8 март, Международен ден на жената – история и традиции на празника
Международният ден на жената (International Women's Day, съкратено IWD), се отбелязва ежегодно на 8 март в десетки държави по цял свят, като първото му провеждане точно на тази дата датира от 1914 година. Смисълът на празника в различните части на света и в различните периоди от 108-годишната му история се е променил, като в наши дни той все повече се комерсиализира и все по-убедително скъсва връзките с комунистическото си минало.
От 2011 година насам Google отбеляза празника с Doodle, като тазгодишната илюстрация е създадена специално за България, където празнуваме освен Деня на жената и Деня на майката. За разлика от предишни години, когата се е залагало повече на силата на жените, неразказаните им истории и постиженията им, през 2020 Google избира да представи нежната любов на майката. Красивата картинка на слънчогледите е символ на безграничната любов между майката и нейните деца.
През 2019 година обичайното лого на търсачката бе заменено с видео, което препраща към 14 вдъхновяващи цитата на жени от различни националности. “Крака - за какво са ми, когато имам криле?” - цитатът на мексиканската художничка Фрида Кало, бе включен в интерактивното лого на Google.
В България Международният ден на жената изцяло се припокрива с Деня на майката.На 8 март мъжете засвидетелстват обичта и уважението си към своите нежни половинки, а децата – към своите майки.
История на възникване на “Международният ден на жената”
През август 1910 година в Копенхаген се провежда Международна конференция на жените, по време на която немската социалистка Луизе Зийц излиза с предложението за учредяването на официален празник - Международен ден на жената – който да се чества ежегодно във всички страни. Идеята е подкрепена от Клара Цеткин – бъдещ комунистически лидер – и се приема с гласуване сред делегатите на конференцията – 100 жени от 17 държави, които виждат в IWD възможност за утвърждаване и пропагандиране на целите им, а именно равнопоставеност за жените, в това число избирателно право. На този етап 8 март все още не е фиксиран като дата на провеждане на Международния ден на жената.
През 1911 година празникът е отбелязан официално за първи път. Над един милион души от Австрия, Дания, Германия и Швейцария взимат участие в Международния ден на жената, а само в Австро-Унгарската империя се провеждат над 300 демонстрации. Жените настояват да получат правото да гласуват, да бъдат назначавани на общински постове и протестират срещу половата дискриминацията, ограничаваща професионалната им реализация. По това време в САЩ Националният ден на жената все така се чества в последната неделя на февруари и пак на този ден (според юлианския календар) през 1913 година Международният ден на жената е отбелязан официално за първи път в Русия.
През 1914 година празникът за първи път е отбелязан на 8 март, най-вероятно защото през тази година датата се пада в неделя. В Германия през тази година МДЖ е посветен на борбата на жените да получат избирателно право, която се увенчава с успех четири години по-късно (през 1918 година).
През 1917 година в Санкт Петербург се провеждат мащабни демонстрации по повод Международния ден на жената, отбелязан както обикновено в последната неделя на февруари (23 февруари, или 8 март според грегорианския календар), които довеждат до избухването на Февруарската революция. Жените, участващи в тези демонстрации, издигат лозунга "Хляб и мир" и настояват за прекратяване на Първата световна война, протестирайки срещу недоимъка на храна в Русия.
"На този ден бе отбелязан Международния ден на жената и се чертаеха планове за предстоящи срещи и акции. Никой обаче не си бе представял, че Денят на жената ще се окаже искрата за избухването на революцията – такава неминуемо предстоеше, но никой не бе определил кога ще започне. Въпреки нареждането, тази сутрин работничките в няколко текстилни предприятия напуснаха работните си места и изпратиха делегати, които да потърсят подкрепа за стачката им… което доведе до масови стачки… и всички излязоха на улиците", пише Леон Троцки по повод събитията от 8 март 1917 година.
След Октомврийската революция руската комунистка Александра Колонтай, която в последствие е назначена за съветски посланик в Норвегия, започва да оказва натиск на Владимир Ленин за провъзгласяването на Международния ден на жената за официален празник (неработен ден) в границите на Съветския съюз. Въпреки че това става факт още на следващата година, МДЖ остава работен ден до 1965 година, когато Президиумът на Върховния съвет на СССР обявява този ден за неработен в знак на почит към жените.
След като придобива такова значение в Русия след Съветската революция през 1917 година, празникът бързо бива разпространен в повечето комунистически и социалистически държави. В Китай МДЖ се чества от 1922 година насам, а испанските комунисти го утвърждават през 1936 година. След основаването на Народна република Китай на 1 октомври 1949 година 8 март е обявен за официален празник, на който жените работят само половин ден.
На Запад Международният ден на жената е отбелязан за първи път като празник през 1977 година, когато Генерална асамблея на обединените нации (UNGA) излиза с предложение към държавите членки да приемат 8 март за Ден на правата на жените и световния мир.
Значение на празника
През 2011 година повече от 100 държави се включват в юбилейните чествания по повод 100-годишнината от провеждането на първия официален Международен ден на жената. В САЩ американският президент Барак Обама провъзгласява март 2011 година за "Месец на жената" и призовава американците да отбележат 8 март в израз на преклонението си пред "изключителния принос на жените" за развитието на държава в исторически план. В навечерието на 8 март Хилари Клинтън – по това време Държавен секретар на САЩ – поставя началото на кампанията "100 Women Initiative: Empowering Women and Girls through International Exchanges".
През 1975 ООН официално признава Международния ден на жената, а от 1996-а всяка година избира тема на празника. “Да отпразнуваме миналото, да планираме бъдещето” - е първата тема, а през 2020 ще бъде #EachforEqual “Всеки за равенството”.
