Мога ли да шофирам, ако страдам от шизофрения
Акценти
|
Шизофренията е психично заболяване, което засяга сериозно психичното и физическото здраве на страдащия. Най-често срещаните симптоми на шизофрения са халюцинации, делюзии, несвързано говорене, депресия и други. Лечението включва прием на антипсихотични медикаменти, психотерапия и електроконвулсивна терапия.
Мога ли да шофирам, ако приемам лекарства за шизофрения?
Препоръчително е да не шофирате, ако в момента сте подложени на медикаментозно лечение, защото някои антипсихотични лекарства и стабилизатори на настроението могат да причинят сънливост и да удължат времето за реакция на пътя, което крие риск от пътен инцидент.
Въпреки че някои медикаменти за шизофрения не влияят на способността ви да управлявате превозно средство, все пак съществува известен риск от възникване на злополука. Американската психиатрична асоциация съветва пациентите с психичното нарушение да избягват да шофират, докато трае лечението, а ако все пак го направят, да вземат всички възможни предпазни мерки.
Най-разумно според специалистите е всеки човек, диагностициран с шизофрения, който планира да шофира, първо да се консултира със своя лекар.
Разсейват ли се лесно хората, които страдат от шизофрения?
Да, психичното им състояние е предпоставка за разсеяност. Тъй като мислите и емоциите им се променят непрекъснато, за тях може да бъде наистина трудно да се фокусират върху една задача или идея за продължителен период от време.
Освен това пациентите се разсейват много лесно от външни стимули като например шум или безпорядък около тях. Не по-малък риск крият бързо препускащите мисли и халюцинациите, които са характерни за тях.
Могат ли психично нестабилни хора да шофират?
Няма еднозначен отговор на този въпрос. Психичното състояние на всеки индивид и условията, в които се намира в момента, са строго индивидуални.
По принцип човек с психично разстройство би могъл да шофира, ако го прави безопасно. Въпреки наличието на диагноза, има инструменти за оценяване способността на пациента да управлява МПС.
Обикновено при издаване на свидетелство за управление на МПС компетентните органи изискват медицинска оценка, която се базира на умението на бъдещия шофьор да преценява ситуацията, неговата степен на координация, зрението и общото му психично състояние.
Вземат се под внимание също някои важни при шофиране качества като контрол на импулсите, способност за разрешаване на проблеми и концентрация. Разглеждат се възможните странични ефекти от лекарствата, които пациентът с шизофрения приема, и доколко те могат да увеличат риска от произшествие на пътя.
Не бива да забравяме и обстоятелствата като фактор за безопасно шофиране.
Крайното решение дали пациент с психично нарушение може да шофира зависи от неговия лекар, семейството му и службата, която издава свидетелството за правоуправление.
>>> 10-те най-значими признака на шизофрения
Разрешено ли е на хора с шизофрения да шофират?
Всяка страна има право да разреши или забрани правото на шофиране на пациенти с шизофрения, като това зависи от типа и тежестта на симптомите, както и от страничните ефекти на приеманите лекарства.
Съвети за безопасно шофиране на хора с шизофрения – видео
Както и по-рано споменахме, преди да се качите зад волана, е най-добре да обсъдите решението със своя лекар и да проверите дали имате законово право да шофирате. Безопасността трябва да е приоритет номер едно.
Историята на Стивън: Да се сблъскаш с шизофренията още като дете
До 12-тата си година Стивън е отличен ученик, членува в скаутска организация, тренира плуване и свири на китара. Точно тогава изпада в психоза за първи път, което налага настаняването му в психиатрична болница в Лос Анджелис за 2 седмици. Диагнозата шизофрения изненадва всички и променя коренно живота му.
От години младият мъж приема две антипсихотични лекарства – clozapine и Abilify, които му причиняват силна умора.
Със създаването на Youtube канала SurvivingSchizophrenia Стивън се надява, че ще успее да развенчае митовете, свързани с шизофренията. В своите клипове той показва как се справя с ежедневните предизвикателства и разказва за симптомите и медикаментите, които приема.
В един от епизодите, посветен на шофирането, младежът дава няколко на пръв поглед прости, но в същото време много важни съвети на всеки, който страда от същото психично разстройство.
Съветите на Стивън за безопасно шофиране при шизофрения
- Лекарствата могат да ви причинят силна умора. Никога не сядайте зад волана, ако се чувствате уморени.
