Ефективни решения за удължаване живота на най-експлоатираните предмети и уреди в ежедневието
Независимо от покупателната способност на човек, всеки би искал да забави износването на вещите, които използва в ежедневието си. Съображенията са най-различни: едни харесват особено много някоя мебел, килима в гостната, жълтия чадър, подарен от любим човек, други просто не искат да сменят пералната си машина на всеки 5 години, а трети предпочитат да инвестират парите си в неща, които не са пряко свързани с бита.
Съхранението за по-дълъг период от време на предметите и продуктите, към които най-често прибягваме в ежедневието, е възможно чрез елементарни хитринки или промяна в някои навици, които способстват за по-бързото амортизиране на тази или онази вещ. Надяваме се, че с тази статия ще ви помогнем да откриете решения поне на част от проблемите от битово естество, с които се сблъсквате редовно и които ви костват излишни средства и разочарование.
Килими
Слагането и използването на изтривалка за крака пред входната врата може да удължи двойно живота на килима или мокета в дома ви. Обикновено с първите пет-шест крачки, които правим, прекрачвайки прага на дома си, се отърваваме напълно от мръсотията, която внасяме с обувките си. В случай че тези частици от пръст, пясък, листна маса и всякакви други нечистотии редовно се наслояват в текстилната подова настилка, с времето те започват да унищожават фините власинки подобно на шкурка и повърхността видимо губи естетичния си вид, наподобявайки обезлесената структура на горската пътека. Килимите също така имат способността да "привличат" микрочастиците от мазнините, които се отделят при готвене в кухнята, което допълнително съсипва добрия им вид. Ето защо е хубаво да свикнете и да научите всички, които влизат често в дома ви, да използват изтривалката, да се обуват с домашни чехли или пантофи, когато влизат в стая с подобна настилка, и да използвате абсорбатора в кухнята всеки път, когато използвате фурната.
Начинът, по който почиствате килимите и мокетите, също е от значение. Най-ефикасното обезпрашаване се постига с прахосмукачка и бавни движения напред-назад, тъй като позволява навлизането на въздух между власинките и елиминира и най-дребните частици в дълбочина. Забавяйте движението и изправяйте леко тръбата на прахосмукачката при всяко "връщане" на четката назад, тъй като тогава всмукването е най-силно.
Тонер
Да имаш принтер в дома си определено е огромно удобство, но също така допълнителен разход, при това доста сериозен. За щастие, има трикове, чрез които бихте могли да намалите наполовина консумацията на тонер за вашия принтер. Първото, което трябва да направите, е да свикнете да използвате по-икономични шрифтове (с по-тънки контури) като "Garamond" или "Courier" с минималния четивен размер и с качество на копирането, настроено на "Draft" (чернова). Още по-добро решение е да свалите от интернет шрифта "Ecofont", който използва много по-малко мастило, тъй като всеки символ съдържа микроскопични дупчици (прекъсване на мастилото), невидими с просто око. Ако използвате цветен принтер, можете да балансирате разхода на цветове (обикновено черното свършва първо) като използвате магента или циан например, когато принтирате текстове без стойността на документи.
Самобръсначки
Като оставим настрана факта, че повечето мъже изглеждат добре с брада и тя все още е считана за символ за мъжественост, модата на брадите си има и друго обяснение – ежедневното бръснене означава постоянно закупуване на консумативи, които в никакъв случай не са евтини. Въпреки че направата на една самобръсначка за еднократна употреба струва по-малко от 30 стотинки, а ножчетата им са с живот от 5 до 7 бръснения, потребителите са принудени да плащат по 7-8 лева, купувайки я от супермаркета. В случай, че не искате да пускате брада (или да оставите съответното окосмяване, което до момента сте премахвали чрез бръснене, да расте на воля), можете поне да приложите няколко хитрости, с които да удължите живота на самобръсначката до цяла година!
Преди всичко, намалете триенето на ножчетата при бръснене, като извършвате тази процедура, след като сте взели душ, защото тогава всички косми и косъмчета ще са най-меки. В края на процедурата отръскайте добре самобръсначката от водата и я оставете на сухо място (без да слагате предпазител), така че да изсъхне напълно. Когато усетите, че ножчетата са започнали да се износват, наострете ги като прокарате самобръсначката 10-20 пъти по крачола на джинсите си. Тази процедура ще изглади отново повърхността им.