През 2012 година лозунгът на Международния ден на жената, избран от ООН, беше "Права за селските жени – да спрем глада и бедността". През тази година организацията Oxfam America призова хората да отдадат почитта си на жените, които са ги вдъхновили, или на личност от нежния пол с особено значим принос за борбата с бедността и глада, като изпратят безплатна електронна картичка по повод на Международния ден на жената. Снимка на Google през 2012
През 2014 година лозунгът на ООН по повод Международния ден на жената е "Равнопоставеност на жените - прогрес за всички", а тематичният Doodle на Google, издаден на 7 март, за първи път е изпълнен в мултимедиен формат и представя жени от цял свят в колаж от клипове, озвучен от афро-поп музиката на белгийската изпълнителка Zap Mama, чиято майка е от Конго.
2017 година също ще бъде отбелязана като юбилейна за Международния ден на жената, тъй като тогава ще се навършат 100 години от Руската революция, разпалена от протестите на жените на 8 март срещу недостатъчните дажби от хляб в Санкт Петербург, последвани от абдикацията на цар Николай II (на 15 март).
През 2018 година под названието “Нейната история е наша история” Google отбелязва празника, като събира и представя 12 истории на “обикновенни” момичета от различни краища на света и техния всекидневен живот.
Как се отбелязва “Международният ден на жената” по света
Осми март е официален празник в Афганистан, Ангола, Армения, Азербайджан, Беларус, Буркина Фасо, Камбоджа, Китай (само за жените), Куба, Грузия, Казахстан, Киргизстан, Македония (само за жените), Мадагаскар (само за жените), Молдова, Монголия, Непал, Русия, Таджикистан, Уганда, Украйна, Замбия и много други държави.
В други, като Камерун, Хърватска, Румъния, Черна гора, Босна и Херцеговина, Сърбия, България и Чили, МДЖ не е официален празник, но въпреки това масово се чества като такъв. Прието е на 8 март мъжете да подаряват цветя и дребни подаръци на своите приятелки, майки, съпруги, романтични половинки, дъщери, колежки и т.н., а в някои бивши социалистически държави като България и Румъния, както и в Афганистан, Лаос, Виетнам и други, този ден се отбелязва и като Ден на майката (този празник се чества индивидуално на различни дати – предимно през втората неделя на месец май - в цял свят). Прието е освен на майките, бабите и всички останали роднини от женски пол, на този ден децата да подаряват цветя и на своите преподавателки в учебните заведения и детските градини.
В Армения след разпадането на СССР Международният ден на жената е низвергнат и вместо него придобива популярност Празникът на красотата и майчинството. Той се отбелязва на 7 април, съвпадайки с един от най-важните празници в Арменската църква – Благовещение. Тъй като 8 март все пак продължава да се отбелязва в Армения, през последните години там бе възприета идеята двата празника, посветени на жените, да изпълняват ролята на начало и край на тъй наречения Месец на жената (започващ на 8 март и завършващ на 7 април).
В Италия е станало традиция на 8 март мъжете да подаряват на жените жълти мимози, а в основата на тази традиция е Тереза Матаи – един от членовете на партизанската организация Partigiana Chicchi, съучастник в убийството на фашисткия министър и философ Джовани Гентиле и отявлен противник на политиката на Сталин, както и тази на Тоглиати. Тя въвежда жълтата мимоза като символ на МДЖ като алтернатива на виолетките и водните лилии – цветята, символизиращи този празник във Франция. Жълтите мимози са особено популярни като цветя, подарявани специално за 8 март, най-често заедно с шоколадови бонбони, в Русия и Албания.
В Португалия пък е прието на 8 март изцяло женски компании да празнуват заедно МДЖ на официални вечери и партита, на които не присъстват мъже, докато в Полша на 8 март се провеждат мащабни феминистки демонстрации в повечето големи градове.
През 2005 година Уругвай започва да празнува МДЖ с шумни празненства на главната улица в столицата на латиноамериканската държава – Монтевидео – а най-голямо внимание привличат La Melaza – група от жени перкусионистки, които участват ежегодно в събитието.
Любопитен факт, свързан с отбелязването на 8 март в Тайван, е провеждането на проучване сред жителките на островната държава, което се изразява в измерването на талията им и алармирането за вредата от наднорменото тегло върху женското здраве.
В Чехия се водят оспорвани дебати относно честването на 8 март, тъй като празникът се свързва с комунистическия режим в страната по времето на Чехословакия и според десните партии и техните привърженици отбелязването му е изява на сантимент по комунистическото минало на страната. През 2008 Християнска и Демократична обединена чехословакска партия на народа излезе с предложение за отмяна на празника като такъв, но то не получи необходимата подкрепа в парламента, а в същото време някои неправителствени организации гледат положително на отбелязването му, тъй като 8 март дава повод да се говори за ролята на жените в обществото.
До ден-днешен се е запазила и разказва апокрифна история, даваща по-различна версия за възникването на Международния ден на жената. Според нея това се случва още в средата на XIX век, когато точно на 8 март в Ню Йорк Сити работничките във фабриките за облекло и текстил излизат на протест срещу непоносимите условия на труд и ниското заплащане, който е потушен насилствено от полицията. Историята придобива популярност сред френските комунистически кръгове, а онези, които се убедени в достоверността й, твърдят че през 1907 година на същата дата е организиран митинг по повод 50-годишнината от това събитие.
Коментари към 8 март, Международен ден на жената – история и традиции на празника