4 научно обосновани причини по-често да запазваме мълчание
Във всеки един момент от нашето съществуване сме заобиколени от шумове и звуци, но сме дотолкова свикнали с това акустично замърсяване, че го приемаме като естествен фон на живота си и не обръщаме внимание на тълпите, трафика, музиката или телевизора.
Въпреки това съществува една арабска поговорка, която гласи: Отваряй устата си само, ако това, което ще кажеш, е по-красиво от тишината. Вижте още четири причини, поради което е добре по-често да запазваме мълчание.
Тишината способства регенерирането на мозъчните клетки
Според едно проучване от 2013 г., при което изследвали влиянието, което оказват различните нива на шум върху мишките, два часа тишина на ден подпомага образуването на нови клетки в хипокампуса – онази част от мозъка, която отговаря за способността ни да учим, както и за паметта и емоциите ни.
Тишината ни прави по-креативни
Мозъкът ни е активен, дори когато тялото ни почива. Когато си почиваме, той обработва и възприема информацията, която е получил през целия ден. Когато този процес преминава добре, без разсейващи шумове и други дразнители, мозъкът превключва в режим, който преобразува емоциите и спомените, стимулира въображението и подобрява уменията ни. В резултат на запазеното от нас мълчание ние ставаме по-креативни и отворени към света.
Тишината премахва стреса и напрежението
Доказано е, че постоянният шум влияе негативно върху нашия мозък, което води до повишаване на нивата на хормона на стреса кортизол. Тишината от своя страна има точно обратния ефект. Липсата на шумови дразнители премахва среса и напрежението от нашето тяло и от мозъка ни. Учените проследили промените в кръвното налягане и циркулацията на кръвта и стигнали до заключението, че две минути тишина са по-ефективни от слушането на каквато и да е отпускаща музика.
Тишината обновява психическите ни възможности
Шумът възпрепятства решаването на проблемите ни, както на работа, така и, когато учим. Това може да е причината за спада в нашата мотивация, внимание и увеличаването на броя на грешките. Някои проучвания са доказали, че децата, които живеят или ходят на училище по натоварени улици или ж.п. линии, имат по-ниски оценки по някои предмети – като литература и езици, отколкото децата, които живеят в по-тихи райони. Въпреки това, има едно приятно допълнение към това правило: мозъкът може да възстанови това, което е загубил в резултат на шумовото замърсяване.
Източник: brightside.me
Снимки: brightside.me; odyssey.com; wordpress.com; madeinindia.com; voicesofyouth.com; marksdailyapple.com
Коментари към 4 научно обосновани причини по-често да запазваме мълчание