Грим
Средностатистическата жена ще похарчи повече от 25 000 лева за декоративна козметика в живота си, твърди скорошно проучване. Ако искате да намалите този разход, не е необходимо да спирате да се гримирате, а просто да промените навиците си. Можете да започнете със замяната на гъбата, която използвате за нанасянето на фондьотен, с четка. По този начин ще изразходвате по-малко от продукта, тъй като гъбата абсорбира много повече от продукта. Реално не всичко, което е поела, може да се пренесе на лицето. Същото се отнася и до червилото – то ще изтрае по-дълго, ако го нанасяте посредством четчица. Можете да забавите наполовина изчерпването на спиралата за мигли, ако вместо да топите и вадите четката неколкократно, за да бъде равномерно покрита с туш, я въртите ту в едната, ту в другата посока около оста й.
В първия случай влизането на въздух във флакона е гарантирано, което води до бързо изсъхване на туша. Когато този момент все пак настъпи, оставете флакона за минута под течаща гореща вода и добавете вътре в него няколко капки физиологичен разтвор – така тушът ще се втечни и ще можете да използвате не малко количество, което обикновено изхвърляте.
Маникюр
Цената, която една жена плаща, за да поддържа ноктите си по най-добрия начин с посещения в козметичен салон, е твърде висока, за да пренебрегне съветите, които биха могли да удължат срока на "годност" на маникюра й. Едно от най-важните условия за запазване на лака, без избледняване и излющване за по-дълго време е пълното му изсъхване, което може да отнеме до 12 часа, въпреки че усещането за фиксиране на покритието идва само 20-тина минути след нанасянето му. В най-добрия случай няма да ви се налага да топите ръцете си в гореща вода поне до следващия ден, така че е добре да сте се погрижили за домакинските си задачи, изискващи мокрене на ръцете, преди да отидете при маникюрист. Също така е важно да знаете, че всякакви следи от крем за ръце, мазнина или влага по ноктите ви ще попречат на фиксирането на лака, така че, преди полагането му, ноктите трябва да бъдат избърсани старателно с оцет или ацетон, който да ги подсуши идеално.
Чадъри
Колко чадъра сте изхвърлили на боклука, тъй като материята се е прокъсала или спиците им са ръждясали? Удължете живота на новия си чадър, като свикнете да го оставяте да изсъхва от водата, без да го тръскате, свивате и разтваряте многократно преди това - просто го положете както е отворен на една страна, така че водата да се отцеди от него. На всеки няколко месеца почиствайте и излъсквайте металните части на чадъра с газ за запалки.
Перална машина
От всички видове бяла техника, с които разполага съвременното домакинство, пералните машини са с най-кратък живот, твърдят специалистите. По данни на Агенцията за защита на потребителите в Обединеното кралство една от всеки три нови перални машини се поврежда още през първите шест години от закупуването й. Няколко са навиците, които трябва да придобиете, за да удължите живота на своята незаменима помощница в прането.
Първо – не препълвайте машината, а спазвайте ограничението за теглото на прането, като се стремите винаги да можете да пъхнете свободно ръката си в барабана, преди да я включите. Второ – не пускайте машината и в случаите на малко пране, защото, подобно на препълването, това ще я накара да се тресе, особено при центрофугиране. А колкото по-силни са вибрациите, толкова по-бързо ще се износят частите и отслабят свръзките. Трето – също толкова важно е пералната да бъде добре нивелирана, тоест да се намира на равна повърхност. Ако това не е възможно, да се използват развинтващите се удължения, така че да се компенсира наклона. По този начин, ако се опитате да заклатите пералната, тя да остане неподвижна. При много твърда вода е желателно да използвате продукт за почистване на варовиковите отлагания на всеки шест месеца.
