Удивителни факти за сънищата
Сънищата са едни от най-странните и интересни преживявания в живота ни, но какво всъщност знаем за тях? Наясно ли сте, че по време на Римската империя някои сънища са били предоставяни на римския Сенат за анализ и интерпретация? Те са били смятани за послания от боговете и дори съновниците са придружавали военните лидери в техните битки и кампании. Друг всеизвестен факт е, че много творци са получили вдъхновение именно от сънищата си. Тези и още много удивителни факти за сънищата, които биха могли истински да ви смаят, вижте с нас.
Забравяме 90% от сънищата си
В рамките на 5 минути след събуждането, половината от съня ви е вече забравен, а в рамките на 10 минути няма да помните 90% от него.
Слепите хора също сънуват
Хората, които по някаква причина са изгубили зрението си в даден момент от живота, продължават да виждат образи в своите сънища. Тези от тях, които по рождение са слепи, не сънуват изображения, но в своите сънища изпитват силни усещания, вследствие на останалите им сетива - слух, обоняние, допир и емоция.
Всеки сънува
Всяко човешко същество сънува, освен в случаите на остро психическо разстройство. Ако смятате, че не сънувате, сериозно грешите. Просто по-голямата част от сънищата се забравя, преди дори да сте се събудили. А често при самото отваряне на очите, мозъкът вече е заличил и последните следи от среднощните ви визуализации.
В сънищата си виждаме лица, които вече познаваме
Нашият ум не измисля лица - в сънищата си ние виждаме истинските лица на реални хора, които сме виждали по време на нашия живот, въпреки че някои от тях не помним. Виждаме стотици хиляди лица през живота си, така че нашия мозък има огромен запас от образи, които възпроизвежда по време на сън.
Не всеки сънува цветно
12% от хората сънуват само в черно и бяло, а на останалите сънищата са цветни. Изследванията, проведени от 1915 до 1950 година, твърдят, че хората сънуват основно в черно и бяло. Тези резултати започват да се променят през 1960 година. Към днешна дата научните изследвания сочат, че едва 4.4% от хората под 25-годишна възраст сънуват в черно и бяло. Едни от най-новите проучвания сочат, че това е свързано и с прехода от черно-бяла към цветна телевизия.
Сънищата са символични
Сънищата притежават дълбок смисъл, но символично, а не конкретно за това, което сънувате. Буквалната интерпретация е напълно погрешен подход. Трябва да търсите скритите смисли и символи във всичко, което виждате и усещате насън.
Емоция по време на сън
Най-честата емоция по време на сън е тревожността. Негативните емоции преобладават над положителните. Това вероятно се дължи на факта, че когато в нас преобладават позитивни чувства, заспиваме спокойно и няма какво да ни обезпокои по време на хармоничния сън. Докато негативните чувства, които трупаме в себе си през деня, избуяват точно, когато затворим очи нощем.
Не сънувате през цялата нощ
Като цяло, бихте могли да сънувате навсякъде, но по 1 или максимум 2 часа през нощта. Макар и някои сънища да ви се струват като цяла вечност, те всъщност са краткотрайни и никога не могат да продължат дълго.
Животните също сънуват
Като живи същества и те имат своите собствени страхове и терзания.
Направени са проучвания върху различни видове животни, които са показали едни и същи мозъчни вълни по време на сън, също като при хората. Ако наблюдавате куче, докато спи, ще забележите как лапите му мърдат и то издава скимтящи звуци - явно гони нещо в съня си.
Тялото се парализира по време на сън
Бързото движение на очите е нормален етап от съня, като при възрастните хора заема 20-25% от общия сън и около 90-120 минути от нощния сън. По време на този етап тялото е парализирано от механизъм в мозъка с цел предотвратяване на неговите движения. Въпреки това е възможно този механизъм да се задейства преди, по време или след нормален сън, докато мозъкът се събужда.
Включване на реалността в съня
Нашият ум интерпретира външните дразнители и ако сетивата ни са "бомбардирани" от такива, ги включваме към това, което сънуваме. Тоест, ако чуете някакъв звук, докато спите и сънувате, вие автоматично ще го включите в съня си. Например сънувате, че сте на концерт, докато брат ви свири на китара.
Мъжете и жените сънуват различно
По-голяма част от сънищата на мъжете включват други мъже и 70% от образите в съня им са мъжки. При жените този резултат е почти равен. Освен това, мъжете обикновено имат по-агресивни емоции в сънищата си, отколкото нежния пол.
Сънищата предсказват
Резултатите от няколко проучвания върху големи групи от хора сочат, че между 18% и 38% от изследваните са имали най-малко един предсказващ събитията сън, а 70% са имали дежа вю. Хората, които вярват в предсказанията на сънищата, са между 63% и 98%.
Който хърка, не сънува
Този факт е широко разпространен, въпреки че няма научни доказателства за това, че човек не сънува, докато хърка. Затова днес можем да приемаме това твърдение по-скоро като популярен мит и да очакваме в най-скоро време доказателство, което да защити или отхвърли хипотезата.
Оргазъм по време на сън
Напълно е възможно да изпитате оргазъм по време на сън. Е, няма да е толкова силен, както по време на реален секс, но със сигурност усещането ще е силно и приятно. Много хора смятат и това твърдение за мит, но дори да не ви се е случвало лично, със сигурност имате поне един близък познат, на когото се е случвало. Явлението не е безизвестно от векове назад. Едни го приемат като благословия, а други като наказание. Но какво да кажем... въпрос на гледна точна.
Снимка: pexels.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
500 ФАКТА ЗА СВЕТА ОКОЛО НАС - СИЕЛА
ХИЛЯДА ФАКТА ЗА ДИНОЗАВРИТЕ - ЕГМОНТ
РИЪР ПРЕГРАДА ЗА ЛЕГЛО 45020
Безплатна доставка за България!АРОМА БЛЕНД ЗА ЛЕКА НОЩ 10 мл ЕТЕРИНА
ПРАНАРОМ КОМБИНАЦИЯ ЗА ДИФУЗОР СЪН 30 мл
ОЙОНО НОЩ таблетки * 24
НовСТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Син лотос, Син египетски лотос
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Алтернативни средства против хъркане
- Как да се справим с безсънието
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Може ли магнезият да помогне за подобряване на съня
- Сънотворни средства
- Хормонално-заместителна терапия при менопауза
Коментари към Удивителни факти за сънищата