Родителските групи в социалните медии – полезни или вредни

Отглеждането на малки деца може да бъде стресиращо, особено за тези родители, които се сблъскват с това начинание за първи път. Повечето родители не могат да се справят с огромното количество информация, поради което се обръщат за отговор към социалните медии. Често обаче в резултат на това се оказват още по-стресирани. Цялата противоречива информация и от време на време злобата, с която хората отговарят, карат много родители просто да затворят страницата.
Взаимодействието между стреса и родителските групи в социалните медии е изследвано от учени от Seaver College към Pepperdine University в САЩ. Изследователите се съсредоточават върху измерването на кортизола в слюнката на майките след взаимодействие с родители в групи в социалните медии. Резултатите се оказват потресаващи – колкото повече време прекарват в групите, толкова по-високи са нивата на кортизол, което предполага увеличение на стреса.
Тъмната страна на родителските групи в социалните медии
По време на проучването, ръководено от Лорън Амаро, Натариа Джоузеф и Тереза Сантос, са анкетирани 47 майки, използвали групи за родителите в социалните медии с цел намиране на информация. Изследването е с продължителност 4 дни, като нивата на кортизол в слюнката са проследявани три пъти на ден.
Изненадващо, изследователите установяват, че нивата на кортизол са по-ниски, когато майките чувстват, че имат право да съдят другите родителите относно това как отглеждат децата си. Тези „натуралистични“ социални сравнения са свързани с по-нисък стрес, тъй като това кара родителите да се чувстват по-добре относно собственото си родителство. Въпреки това дългосрочната употреба на тези групи води до по-високи нива на кортизол в слюнката, което предполага по-високи нива на стрес.
>>> Сравненията в социалните мрежи са особено токсични за младите майки
Лорън Амаро, доцент по комуникация, споделя, че нейният собствен опит с онлайн родителските групи е катализаторът на настоящото изследване. Когато собственото й дете развива екзема, д-р Амаро решава да потърси помощ от групи за родители, но открива, че се чувства стресирана, сблъсквайки с отрицателните коментари за подходите на различните майки.
Самото количество противоречиви гледни точки може да създаде объркване за родителите. „Групите в социалните медии често избутват напред „най-шумните“, а не най-точните коментари.“, коментира Скот Рот, основател и клиничен директор на Applied Psychological Services. „Това може да накара човек да повярва, че определена гледна точка има повече подкрепа.“
Как групите в социалните медии могат да бъдат полезни за младите родители?
Грубите в социалните медии могат да бъдат много полезни за младите родители. Те могат да бъдат перфектно място за получаване на информация и за намиране на лично взаимодействие с други родители.
„Групите в социалните медии могат да бъдат и от полза.“, коментира д-р Амаро. „Особено за въпроси, които родителите искат да зададат, за които не е задължително да се посещава педиатър.“
Проблемът често възниква, когато тези групи се популяризират от тенденция или мнителни гласове. „Най-голямата полза от групите за майките е информационната. Когато обаче имате постоянен достъп до необятно количество информация, е трудно да се отсее полезната.“, обяснява д-р Амаро. „Алгоритъмът показва най-противоречивите коментари и несигурността води до сравнение.“
Тази съвкупност от мнения може да бъде вредна, но ако човек знае как да се отдръпне, родителските групи могат да бъдат полезни. „Ефективно модерираните групи могат да помогнат за осигуряване на преглед и контрол на съдържанието, което може да ги направи по-безопасни за потребителите.“, обяснява д-р Рот. „Потребителите все пак трябва да се консултират със своя лекар, терапевт или учител, когато вземат решения относно децата си.“
Подходящи ли са за вас родителските групи?
Родителските групи могат да бъдат чудесен източник на информация за младите родители – важно е само да знаете как да ги навигирате безопасно.
Д-р Амаро обяснява, че личните контакти създават вид социална отговорност и дипломация, каквито онлайн групите не могат. Когато сте онлайн, не можете да засечете невербалните сигнали, които позволяват да се задават реципрочни въпроси и да се споделят мнения. Претоварването с информация може да доведе до притеснения и конфликти, които вие като родители дори не предполагате, че имате, преди да влезете в социалните медии.
„Бъдете част от тези групи, но не ги следвайте, за да не ви заливат с ненужна информация.“, казва д-р Амаро. „Използвайте ги само за лична комуникация. Ключът е във временното използване на онлайн групите, докато са ви необходими.“
-
20 начина, по които животът ви се променя, след като станете майка
-
Истински истории за диви деца, израснали сами или отгледани от животните, разказани в снимки (2 част)
-
Истински истории за диви деца, израснали сами или отгледани от животните, разказани в снимки (1 част)
-
Шокиращи истории на деца, отгледани от животни (2 част)
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Научете 5 тайни за успешно отглеждане на полезната латинка
- Как да се отървем от поповите прасета без отрови
- Приложете рецепта с мая за подхранване на всички зеленчуци в градината
- Отглеждайте коледниче, за да се радвате на красиви цветове през цялата зима
- Пръскайте краставиците с домашен препарат срещу мана и други болести
- Как да разберем дали в почвата на растенията има вредители?
- Използвате 3 стайни растения за освежаване на въздуха в дома и насърчаване на здравето
- Как да отглеждаме успешно здрава и красива азалия?
- Как да си засадим джинджифил?
- Как да си захванем роза с помощта на суров картоф?
Коментари към Родителските групи в социалните медии – полезни или вредни