Гориво
Кой би възразил срещу икономията на бензин, без да трябва да се отказва от удобството да се придвижва с личния си автомобил? Достатъчно е да свикнете да шофирате с по-умерена скорост и да държите багажниците му празни, за да установите, че можете да изминавате по-дълъг път с едно и също количество гориво в резервоара. И скоростта, и допълнителното тегло на колата могат да увеличат консумацията на бензин, така че следете за тези показатели и скоро ще можете да инвестирате част от сумата, която доскоро сте давали за гориво в нещо друго.
Автомобилни гуми
Не подценявайте важността на степента на напомпване на гумите на автомобила си. Скоростта на износването им зависи преди всичко от това дали са напомпани правилно. Когато шофирате със спаднали гуми, те се износват по-бързо от вътрешната и от външната страна, а когато са прекомерно напомпани – в средата. Вклиняването на гумите в бордюра на тротоара също не е особено "здравословно" за този компонент от автомобила ви.
Сутиени
Сутиените и изобщо бельото са най-носеният и най-праният елемент от облеклото на жената, а ако са луксозни, вероятно са и един от най-скъпите. По-деликатната конструкция на сутиените, често включваща метални части, подплънки, пластмасови и метални халки и т.н., е предпоставка за по-бърза амортизация при пране в пералната машина. За да удължите живота им, перете тази част от бельото си на ръка със средно топла, но не и гореща вода, без продължително накисване и с минимално количество перилен препарат (най-добре е да замените праха за пране с течен препарат за пране за деликатни тъкани). Начинът на изсушаване на сутиените също е от значение – вместо да ги слагате на радиатора или да висят от простира, оставяйте ги да съхнат на въздух върху хавлия.
Боядисване на косата
Почти всяка жена рано или късно решава да промени цвета на косата си, а много голям процент от жените боядисват косата си постоянно, започвайки още в тийнейджърските си години. Процедурата по боядисването не само струва скъпо, но може да увреди косата, особено когато цветът се изсветлява драстично в продължение на години. Затова най-добрият вариант за боядисване и от икономическа, и от здравословна гледна точка, е да изсветлите естествения цвят на косата си само с няколко гами, така че корените да не издават до такава степен растежа й, което налага по-често боядисване. Друг вариант е да заложите на промяната в цвета (към по-тъмно, например) с продукти от природата, които няма да навредят на косъма. Изберете внимателно шампоана, с който къпете боядисаната коса, тъй като много от продуктите, които се предлагат на пазара, съдържат сол (соден хлорид), чието предназначение е да направи косата по-плътна и гъста (на вид), но същевременно сваля цвета от косъма. Специалистите препоръчват употребата на шампоани с агент за уплътняване на косъма на растителна основа. Още един начин да отложите следващото боядисване е да не миете косата си след посещението във фризьорския салон колкото се може по-дълго, така че цветът да проникне максимално добре в косъма.
Дивани
Избелял цвят, износена дамаска, видими замърсявания, които не могат да бъдат премахнати по никакъв начин – това са най-честите причини за претапициране на диваните и фотьойлите в дома или за подмяната на тези мебели с нови. Няколко са решенията, които могат да отложат този момент във времето. По отношение на избеляването – обърнете внимание колко време на ден слънцето огрява директно дивана. За да намалите проникването на слънчевите лъчи, може да сложите щори/ завеси или да смените локацията на дивана, така че да не се намира под пряка слънчева светлина. Забранете на животните да спят върху дивана/фотьойла и почиствайте тапицерията с прахосмукачка и специален препарат поне веднъж седмично. В противен случай при всяко сядане и местене на дивана замърсяванията ще протриват плата подобно на шкурка. Оправяйте формата и сменяйте разположението на декоративните възглавници редовно, за да не се износват и деформират.
Плодове и зеленчуци
Не съдете прибързано за качествата на плодовете и зеленчуците, които съхранявате у дома, по промяната във вида им. Потъмняването и омекването не само не свидетелстват за занижена хранителна стойност, а напротив – в много случаи съдържанието на витамини е дори още по-концентрирано. Съживете повехналите моркови, като ги поставите в леденостудена вода за около час. Когато съхранявате зеленчуци в хладилника, слагайте ги внимателно един до друг върху няколко листа кухненска хартия, която ще поеме влагата от тях и ще забави процеса на загниване.
