши реформа в здравеопазването

Ще има ли смелост „Прогресивна България“ да извърши реформа в здравеопазването

от 21 апр 2026г.Прочети повече
Ръст на самоубийствата след натравяне с консервант във Великобритания Ръст на самоубийствата след натравяне с консервант във Великобритания

Ръст на самоубийствата след натравяне с консервант във Великобритания

от 21 апр 2026г.Прочети повече
Синдром на МорисСиндром на Морис

Синдром на Морис

от 21 апр 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Как да предпазим децата си от инфекции и да се грижим за здравето на носа

преди 71 дни, 15 часа и 27 мин.

Инуностимулант при диабет - дайте ми предложения

преди 80 дни, 11 часа и 57 мин.
Всички

АНКЕТА

Засегнати ли сте от липсата на вода?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Фелинотерапия или как котките ни лекуват Фелинотерапия или как котките ни лекуват

Фелинотерапия или как котките ни лекуват

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Страхувате ли се от агресивни кучета? Страхувате ли се от агресивни кучета?

Страхувате ли се от агресивни кучета?

от 12 авг 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЕКОВИТА ВИЗИРЕСТ капсули * 30

СУПРАСОРБ P ПОЛИУРЕТАНОВА ПОРЕСТА ПРЕВРЪЗКА 10 х 10 см * 1

АЛОЕ ВЕРА капсули 275 мг * 100 NATURE'S WAY

НЕБЕТ ШЕКЕР 80 г КАФЯВ

АКТЕЛСАР НСТ таблетки 80 мг / 25 мг * 28 АКТАВИС

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИММУНОТРОФИНА D течност 180 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 апр 2026г. в 18:37:34

МЕДОФЛУКОН капсули 200 мг * 1

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 апр 2026г. в 18:05:29

МЕТРОНИДАЗОЛ ABR таблетки 250 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 апр 2026г. в 18:03:52

МЕДОФЛУКОН капсули 200 мг * 1

Коментар на: К.Русева от 21 апр 2026г. в 17:40:10

ИММУНОТРОФИНА D течност 180 мл

Коментар на: Виолета Найденова от 21 апр 2026г. в 17:18:54
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival