10 урока за възпитание на детето от един велик човек – Януш Корчак
Известен полски педагог, детски автор, лекар и социален активист – това са едни от малките определения, които описват Януш Корчак, един наистина забележителен мъж и герой, който три пъти отказва да спаси живота си за сметка на други хора.
Преди Полша да бъде завладяна от нацистите Януш Корчак планирал да се премести в Палестина. По това време той работел като лекар в едно сиропиталище и просто сърце не му давало да зареже всичките деца, които били под грижите му. Затова в крайна сметка останал във Варшава и посрещнал ужасяващите събития заедно с тях.
През 1942 г., когато нацистите започнали да избиват евреите, живеещи в гетото във Варшава, той имал втори шанс да се спаси. Но когато Януш получил възможност да избяга, той отново отказал.
Когато се разбрало, че неговите сирачета ще бъдат депортирани до лагерите на смъртта, той имал още една възможност да ги изостави и да се спаси. Един офицер от СС разпознал детския автор и го попитал:
- Вие ли сте автора на „Крал Матиуш I”? Прочетох я, когато бях дете. Браво. Свободен сте да си тръгнете.
- А децата?
- Децата трябва да отидат, но вие можете да си тръгнете веднага.
- Грешите, не мога да си тръгна просто така. Не всички хора са лоши.
Никой от свидетелите на този разговор вече не е сред живите. Нито онези деца и възрастни, които слушали разказите на Корчак по пътя към Треблинка, един от най-ужасяващите нацистки лагери на смъртта. По този начин той се опитвал да разсее децата от лошите мисли и страховете им.
Сигурни сме, че нито една от тези истории за Януш Корчак не е лъжа. Всеки малък епизод от неговия живот ни показва какъв велик мъж е бил той. Той бил силен човек и прекрасен учител, който избрал да остане с децата дори на цената да посрещне смъртта в газовата камера. В този ден той жертвал собствената си свобода и живота си в името на една по-висша добродетел – достойнството и смелостта да остане с децата до самия край.
Ние вярваме, че всеки трябва да знае кой е Януш Корчак. За да се убедите какъв благороден човек е той, ще споделим с вас 10 от неговите велики мисли, взети от педагогическия му цикъл от 4 части "Как да обичаме детето".
"Не очаквайте детето да изпълни вашите цели. Помогнете му да стане човекът, който то наистина е, не който сте вие."
"Не очаквайте вашето дете да ви върне всичко, което сте вложили в него. Вие сте му дали живот, как може то да ви се отплати? То ще даде живот на друго дете, то на друго и това е един необратим акт на благодарност."
"Никога не превръщайте детето си в отдушник на своето негодувание и ще избегнете разочарованието по-късно в живота. Ще пожънете, каквото сте посели."
"Не подценявайте проблемите на детето си. Всичко в живота ви се дава спрямо това дали можете да се справите с него. Запомнете, животът на детето е също толкова труден и дори по-труден от вашия, тъй като то няма никакъв житейски опит."
"Никога не омаловажавайте вашето дете!"
"Не забравяйте, че най-важните познанства в живота са тези с вашите деца. Обръщайте им повече внимание, тъй като никога не знаем кого ще срещнем в лицето на това дете."
"Не бъдете прекалено строги със себе си, ако не можете да направите нещо за своето дете. Просто запомнете, че никога няма да сте направили достатъчно, ако не сте направили всичко, което сте могли."
"Детето никога не е тиран, който е завзел живота ви. То не е само ваша плът и кръв. То е скъпоценния граал на живота, който ви е даден, за да можете да разпалите творческия му огън. То е доказателство за любовта на двама човека и от деня на неговото раждане, те не просто отглеждат дете, а жива душа."
"Научете се да обичате децата на другите. Никога не се отнасяйте към детето на някой друг по начин, по който не бихте искали да се отнасят с вашето дете."
"Обичайте детето си независимо от това кой или какво е то – дори ако се окаже, че не е надарено с талант или е неуспешно като възрастен. Радвайте се, когато общувате с него, защото детето е празник на живота и винаги е с вас."
източник: brightside.me
Коментари към 10 урока за възпитание на детето от един велик човек – Януш Корчак