Лукът и чесънът ще се запазят свежи за по-дълго време (до шест месеца), ако ги съхранявате на хладно и тъмно място, наредени глава до глава в обикновен найлонов чорапогащник. Той може да е завързан на възел между всеки две глави и да е провесен да виси вертикално. Когато съхранявате плодове от семейството на ягодите, отстранявайте периодично онези, които имат признаци на загниване и потопете останалите в топла вода за половин минута. По този начин ще елиминирате наченките на плесен. Бананите трябва да се съхраняват отделно от останалите плодове, тъй като отделят етилен – газ, който кара другите плодове да се развалят по-бързо.
Млечни продукти
Достатъчно е да намалите температурата в хладилника си от 5 на 1-3 градуса по Целзий, за да удължите срока на годност (периода, след който в тях започват да се развиват бактерии) на прясното мляко, сиренето, сметаната и киселото мляко с 25%. За да запазите по-дълго сметаната и мекото сирене, поставете неразпечатаните кофички в хладилника с дъното нагоре. Това създава вакуум на мястото, където са запечатани и пречи на проникването на въздух, както и на развитието на микроби.
Цветя
Удължете живота на откъснатите цветя, с които искате да украсите дома си, като добавите към водата във вазата малко количество (не повече от една чаена лъжичка) вода за устна хигиена, водка или белина. Тези течности имат антибактериален ефект, благодарение на който процесите на гниене и запушване на каналчетата на стеблата на цветята от размножаващите се във водата бактерии ще бъдат отложени във времето.
Батерии
Колкото повече безжични устройства притежава човек (какъвто е и стремежът на производителите на техника), толкова повече батерии е принуден да използва, а всяко презареждане на батерията, в случай, че тя е от този тип, намалява живота й, тъй като с времето химикалите в нея (литият, например) престават да създават същия електрически заряд.
За да отложите момента, в който ще трябва да смените батерията на дадено устройство, изваждайте я от него винаги, когато не я ползвате. Ако например използвате лаптопа си предимно включен в захранването, отстранете батерията и я слагайте само тогава, когато го изключвате от електропреносната мрежа. Бихте могли да конфигурирате по енергийно ефективен начин мобилните си устройства, като намалите яркостта им и спрете част от процесите, които се поддържат от операционна система на стендбай режим. Съществуват не малко приложения, които могат да свършат това вместо вас, но самите те също консумират енергия, така че отделете малко време, за да придобиете необходимите знания и да можете да извършвате тези елементарни операции ръчно.
Снимки: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЕЛУГА МЕБЕЛИ ЗА КЪЩА ЗА КУКЛИ - КУХНЯ 70120
БИГДЖИГС ДЪРВЕНИ МЕБЕЛИ ЗА КУКЛЕНА КЪЩА JT116
БАРВА ПЪРФЕКТ ХАУС ПРОФЕСИОНАЛЕН ПОЧИСТВАЩ КРЕМ ЗА МЕБЕЛИ С ПАРФЮМ 450 мл
БАРВА ПЪРФЕКТ ХАУС ПРОФЕСИОНАЛЕН ПОЧИСТВАЩ ПРЕПАРАТ ЗА КОЖА С ПАРФЮМ 480 мл
STARLYF ПРОТЕКТОР ЗА ДИВАН ЧЕРНО - СИВО
STARLYF ПРОТЕКТОР ЗА ДИВАН КАФЯВО - БЕЖОВО
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- За дома и градината
- Как да премахнем перманентен маркер от различните повърхности
- Череша
- Захарна тръстика
- Премахнете петна от вода по дървените мебели по 6 начина
- Ето как са изглеждали ранните образци на познати електроуреди
- Магнитно-електрически апарат за лечение на нервни заболявания
- Направете си домашен спрей за бърсане на прах
- Създаване на микроскопа
- Използвайте 5 подръчни средства, за да заличите драскотините по мебелите
- Старинни микроскопи от XVII до XIX век
Коментари към Ефективни решения за удължаване живота на най-експлоатираните предмети и уреди в ежедневието