Микроби по дрехите втора употреба – как да се предпазите от инфекции
Акценти
|
С всяка изминала година интересът към дрехите втора употреба и винтидж облеклата не спира да расте. Някои ги предпочитат, защото са по-евтини, други, защото искат да живеят целесъобразно и да не замърсяват природата, докато трети просто търсят разнообразие.
Ако и вие обичате да пазарувате от магазини втора употреба, може би знаете, че дезинфекцията на закупените от там дрехи е много важна. Специалисти предупреждават, че в тях живеят много микроби, част от които крият риск от инфекциозно заболяване.
Състав на кожния микробиом
Човешката кожа е покрита с милиони бактерии, гъбички и вируси. Заедно те съставляват микробиома на кожата. Това означава, че всяка дреха, която носим, е в контакт с микробите. Някои от най-често срещаните микроби по кожата са бактерията Staphylococcus (причинява стафилококови инфекции), стрептококи, гъбички като Candida (причинява млечница/ афтозен стоматит при децата) и вируси като човешки папиломавирус (причинява HPV инфекции).
Кожният микробиом на всеки човек е уникален и адаптиран към нуждите на неговото тяло. Онова, което е напълно нормално и безвредно за един, може да разболее друг.
Риск от инфекции при носене на дрехи втора употреба
Дрехите са един от основните преносители на патогени, които причиняват болести. Микробите и гъбичките от кожата на първия им ползвател могат да останат по тях, ако не са били почистени и дезинфекцирани преди продажба. Напълно възможно е всички патогени, които е пренесъл върху дрехата при последното й обличане, да са все още там.
Кои са най-често срещаните патогени върху дрехите втора употреба
Изследване разкрива, че дрехите са замърсени с най-различни микроби, включително Staphylococcus aureus, която може да доведе до инфекция на кръвта или кожата, Salmonella, E coli, норовирус и ротавирус, който предизвиква повръщане и диария. По повърхността им се срещат още тения и гъбички, които крият риск от микоза, известна като „крак на атлета“.
Друго проучване, конкретно върху дрехите втора употреба, които се продават в Пакистан, показва наличие на Bacillus subtilus и Staphylococcus aureus. И двата вида бактерия се свързват с инфекции на кожата и кръвта. Открити са също така паразити, които могат да причинят дерматит и краста.
Условия, които благоприятстват размножаването на микроби и гъбички в дрехите
Микробите в човешката кожа оцеляват благодарение на аминокиселините в потта, секрецията на мастните жлези в космените фоликули и протеините в кожните клетки.
Микробите върху полиестерни материи оцеляват до 200 дни
Учени откриват още, че много от патогените – E coli, Staphylococcus aureus и Streptococcus pyogenes – могат да оцеляват с месеци върху дрехите при стайна температура. Микробите върху памучните тъкани и тези със смесен състав живеят до 90 дни, а върху полиестерните – до 200 дни.
Повечето патогени виреят по-лесно във влажна среда, което означава, че дрехите трябва да се съхраняват в сухи помещения.
Няма изследване, което да изчислява какъв точно е рискът от разболяване, ако човек носи дрехи втора употреба, но би било добре хората с отслабена имунна система да ги почистят и дезинфекцират, преди да ги облекат.
Как да избирате дрехи втора употреба
Когато купувате дрехи втора употреба, е добре да обърнете внимание на следните неща.
- Състояние – Огледайте добре дрехата дали не е износена или скъсана на места. Проверете шевовете, циповете, копчетата и цялостното състояние на плата. Ако забележите малък недостатък като петно или скъсано, но смятате, че е поправим, не се отказвайте.
- Размер – Размерът на дрехата може да варира в много широки граници в зависимост от марката и времето, когато е ушита. Днешният размер XL например е значително по-малък от този преди десетилетие. Ако можете, я премерете, преди да решите, че не е точният за вас размер.
- Оригиналност – Ако си търсите винтидж или маркова дреха, проверете етикета и логото, за да сте сигурни, че не е реплика.
- Материя – Разгледайте добре плата и прочетете инструкциите за пране и поддръжка. Има материи, които се свиват, отпускат или чийто цвят бързо избледнява.
- Мирис – Нормално е дрехите втора употреба да имат специфична миризма. Важното е да не е твърде силна и натрапчива, защото може да не изчезне след изпиране.
- Корекции – Огледайте внимателно дали дрехата вече не е коригирана или кърпена.
- Цена – Проучете каква е цената на подобен артикул в ново състояние, за да не се окаже, че тя е почти същата като на употребявания.
- Почистване и поддръжка – Запознайте се с инструкциите за поддръжка, тъй като има материи, които са много „капризни“ и изискват специални грижи.
- Репутация на търговеца – Ако пазарувате онлайн, първо проверете каква оценка дават други клиенти и прочетете техните отзиви.
- Стил и лични предпочитания – Избирайте само дрехи, които отговарят на вашия стил.
Как да перете дрехите втора употреба, за да унищожите микробите в тях
Микробите се нуждаят от вода, за да се развиват и размножават. Участъците от кожата, които най-често са влажни, например подмишници, ходила, интимна област, са покрити и с най-голям брой микроби. Платът, който се трие в тези части от тялото, също е най-силно замърсен с патогени. Освен с телесни течности, дрехите задържат и микроскопични остатъци от храна, които осигуряват условия за растеж на бактериите и гъбичките.
Затова е много важно да изпирате дрехите втора употреба преди да ги облечете. Проучване върху дрехи, замърсени с паразита, който причинява краста, сочи, че изпирането унищожава всички живи паразити.
- Перете на 60 градуса – Препоръчително е да използвате перилен препарат и да избирате програма 60 градуса. Така не само ще почистите петната от дрехите, но и ще унищожите микробите.
- Използвайте дезинфекциращ препарат – Студената вода няма да може да се справи с патогените. Ако нямате възможност да ги изперете на висока температура, добавете към прането дезинфекциращ препарат.
- Не ги смесвайте с други дрехи в пералнята – Специалистите препоръчват първото изпиране на дрехи втора употреба да е отделно, за да предотвратите прехвърляне на микробите.
- Можете също така да ги накиснете в съд с топла вода и антибактериален препарат за 2-3 часа и след това да ги пуснете в пералнята. По този начин със сигурност ще се предпазите от инфекция.
- Сушете ги в сушилня – Ако искате да се подсигурите допълнително, изсушете дрехите в сушилня или ги изгладете на 60 градуса, ако материята позволява.
Въпреки че повечето търговци на дрехи втора употреба твърдят, че ги изпират преди да ги предложат на клиентите, няма как да сте сигурни, че наистина го правят. Затова изпирайте всяка нова дреха, без значение дали е втора употреба или не.
- Secondhand clothes can be swimming in germs – what vintage shoppers need to know: https://theconversation.com/secondhand-clothes-can-be-swimming-in-germs-what-vintage-shoppers-need-to-know-242510
- 9 Helpful Tips for Successful Second-Hand Clothes Shopping: https://clossue.com/en/blog/9-helpful-tips-for-successful-second-hand-clothes-shopping
Коментари към Микроби по дрехите втора употреба – как да се предпазите от инфекции