Шум в ушите – начини за справяне с негативното му въздействие
Всеки ден много хора се оплакват от странен и постоянен фантомен звук в едното или и в двете уши. Шумът е силен, разсейващ и плашещ – и най-важното – не изчезва. Видът на звука варира от пациент на пациент: бръмчене, духане, съскане, звънене, рев, бучене, свистене или комбинация от тях. Но какъвто и да е шумът, състоянието се нарича тинитус. И нещото, което е общо за хората с тинитус, е, че звукът не е външен, а е буквално в главата им.
Като невротолог, д-р Брадли Кесер се среща с приблизително 2500 пациенти с шум в ушите по време на своята 20-годишна практика. Това вероятно звучи много, но не е изненадващо – до 15% от населението на САЩ (над 50 милиона) страдат от това състояние. Приблизително 20 милиона от тях имат тежък, хроничен тинитус, а други 2 милиона се борят с изтощителен шум в ушите. Състоянието изглежда засяга най-много хората в средна възраст, но често младежи и тийнейджъри също страдат от шум в ушите.
>>> Силните шумове могат да причинят натрупване на течност във вътрешното ухо и загуба на слуха
Разочарование от лекарите
Какво причинява шума? Някои изследователи казват, че шумът се генерира в ухото. Други предполагат, че това се случва в мозъка. Към момента обаче не са налични убедителни доказателства, както и лечение за състоянието.
За съжаление, много лекарите подхождат с пренебрежение към шумът в ушите. Повечето смятат, че малко или нищо може да се направи и че трябва да се живее със състоянието. Това отношение обаче оставя пациентите разочаровани и ядосани.
Вярно е, че шумът в ушите няма лечение. Но също така е вярно, че специалистите по слуха имат много стратегии, за да помогнат на пациентите да се справят. При повечето хора може да се направи много за намаляване на дискомфорта.
Причини за шум в ушите
В голяма степен това състояние остава загадка, но клиницистите и изследователите знаят, че силният шум може да предизвика тинитус. Огнестрелни оръжия, електроинструменти, тежки машини, ядрено-магнитни сканирания и силна музика често са в основата на шума в ушите. Само едно излагане на силен шум – това, което лекарите наричат акустична травма – може да предизвика тинитус, въпреки че в повечето случаи това е временно.
Ето защо много военнослужещи страдат от тинитус, придобит след излагане на стрелба или шум от автомобили и самолети. Данните сочат, че 2,5 милиона ветерани получават обезщетения за инвалидност поради шум в ушите.
Други фактори, които могат да причинят или допринесат за шум в ушите, включват инфекции на синусите, треска, грип, емоционален стрес, кофеин, никотин, алкохол и някои медикаменти, като аспирин, ибупрофен и други нестероидни противовъзпалителни лекарства.
>>> Честата употреба на аналгетици, отпускани без рецепта, повишава риска от развитие на шум в ушите
Ключ за възстановяване
Хората, които страдат от шум в ушите, трябва да преминат специализиран преглед, за да изключат прости причини като натрупване на ушна кал, инфекция или спукано тъпанче. Те също така трябва да се подложат на цялостен тест за слуха, за да се оцени състоянието им.
Докато вземат решение да посетят лекар, много пациенти вече се намират в омагьосан кръг – шумът в ушите увеличава стреса, а той от своя страна влошава състоянието. Ето защо е изключително важно лекарят да увери пациентите, че тинитусът не е опасен или животозастрашаващ, както и че не е признак или симптом на нещо по-сериозно. Това просто успокоение често е достатъчно за повечето хора, за да се справят успешно със състоянието.
Как да се справите с шума в ушите
Фоновият звук често заглушава шума в ушите. В YouTube има много видеоклипове, генериращи звук, които могат да помогнат за премахване на неудобния шум, като също така са налични безплатни приложения за смартфони. За някои хора климатиците, вентилаторите, телевизията и радиото могат да бъдат ефективни за заглушаване на шума в ушите.
Съществуват и устройства за произвеждане на звук, които се поставят в ухото, за да помогнат за противодействие на шума в ушите. Програмирани от аудиолог, устройствата излъчват тон със същата честота като шума в ушите на конкретния пациент, помагайки за неутрализирането му.
За хората със загуба на слуха обикновените слухови апарати могат да маскират шума в ушите, излъчвайки фонов шум.
Друг ефективен подход е когнитивно-поведенческата терапия, която доказано помага на хора с други състояния като депресия, тревожност, посстравматично стресово разстройство, анамнеза за мозъчно сътресение или друго травматично мозъчно увреждане. Чрез намаляване на основния стрес хората се научават да живеят с шума в ушите.
При някои пациенти терапията за преквалификация на тинитус също е ефективна. Тя съчетава когнитивно-поведенческа терапия с програмирано шумопотискащо устройство, което възпроизвежда приятна музика. Теорията е, че тинитусът спира да предизвиква безпокойство и стрес, тъй като човек започва да го свързва с приятна музика. Изследванията показват, че 80% от пациентите извличат някаква полза от терапията.
Не е тайна, че на пазара са налични много хранителни добавки за шум в ушите, но експертите препоръчват да се подхожда към тях с внимание, туй като не са налични научни изследвания, които доказват, че са ефективни.
И нека не забравяме, че в много случаи времето е най-добрия лек. Може да отнеме няколко месеца или дори няколко години, но в даден момент състоянието често до голяма степен отшумява от само себе си и въздействието му върху живота значително намалява.
That annoying ringing, buzzing and hissing in the ear – a hearing specialist offers tips to turn down the tinnitus: https://theconversation.com/that-annoying-ringing-buzzing-and-hissing-in-the-ear-a-hearing-specialist-offers-tips-to-turn-down-the-tinnitus-192242
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БОИРЕР СЛУХОВ АПАРАТ HA 50
ПРОМОЛАНАФОРМ СЛУХОВ АПАРАТ HEARING AMPLIFIER
БОИРЕР СЛУХОВ АПАРАТ HA 20
ДИВЕРТАЗА таблетки * 30
ХОРФИТ капсули за подобряване на слуха * 120 SANCT BERNHARD
АУДИО КАЛМ капсули * 30
НовСТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Как да облекчим болката в ушите без лекарства
- Техники и средства срещу заглъхване на ушите
- Естествени средства за лечение на намаляване и загуба на слуха
- Как да се справим с шума в ушите?
- Сетивни системи
- H93.1 Шум в ушите (субективен)
- Функционална морфология на ухото
- Звукова вълна
- Тест за изследване на слуха (Аудиометрия)
- Хирургия на ухото
Коментари към Шум в ушите – начини за справяне с негативното му въздействие