Публикуване на тайните на бившия онлайн – нова форма на отмъщение
Публикациите за отмъщение често се отнасят до публикуване на интимни снимки или видеоклипове на хора без тяхното съгласие, в опит да бъдат унизени. В много държави това деяние е смятано за престъпление, наказуемо с огромна глоба или дори затвор. Въпреки че публикуването на интимни подробности от личния живот на човек може да бъде също толкова вредно, са налични едва няколко закона за защита на жертвите.
„Той просто е ядосан“
Сю, която е на 28 години, една нощ се пробужда от текстово съобщение от приятел, гласящо „трябва да видиш това“, с прикачен линк към публикация в социалните мрежи. Примижавайки срещу синята светлина, младата жена използва десния си палец и показалец, за да приближи – и веднага изпуска телефона си. Там, за да ги види светът, са интимните детайли на живота й – тайни, които тя крие на дъното на душата си.
Нейната бурна връзка с майка й, личните подробности за борбата на сестра й с психични заболявания, дори сексуалното посегателство в детството й – всичко това е публикувано на страницата на бившия й приятел в социалните мрежи. Това са интимни тайни, за които до този момент са знаели само няколко души в живота й.
След края на връзката им преди повече от година, бившият й е неумолим в усилията си за отмъщение. „Той просто е ядосан, в крайна сметка това ще отшуми“, често си мисли Сю. Но той така и не спира, което кара младата жена да се почувства безсилна. Съобщаването за случая в полицията се оказва безсмислено, тъй като служителите на реда уверяват младата жена, че не могат да направят нищо. „Това са нормални неща при раздяла. Просто изтрийте профила си в социалните мрежи и го игнорирайте.“, казва един от полицаите. Само физическото насилие оправдава намеса от страна на полицията.
Въпреки че знае, че това ще я разстрои, Сю поглежда отново профила на бившия си приятел няколко дни по-късно, хвърляйки поглед върху коментарите под друга публикация. Докато няколко добронамерени човека с право наричат публикацията неподходяща и подканят автора да я премахне, мнозина го подтикват, подклаждайки гнева му. Палецът й се завъртя върху трите точки в горния десен ъгъл на публикацията, натискайки отново върху полето „докладвай публикация“.
Петнадесет секунди по-късно Сю получава известие, че Facebook ще разгледа публикацията. Единственото, което си мисли в този момент, обаче е, че тайните й са достъпни в социалните медии от дни. „Ами ако баба ми, моите колеги или шефът ми го видят? Това просто няма да свърши.“
Как да се справим с дигиталната злоупотреба
Най-страшното нещо при дигиталната злоупотреба е, че жертвите никога не могат да разберат колко хора са видели публикацията. Те вече не знаят на кого да се доверят онлайн и е по-лесно от всякога за потребителите на интернет да наблюдават драмата чрез телефоните си. Тези жертви на дигитална злоупотреба са на милостта на собствениците на сайтове. Това означава, че често тези актове на насилие остават недекларирани и ненаказани, което изостря изолацията и безнадеждността, които жертвите на домашно насилие изпитват, когато прекратят връзката.
Истината е, че малко хора биха положили усилия, за да защитят човек, тъй като малцина искат да се включат в нещо, което изглежда като „битов проблем“. И когато злоупотребата се извършва онлайн в публичен форум, реакцията е същата, както ако се случва в обществен търговски център – наблюдателите вероятно няма да помогнат. Ефектът на наблюдателя поема власт и повечето хора избират да не правят нищо. По ирония на съдбата хората са склонни да получават много повече негативно внимание при публикуване на непопулярни политически мнения онлайн, отколкото при публикуване на обидни изявления за познат.
Въпреки това законът все още има много малко разбиране за поведение, което ясно следва моделите на домашното насилие. Поради това, за съжаление, често жертвите трябва да се предпазват сами в такива ситуации. Ето няколко съвета за хората, станали жертви на дигитална злоупотреба:
1. Вярвайте, че близките ви обичат
От огромно значение е да помните, че хората, които наистина ви обичат, ще останат до вас, дори след като научат тайните ви. Повечето от тях ще определят действието на бившия ви приятел като злонамерено и няма да ви гледат от високо. Ако го направят, не си струва да ги държите в живота си.
2. Премахнете общите си контакти в социалните медии
Помолете приятелите и семейството си да не споменават публикациите, освен ако не съдържат пряка заплаха или могат да предизвикат опасна ситуация. Препоръчително е да премахнете всички общи контакти в социалните медии, за да предотвратите тези пропуски, но има моменти, когато това е неизбежно. По този начин няма да е нужно да чувате за ежедневните публикации, които бълва на аудиторията си в социалните медии, и вместо това можете да се съсредоточите върху контрола на щетите само когато това изисква вашето внимание.
3. Не прибягвайте към собствено отмъщение
Друга добра причина да нямате контакт в социалните медии е да избегнете изкушението да потърсите собствено отмъщение. Не планирайте неща, които биха навредили на вашия насилник, тъй като този вид мислене само ви поставя на тяхното ниво, играейки тяхната игра. Устоявайте на всяко изкушение да качвате публикации под формата на отмъщение, тъй като това ще подхрани вярата, че действията им спрямо вас са част от поредица на взаимно малтретиране, а не злоупотреба, каквито са.
4. Издигнете се над тях
Колкото и лоша да изглежда ситуацията, когато се сравнявате с другите, не забравяйте, че сега сте по-добре, защото сте в безопасност. Издигнете се над тях и поведението им. Някой, който е способен да се отнася с вас с такава жестокост, не заслужава вашата енергия. Съсредоточете се върху изцелението си и гледайте само напред.
Posting an Ex's Secrets Online: A New Form of Revenge Porn?: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/invisible-bruises/202201/posting-exs-secrets-online-new-form-revenge-porn
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Различните форми на домашен тормоз
- Какво е и какво не е емоционална злоупотреба
- Да живееш с човек, който те обижда и обвинява, или какво е да си затворник на собствения си живот
- 10 извинения, прикриващи емоционална злоупотреба във взаимоотношенията
- Пет причини, поради които хората прилагат емоционално насилие
Коментари към Публикуване на тайните на бившия онлайн – нова форма на отмъщение