Съпрузите управляват по-добре семейния бюджет
Сравнителен анализ показва, че мъжете през 2016 г. се справят по-добре с разпределението на семейните средства, отколкото през 1992 г., като това важи с особена сила за материално осигурените домакинства.
Учени провеждат анкета със съпрузи от двуполови брачни двойки, отговорите от която разкриват, че мъжете са „по-умели в управлението на семейния бюджет.“
Подобни проучвания са извършвани и по-рано през годините. През 2016 г. мъжът е посочен като по-добрия експерт във финансите в 56% от отговорите, през 1995 г. – в 49%, а през 1992 г . – в 53%. Сред единия процент домакинства, които получават най-високи нетни приходи през 2016 г., 90% от анкетираните смятат, че съпругът разпределя средствата по-добре от съпругата.
Шърман Хана, водещ автор на изследването и професор по науки, свързани с консуматорството, в държавния университет на Охайо, смята, че „въпреки значителния прогрес, постигнат от жените в различни сфери, все още съществува голямо разминаване по отношение на отговорността при управление на семейния бюджет.“
Проучването е публикувано онлайн в списание „Financial Planning Review.“
Експертите анализират данни от статистически доклад, който се изготвя през 3 години (1992 г. – 2016 г.) и предоставя информация за доходите, пенсиите, използването на финансови услуги и други демографски характеристики на американските семейства. През 2016 г. в статистиката са включени 6248 домакинства.
Фактори
Според учените вероятността мъжът да бъде определен като финансов експерт в семейството не зависи от доходите, а от цялостното благосъстояние, базирано на семейните активи (притежания). Възрастта на съпруга и възрастовата разлика между партньорите също не играят роля.
Образованието на мъжа обаче оказва голямо влияние – колкото по-образован е той, толкова по-често носи отговорността за семейните активи.
За периода от 24 години, който обхваща проучването, делът на съпрузите, определяни като по-добрите финансисти у дома, нараства от 49% до 57%. Според Ханна в определени години се наблюдават леки спадове и пикове, но трайната тенденция е към бавно покачване.
Колкото по-състоятелно е семейството, толкова по-често мъжът управлява средствата
Експертът обаче смята, че най-интересна е взаимовръзката между цялостното благосъстояние и делегирането на правата за разпределяне на финансовите средства на мъжа.
Анализът от 2016 г. сочи, че едва в половината от случаите съпругът се грижи за семейния бюджет, ако общото благосъстояние е относително лошо. Колкото по-добре осигурени са домакинствата, толкова по-висок е процентът на мъжете, които го управляват. В по-състоятелните семейства 65% от мъжете отговарят за разумното разпределение на парите, а сред най-състоятелните – 90%.
Съавторът Киоунг Тае Ким, доцент по консуматорски науки в Алабамския университет, допълва: „С нарастването на нетните активи, все по-често се възлага на мъжа в семейството да взема финансовите решения.“
Защо мъжът, а не жената?
Екипът не може да посочи причинно-следствена връзка, основавайки се единствено на данните от анализа, но все пак има своите предположения за наблюдаваната тенденция.
За повечето хора активите представляват къщи и коли. За най-богатите домакинства обаче те са вложени в бизнес, инвестиции в различни имоти и финансови операции като акции и облигации.
Според Ханна подобен вид активи се асоциират с големи рискове, а много изследвания разкриват, че не жените, а мъжете са склонни да правят трудни избори, свързани с възможност за голяма загуба. Освен това мъжете обикновено са по-уверени и сигурни във финансовите решения, които вземат.
Теорията е подкрепена от още един факт, свързан с резултатите от проучването – другата група, в която отново мъжът носи отговорност за управлението на семейните средства, е групата на домакинствата с отрицателни нетни активи. Възможно е съпрузите да са предприемали големи рискове, които по-късно са се оказали неоправдани и затова да са натрупали дългове.
Не бива да се подценява значението на половите роли. В по-бедните семейства, където по принцип финансовите решения са по-лесни и не толкова рисковани, основно свързани с плащане на сметки и проследяване на разходите, мъжете са по-склонни да прехвърлят отговорността на своите съпруги.
С натрупването на големи активи, сложността на финансовите въпроси и сериозните рискове, е по-вероятно съпрузите да поемат тяхното управление.
Ханна предупреждава, че невежеството на жените по отношение на семейните финансови въпроси би могло да се окаже сериозен проблем за тях в бъдеще, ако се наложи да живеят сами. Ето защо би било добре съпругите също да развият умения в управлението на семейния бюджет, които да им гарантират известна сигурност и независимост.
newswise.com/articles/husbands-still-seen-as-the-experts-on-their-household-s-finances
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УМНИ ПАРИ - СТОЙНЕ ВАСИЛЕВ - СИЕЛА
РЪКАТА НА САТАНАТА - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС
ИГРАЧКА-ПЛАЧКА - КЕВИН УИЛСЪН - СИЕЛА
ТИ, АЗ, ВСИЧКО - КАТРИН АЙЗЪК - ХЕРМЕС
СТАЯТА НА ПЕПЕРУДИТЕ - ЛУСИНДА РАЙЛИ - ХЕРМЕС
ВИНОВНИ ДО ДОКАЗВАНЕ НА ПРОТИВНОТО - ЛИАН МОРИАРТИ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Склонен ли сте към изневяра - психологически тест за мъже и жени
- 10 вдъхновяващи цитата за смисъла на семейството
- Познайте на коя картинка хората не са семейство
- Денят на християнското семейство - традиции и обичаи
- Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители
- Юношите в Европа се сблъскват с по-висок натиск в училище и по-ниска подкрепа вкъщи
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
- Порното при семейните мъже и конфликтите с партньора
- Агенции за осиновяване търсят хора, които да се гушкат с новородените
- Синдром на празното гнездо: Същност и симптоми
Коментари към Съпрузите управляват по-добре семейния бюджет