Нация на затвора: изложба показва системата отвътре
С над 2 милиона души зад решетките в САЩ има повече затворници от която и да е друга нация. Макар че 4,4% от световната популация пребивава на територията на Щатите, близо четвърт от всички престъпници са приютени от затворите й. Според "World Prison Brief" съотношението на затворниците към общото население е на второ място в света - 666 към 100 000 жители, победено само от малка островна държава на Сейшелските острови.
Според доклад на Американското министерство на правосъдието от 2017 г. още 3,8 милиона души са наказани с пробация, докато 870 500 бивши затворници са освободени условно през 2015 г. Проучване от 2016 г., проведено от неправителствена група, която защитава "The Sentencing Project", показва че афроамериканците и латиноамериканците са лишавани от свобода с 5,1 и 1,4 процента повече от хора от европеидната раса; в 11 щати поне един на всеки 20 тъмнокожи мъже е в затвора.
Въпреки че испанците и афроамериканците обхващат около 32 % от американското население, те съставляват 56 % от затворниците през 2015 г. според Национална асоциация за напредък на чернокожите (NAACP). Тази криза е тема на "Нацията на затвора" – изложба на Нюйоркската фондация "Апертура" и на придружаващото я издание на списанието "Апертура", като и двете се фокусират върху способността на фотографията при създаването на визуално знание за затворническата реалност.
"Една от основните причини за целта ни се явява масовото лишаване от свобода и неспособността на затворниците да документират и записват актуалните условия на живота в затворите", коментира редакторът Никол Р. Флийтуд, доцент по "Американистика" в университета "Рутгенс" в Ню Джърси.
"Дори за свободните хора (фотографи), които отиват в затворите, за да снимат, достъпът действително зависи от раса и пол, като белите мъже могат много по-лесно да прекрачат прага, отколкото жените или цветнокожите."
Специалният брой на "Апертура" включва работата на дузина фотографи и писатели. Заглавието е не просто позоваване на мащабността на проблема, но и на факта, че масовото лишаване от свобода създава мрежи на публични агенции и частни компании, които се възползват от системата."
Някои от най-трогателните портрети са дело на Дебора Лъстър, която фотографира затворници от театралната група на най-големия затвор за максимална сигурност в света – щатския затвор на Луизиана. Центърът за задържане е познат и с името на плантацията, която преди това заема територията му – "Ангола" – на името на родината на много от поробените африкански работници.
"Тези потрети са невероятно силни и наистина подчертават индивидуалността на субектите, повечето от които са осъдени до живот и ще умрат в Ангола", коментира Майкъл Фамиджети, редактор на списание "Апертура".
"Краймс е в затвора заради престъпления с наркотици", пише Флийтуд. "Той прави цяла серия от сапуни с отпечатани върху тях лица и фотографии, които събира от списания и други налични източници. Да, той не прави сам снимките, но използва фотографски изображения, за да коментира криминализацията."
Джеси Краймс създава ръчно отпечатани портрети върху затворнически сапуни. |
"Дори да нямате никакъв опит със задържането или близки хора в затвора, това е проблем, който засяга всички американци. Смятаме, че фотографията е едно невероятно мощно средство за нагледно представяне на системата. Ние просто приемаме като даден начина, по който решаваме свързаните с престъпления и наказания въпроси. Това, което наистина е необходимо, е да се помисли критично и креативно спрямо системата, защото нейният мащаб сам по себе си е далеч от пропорционален."
Източник: edition.cnn.com
По статията работи: Наталия Тотева
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Култура и изкуство
- Ето как изглеждат затворническите килии по света
- Затворническа тренировка – убийствените упражнения с тежестта на тялото, предназначени за малки пространства
- 20-те най-богати престъпници в света (2 част)
- Изложба на „лицата“ на британските прадеди в град Брайтън
- 20-те най-богати престъпници в света (1 част)
- "ДИМ. Истории за тютюна" - една неконвенционална изложба в няколко части
- Ирландският Алкатрас: остров Спайк в Корк
- 10 популярни произведения, написани от затвора
- Как невронауката може да подобри живота на лишените от свобода
- Сексуален тормоз и изнасилвания на жени в индийските затвори
Коментари към Нация на затвора: изложба показва системата отвътре