- Възможно е реакциите ви на пътя да са забавени, макар и незначително.
- Ако не сте шофирали известно време, не бързайте. Започнете с кратка обиколка, например веднъж седмично, с придружител.
- В началото избягвайте натоварените улици и шофирането в тъмната част от денонощието.
Шизофрения и право на шофиране – какво гласи законът в България?
Изискванията за придобиване на свидетелство за правоуправление не са много по-различни в България. Важно условие е пациентът с психично нарушение да се лекува. Преди личният лекар да издаде медицинско, което да удостовери годността на лицето да шофира, е необходимо то да се яви пред транспортна лекарска комисия. Тя има за задача да оцени психичното му състояние и доколко то позволява управление на МПС.
Българските психиатри уверяват, че при провеждането на подходящо лечение, ремисията при пациенти с психични разстройства може да продължи много дълго.
Ремисията може да продължи 10 години
Според психиатъра д-р Валери Първанов пациент с шизофрения също има право да получи свидетелство за правоуправление, ако оценката на експертите е положителна. Той пояснява, че понякога, след епизод на налудности, човек с шизофрения може да не прояви нито един признак на заболяването в продължение на десет години например.
Експертът допълва, че не се извършва допълнително наблюдение на пациентите, които вече имат шофьорска книжка, и няма процедура, която да се задейства, ако състоянието им се влоши.
Д-р Първанов е на мнение, че забраната за шофиране би била поредното потвърждение за стигмата, която нашето общество налага на хората с шизофрения.
- Can you drive a car if you have schizophrenia?: https://www.coalitionbrewing.com/can-you-drive-a-car-if-you-have-schizophrenia/?utm_content=cmp-true
- https://www.youtube.com/watch?v=NFo_n7COaIM
- www.bnr.bg
Често задавани въпроси
Мога ли да живея нормално с шизофрения?
Хората с шизофрения могат да водят нормален живот, ако осъзнават същността на заболяването си, потърсят специализирана помощ и получат подходящо лечение. Те могат да контролират състоянието си и да подобрят качеството си на живот. За да се случи всичко това, е изключително важна подкрепата на семейството и приятелите. Тяхната роля е ключова за протичането на заболяваването и за управлението на симптомите му. Социалната подкрепа е съществена част от лечението на шизофрения, което включва още медикаментозна и психотерапия.
Мога ли да работя с шизофрения?
Да. Хората с шизофрения могат да се трудят в подходяща среда и ако състоянието им го позволява. ТЕЛК (Териториална експертна лекарска комисия) извършва преценката дали работните условия и атмосфера са подходящи за конкретния пациент, с оглед индивидуалното му психично състояние.
Каква работна среда би била неподходяща за хора с шизофрения?
Динамичната, напрегнатата и емоционално натоварената обстановка, както и интензивната комуникация може да обострят състоянието на човек с шизофрения, което да доведе до невъзможността той да се справи с поставените задачи.
Дискриминационното и враждебното отношение, негативните нагласи към него от страна на колегите и работодателя също са предпоставка за обостряне на шизофренията.
Влияе ли шизофренията върху сексуалността?
Множество фактори възпрепятстват сексуалната активност при хора с шизофрения. От една страна, симптомите на заболяването и страничните ефекти на назначените антипсихотици нарушават сексуалните функции. Възможни са ниско либидо, еректилна дисфункция и трудности при достигане на оргазъм. От друга – ограничените социални контакти на пациентите възпрепятстват пълноценното общуване с противоположния пол. Не на последно място е социалната стигма към хората с психични заболявания изобщо.
С безрезервната подкрепа на партньора си и с придържане към подходящо лечение човек с шизофрения е в състояние да води нормален сексуален живот.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Наследствена болест ли е шизофренията?
- Антипсихотични лекарства
- Шизотипно личностно разстройство – дефиниция и симптоми
- 10-те най-значими признака на шизофрения
- Пръстовите отпечатъци могат да бъдат маркер за наличието на шизофрения
- Основни симптоми на шизофренията: халюцинации и заблуди
- Никога не правете тези 10 неща с вашия автомобил
- Липсата на сън носи рискове по време на шофиране
- 12 топ съвета от опитни шофьори
- Потисната генна експресия в мозъка на ембриона - причина за шизофрения в зряла възраст
Коментари към Мога ли да шофирам, ако страдам от шизофрения