Седем начина да предпазите здравето си, докато готвите на газ

Готвенето, колкото и да не ни се иска да вярваме, може да доведе до замърсяване на въздуха в кухнята, равняващо се на това от натоварена магистрала. Лошото снабдяване с кислород по време на готвене може да попречи на правилното изгаряне на твърдите горива и природния газ, произвеждащи вредни замърсители като фини прахови частици и азотни оксиди, които могат да раздразнят белите дробове, да увеличат риска от астма и сърдечни заболявания.
Разбира се, степента на замърсяване зависи от вида на използваното гориво. Най-разпространените източници в развития свят са природният газ и електричеството. В развиващите се страни обаче хората зависят от по-замърсяващи варианти като въглища, дърва и кравешки тор.
Замърсяване в кухнята
Всяка година 3,2 милиона души умират преждевременно от заболявания, свързани със замърсяването на въздуха в домакинствата, предимно в по-слабо развитите страни, където хората нямат достъп до газ за готвене. Тези райони, предимно селски, също е малко вероятно да имат сигурни доставки на електроенергия.
Проф. Прашант Кумар, основател на Глобалния център за изследване на чистия въздух, и колеги решават да измерят концентрацията на фините прахови частици в 60 различни типа кухни в 12 града в Азия, Близкия изток, Африка и Южна Америка. Около 33% от домовете използват природен газ за готвене, следван от течен нефтен газ (LPG, 27%), електрически печки (17%), дървени въглища (14%), керосин (8%) и етанол (1%). Интересното е, че излагането на замърсяване в кухнята при използването на природен газ е само с 30% по-ниско в сравнение с едно от най-замърсяващите горива – дървените въглища.
Тези констатации съвпадат с данните, показващи, че около един на всеки осем случая на детска астма в САЩ е свързан с газови печки. На базата на тези данни е и законът за намаляване на инфлацията на президента Джо Байдън, който предлага на домакинствата до 1340 щатски долара за преминаване от газова към електрическа индукционна печка.
>>> Опасни ли са за човешкото здраве изпаренията от газовата печка по време на готвене
Политиките за подмяна на газовите печки обаче са бавни и трудни за изпълнение. Ако имате такава в дома си, има седем неща, които можете да предприемете, за да намалите излагането на фини прахови частици.
1. Пържете по-малко
Пърженето отделя повече замърсители в сравнение с други методи и може да допринесе за над половината от общите емисии по време на готвене. Варете и гответе храната на пара, когато е възможно.
2. Съкратете времето за готвене
Избирайте рецепти и ястия, които отнемат по-малко време за готвене, за да намалите общото замърсяване в кухнята. Вегетарианските ястия обикновено са прости, бързи и здравословни.
3. Следете качеството на въздуха в кухнята
Излагането на вътрешни нива на въглероден диоксид, надвишаващи 1000 части на милион (ppm), може да причини главоболие и сънливост, а концентрации на фини прахови частици във въздуха над 15 μgm³ могат да навредят на вашето здраве. Наблюдавайте нивата на тези замърсители в кухнята и вземете мерки за подобряване на вентилацията, когато безопасните нива са превишени.
4. Осигурете добра вентилация
Включването на смукателен вентилатор по време на готвене може да намали средното излагане на фини прахови частици и да понижи влажността в кухнята с до 40%. Отварянето на прозорци и врати по време на готвене може да намали нивата на въглероден диоксид с до 54% повече от отварянето само на вратите. Механичната вентилация, използваща смукателен вентилатор, съчетана с отворени врати и прозорци, може да понижи значително излагането на замърсители.
5. Използвайте по-чисти горива
Използването на природен газ вместо дървени въглища може да намали излагането на фини частици по време на готвене с 1,3 пъти – и с 3,1 при LPG. Комбинацията от LPG и електричество намалява нивата на въглероден диоксид в кухнята с повече от една трета в сравнение с керосина.
6. Стойте далеч от кухнята
Събирането в кухнята, докато някой готви, излага ненужно повече хора на вредни емисии. Присъствието на над двама души може да повиши с над 7% нивата на въглероден диоксид в помещението.
7. Използвайте само един източник
Разчитането на много източници в кухнята, като комбинация от електрическа фурна и газов котлон, може да попречи на хората да възприемат чисти практики на готвене. Ако по-чистите горива и съвместимите с тях печки са достъпни за голяма част от население, това ще насърчи хората да преминат към тях.
Преминаването от газ към електричество е очевиден избор за намаляване на излагането на замърсители в кухнята и също така за ограничаване на парникови газове. За да се ускори този преход обаче, са необходими политики, инфраструктура и обществени информационни кампании.
Seven ways to protect your health when cooking with gas: https://theconversation.com/seven-ways-to-protect-your-health-when-cooking-with-gas-199428
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КФД НУТРИШЪН СПРЕЙ ЗА ГОТВЕНЕ С АРОМАТ НА ЧЕСЪН 201 гр.
УРЕД ЗА ВАРЕНЕ НА ОРИЗ И ЗЕЛЕНЧУЦИ 2.2 л
НовБЕСТ ДЖОЙ СПРЕЙ ЗА ГОТВЕНЕ РАПИЦА 250 мл
ОСТРОВИТ СПРЕЙ ЗА ГОТВЕНЕ МАСЛО 250 мл
КРЪГЛА ПЛОЧА ОТ ХИМАЛАЙСКА СОЛ С ДЪРВЕНА ПОДЛОЖКА Ф 17.5 х 3 см
МУЛТИФУНКЦИОНАЛЕН УРЕД ЗА ОРИЗ И ВАРИВА ETA GRANELLINO 1.5 л
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Как да си приготвите оризово брашно?
- Как да махнем неприятния дъх от масло, сирене или извара?
- С оцет и захар може да заменим виното в ястията
- Основни техники за готвене, представени от известни кулинарни блогъри
- Не използвайте тигана, ако незалепващото му покритие е надраскано
- Направете си здравословен чипс от червена леща, домати и босилек
- Как да извлечем максимална полза от консумацията на чесън?
- Точка на димене при готвене с различни видове мазнини (Инфографика)
- Направете си здравословен чипс от тиква
- Направете си сами домашен ябълков оцет
Коментари към Седем начина да предпазите здравето си, докато готвите на газ